m.m.gökhan
m.m.gökhan (üye)
Samsun / Amatör

Görsel Algılama 1

Bu konuyla ilgili olarak dikkatinizi çekeceğine inandığım bir tezi ortaya koyarak yorumunuza açmak istiyorum..

Erkekler ayna karşısında yalnızca kendilerini gördükleri halde,

Kadınlar kendilerinin bir başkası tarafından nasıl görüldüğünü görürler!...

Böylesine bir algılamanın insan beyninin farklı algılamalara cins farkıyla kattığı ayrıcalık, fotoğraf sanatında olduğu gibi diğer tüm konularda da belli bir farklılık ve ayrıcalık doğurur... Bir çok konuda olduğu gibi bu konuda da belirgin bir kapsam genişliği ve üstün ayrıcalık onları farklı hale getirir... Özellikle erkek egemen toplumlarda onların üretimleri sıradışı ve genel kabul(erkek normları açısından) dışı özellikleri nedeniyle ya garipsenir, yada çılgınca bulunur....

Kadınlarımıza yeteri kadar özgürlük ve hür düşüncelerinin temsili olanağı verebilsek bambaşka bir dünyayı keyifle yaşabileceğimizi düşünüyorum...

En azından aynaya farklı bir bakış açısıyla bakmayı deneyecek her erkeğin üretim gücünün şimdikinden çok daha fazla ve farklşı olacağından eminim....

MERHABA
M.M.Gökhan YERLİKAYA

Tarih: 6 Şubat 2006, 23:04 - İp: yok
thalassa
thalassa (üye)
İstanbul / Amatör

selamlar bu görüşünüze katılıyorum.. zaten kadınların en özgür olanlarını tutmak pek mümkün değil gibi..sn Alev Ebu Ziya örnegi.. Kadın sanatçıların üretimleri iç dünyalarını yansıtırken çoğunlukla ,erkekler ütopyalarını paylaşıyor oluyorları sorgulayan bir araştırma yazısı okumuştum yıllar önce. Ne kadar doğrudur bilemem ama Frida Kahlo örneği sanırım bunu doğruluyor..

sevgiler

Tarih: 7 Şubat 2006, 00:20 - İp: 85.***.**0.172
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

Tarih: 7 Şubat 2006, 00:26 - İp: 85.***.**7.178
m.m.gökhan
m.m.gökhan (üye)
Samsun / Amatör

Merhaba thalassa...
'Bana ilk hoş geldiniz'i gönderen dost... Tekrar merhaba...
Siteyi daha yeni yeni çözebiliyorum... Örneğin size buradan cevap verebileceğimi yine sizden öğrenebildim... Görsel algılamayla bir ilgisi var mı ! bilemiyorum ama, sizin açtığınız TÜRKÇE konulu dosyaya girdiğmde algıladım bunu...

Aslında duyarlılıklarımızı arttırmadan hiç bir konuda mesafe alamayacağımızın bilinciyle yukarıdaki konunun yaygınlaşması ve tartışılması doğru olacaktır. Konuya katkı koyacak fikir ve düşüncelerinizi buraya özellikle bekliyorum.
Bakalım bu çabalarla, siteyi farklı amaçlarla kullanmaya çalışanlara, dikkat çekmek için biraz daha yaratıcı olmak ve en azından kendi dilini doğru düzgün kullanabilmelerinin yada selamsız düzeysizliğin belki de faydalı bir konuyu sabote etmemek için atıl kalmanın gerekliliğini anlatabilecek miyiz !....

sevgilerimle...

Tarih: 7 Şubat 2006, 16:59 - İp: 85.***.**3.151
thalassa
thalassa (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba sn Gökhan YERLİKAYA

Bir çok site müdavimi dostun fikir beyan edeceğini sanıyorum..
Türkçe konulu forumu değerli genç dostumuz sn Bilgin açtı.Ben sadece Türkçe mönü konusunu açtım.Ama konu biraz dağıldı ve Türkçe'nin sorunlarına kadar vardı.. Şikayetim yok.
Görsellik konusunda haklısınız.. Ama sanırım siz bnun eğitimini aldınız ve sizden ben ve bir çok dost çok şey öğreneceğiz..

Tekrar hoşgeldiniz diyorum aramıza..

sevgiler

Tarih: 7 Şubat 2006, 17:22 - İp: 85.***.**0.172
m.m.gökhan
m.m.gökhan (üye)
Samsun / Amatör

Nihayet tartışma gereken seviyeye doğru gidecek diye seviniyorum dostlar... Katkıların için teşekkür ederim BİLGİN...

Konunun bilimsel gerçekliğe dayanmamış olması, böyle bir konuda fikir oluşturarak ufkumuzu zorlamaya çalışmamızın herhangi bir sakıncası olduğunu sanmıyorum. Mütevazi katkılar koyarak ve seviyeyi giderek artırmanın hepimiz açısından bir egzersiz tadında olacağına inanıyorum...

Samimi olarak belirtmeliyim ki amacım dikkat çekici bir geyik muhabbeti oluşturmya çalışmanın çok ötesinde. Tartışarak varacağımız noktanın bizi getirebileceği noktada görsel algılamanın, görme-bakma ilişkisinin ötesinde bir sonuç doğurabileceğinden eminim diyelim...

Rumuzu BİLGİN olan birinin, ortaya atılan tezin bilimselliğini sorgulaması gerçekten çok hoş... Polemik oluşturmak yerine görme biçimi açısından ortaya attığım fikir konusunda görüşlerini duymayı çok isterim gerçekten.

Konunun bilimsel bir gerçeklik olduğunu söylemeliyim... Ancak bu gerçeklik üzerine çalışarak yoğrulmuş birinin yaklaşımları biraz daha farklı olabiliyor. Bu gerçeklikle karşılaştığımda 25 yaşındaydım ve şu an üzerinden 20 yıl daha geçmiş olduğunu hatırladım. Sen arzu edersen bu konuyla ilgili kaynakları kütüphanemin tozlu raflarından indirebilirim. Ama hakikaten de bu konuda yorum yapılmasının hepimizin ufkunu, bu bilgiyi ortaya atanlardan daha fazla geliştirecektir. Sanırım bir fotoğrafçı için böyle bir konunun tartışılması zaman kaybı olmayacaktır...

Diğer konuyla ilgili mesajımın gereken yere gidip gitmediği kısa bir zaman sonra anlaşılacaktır diye düşünüyorum. Bu siteye daha henüz girdim ve kendimce kimseyi yargılamadan bir kalite testi yapıyorum. Hangi seviyede tartıştığımızı bilemezsek eleştirinin yapıcılığını hak etmeyenlere boş yere kullanmış oluruz. Eleştirmek ve hedef göstermek sanırım SANAL ORTAMDA yapılacak en kolay şey olsa gerek. Ya da karşı eleştiriye muhatap olmak...
Sadece biraz daha zamana ihtiyacım var o kadar...

Sevgilerimle...

Tarih: 7 Şubat 2006, 20:20 - İp: 85.***.**3.151
centurion
centurion (üye)
İstanbul / Meraklı

tüm dostlara uzun bir zaman sonra merhaba demenin mutluluğunu yaşıyorum.

gökhan bey,
öncelikle böyle güzel bir konuyu gündeme getirdiğiniz için teşekkür ederim. usta bir heykel sanatçısı olduğunuzu da web sitenizi ziyaret etmem sonucunda öğrendim. düşüncenizde katılmadığım, daha doğrusu eksik bulduğum bir husus var: mutlaka ki kadınlara toplumca getirilen kısıtlamalar, yetiştiriliş tarzları onların beyinlerinin işleyiş tarzını etkilemektedir. ancak biyolojik olarak da kadın ve erkek beyinleri arasında farklılıklar olduğu bilinmektedir. dolayısıyla, kanaatimce, bahsettiğiniz algılama farklılığında, toplumsal baskıların olduğu kadar, cinsiyet farklılıklarının da rolü vardır.
selamlar...

Tarih: 8 Şubat 2006, 16:13 - İp: 213.***.**4.130
m.m.gökhan
m.m.gökhan (üye)
Samsun / Amatör

Görsel algılama konusunda bir başka konun altını çizmek isterim. Tıpkı primatlar ve bazı şanslı hayvanlara da verilen bir özellik olan 'derinlik algılaması'nın bu hayvanlara-insana ne tür bir üstünlük kazandırdığının farkında olunması gerekliliği...Aslında sadece bu kadarı yeterli değildir. Bunun kıymetini bilmeyi geliştirebildikçe sıradışı görsel temalar yakalanabilir. Fotoğraf sanatına çok uzak olmamama rağmen, bu sınırsız sanatı içtenlikle uygulamaya çalışanları ayrıcalıklı kılan yegane nitelik olsa gerek diye düşünüyorum.

Tıpkı bir hocamın 'Doğada Çizgi Yoktur' dediği ana kadar etrafıma iki boyutlu baktığımı ve bir çok şeyi görememiş olduğumu anladığımda bütün dünyam değişmişti... Üç boyut özel bir kavramdır. Çalışarak gelişir. Bunun üzerine düşündükçe Görsel algılamanın matamatiksel artış hızını, Satranç tahtası ve buğday hikayesi gibi değerlendirebilirsiniz...

Benim için çok geç değilken ve aslında altı çok da doldurulmadan söylenmiş bir kelimenin bende yarattığı etkinin tüm dostlar tarafından da algılanarak yaşamlarını zenginleştirsin istiyorum...Biraz da bu konuda konuşalım mı?

DOĞADA ÇİZGİ YOKTUR..

Bu arada bu konularla ilgili sitede iki fotoğrafı örnek göstermeme izin verin. Onları yorumlayıp tebrik ettim ve sizin de görmenizi çok isterim...

Digital çalışmalar-Zapkom-Camkırıkları-5 şubat
Sanatsal-teknik-Burkayd-Fil-30 ocak

Saygılarımla
M.M.Gökhan YERLİKAYA

Tarih: 8 Şubat 2006, 16:39 - İp: 85.***.**0.103
thalassa
thalassa (üye)
İstanbul / Amatör

Selamlar dostlar,

Sn Centurion sizi burada tekrar gördüğüme sevindim..Biraz konu üstünde kafa yorduysam da bilmiyorum iyi bir şey çıkar mı ama yazayım yine de..

Fikrimce insan oğlu/ kızı nın üretimlerinin nevi hem genlerden, hem karşılaşmlardan , hem de yaşadığı kültürel çverenin etkisi ile oluşmakta.Diğer yandan erkek ve kadının bakış açısı değişik olsa da, arada diğerleri de var. Onların görüş ve düşüncelerini de ayrı bir yere oturmak gerekiyor.YAni kısacası eğer sanatsal üretimse konuşulan 2 den fazla cinsten konuşulması gerekiyor.
Sn Gökhan'ın bahsettiği görsel duyarlılığı ise ben müzik dinlemekle aynı yere oturtuyorum.İstisnai insanları bir tarafa koyarsak geriye kalan 0- 4 yasa arasında çevresel etkilerin sizinle karşılaşma ve çarpıştığı biçimin sorumluluğuna da giriyor sanıyorum. Ama diğer yandan , içinde hiç bir cevher bulunmayan da eğitim ile bir şeylerin farkına varabildiğini düşünüyorum. Konu insan olunca, bir kaç seçenek değil de, binlerce farklılıklardan sonuçlar çıkabileceğini, her iki cins ve fazlası için de düşünüyorum. Tüm bunların haricine de istisnaileri farklı bir yere oturtmamı söylüyor aklım.

Herkeslere sevgiler

Tarih: 8 Şubat 2006, 17:08 - İp: 81.***.**3.156
m.m.gökhan
m.m.gökhan (üye)
Samsun / Amatör

"sanatsal üretimse konuşulan 2 den fazla cinsten konuşulması gerekiyor." demiş Sayın thalassa...

Tam olarak üstüne basmışsınız değerli dostum... Aklımın ucundan bile geçmemişti bu ayrıntı. Ama algılamayı tartışmanın bize kazandıracağı şeylerlegenişleyecek galiba bu konu. İnanın çok değişik bir algılama çeşidine sahip olunabileceği gerçeği beni sarstı diyebilirim. Atlanmaması gereken gbir konu sanırım ve yorumunuzu okuduğumdan beri bunun üzerine düşüncelere dalıp gittim...

Kadınların eşleri ya da sevgilileriyle ilk buluşmalarında karşı tarafın kıyafetinin en ince ayrıntılarıyla hatırlamaları, üzerinden yıllar geçse bile bu konuyu unutmamaları ve erkeğin böylesi bir konuya asla ilgi göstermemeleri gerçeği zaman zaman iki cins arasında tartışmalara yol açan hassasiyette bir konu olarak algılanması, cinsler arasındaki algı farklılığının bir göstergesi olsa gerek. Belki de bu algılama farklılığının oluşmasıyla cinsler dışında bir tercihin ortaya çıkmasına yol açıyor olabilir...

Teşekkür ederim sevgili centurion...
Ben yenilerdenim. Ama sizde hoşgeldiniz. İltifatlarınız
için de ayrıca teşekkür ederim. İnanın sanat, her sanatçının zorunlu olarak mütevazi olması ve öyle kalmasını dayatacak kadar sınırsız. Zaten aksini iddia etmeye çalışanların komik olmaları bu yüzdendir... Ben sadece kendimi komik duruma düşürmek istemeyenlerdenim o kadar...
Çok iyi biliyorum ki, Sanata katkımız ancak ve ancak tasarım gücümüzü genişleterek ortaya koyabileceğimiz eserlerle olabilecektir. Aslında bu görsel algılama meselesini tartışarak gerçek sanatı ve sanatçıyı daha kolay ayırt edebiliriz diye de düşünmeden edemiyorum...
Sevgi ve saygılarımla
Merhaba....

Tarih: 8 Şubat 2006, 19:39 - İp: 85.***.**0.103
thalassa
thalassa (üye)
İstanbul / Amatör

Selamlar tekrar,

Şimdi ben de şaşırdım.. Sanatla içli dışlı olan insanların çoğu bu gerçeğin çok farkındadırlar diye biliyorum.Bir bakıma kabullnmek zor olsa bile var olanı yok saymayı hiç bir zaman aklım almadı.Dünya geneline bakıldığında ara cinslerin sanat konusunda belkide konumları ya da diğer çıkışları kapatıldığından, sanat da başarılı oluyorlar.Gerçi kimin ne olduğu , paranın kimde oluğuyla benzer nitelikler taşısa da..

Diğer konuda ise size katılamıyorum.Bir önceki yazımda da yazdığım gibi, insanlar br kaç kısıtlı guruba geneleştirilemeycek kadar farklılıklar taşıdıklarına inanan ve gözlemleyen biri olarak, sevgilisinin giyimini hatırlamıyor olması bana çok gerçekçi gelmiyor.Ben hatırlarım mesela.Ama unutttuklarım da vardır tabii.Bu sadece karşı cinsle ne kadar ilgi duyduğunuzla alakadır diye biliyorum.

Sanat ve mütevazilik konusu da bana çok gerçekçi gelmiyor.Bunu sakın polemik olarak algılamayın ama benim aklım , sanat yapanların mütevazi duruşları olabileceğini pek aklım almıyor. Ancak olduklarını gösterisinde bulunabilirler diye düşünmekteyim. Neden derseniz içlerinde dışa vurmaya çalıştıkları ütopyaları zaten onları pek rahat bırakmazlar.Mesela sizin yazılarınızda bile çok belirgin durmaktadır bu durum.. Şimdi ben bunları yazdığım için burada çok defa tartışılan sanat , sanatçı neyin nesidir e kapı açmak istemem . Konumuz görsel algılamayı sabote eder çünkü.

Sizce görsel duyarlılık denen kavrama insanın sahip olabilmesi için neler gerekiyor? Okul eğitimini bir tarafa bırakarak soruyorum çünkü buradaki çoğu footoğrafla uğraşan dostların bir mesleği ve fotoğrafla ilgileri uğraşıdır sadece .. Stüdyo ve sanatçı olanları bir tarafa koyarak yazıyorum tabii.

sevgiler

#thalassa' tarafyndan 08.02.2006 23:46:21 tarihinde düzenlendi.

#thalassa' tarafyndan 09.02.2006 03:22:08 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Şubat 2006, 20:53 - İp: 85.***.**2.41