transferpres
transferpres (üye)
Çorum / Amatör

Fransayi Kiniyorum Sende Katıl

Son günlerde Fransız sınır polisi, uluslarası hukuku, temel insan haklarını ve Avrupa Birliği’nin temel kurallarını hiçe sayarak, Schengen vizesine sahip Türk vatandaşlarının Fransa’ya giriş yapmalarını engelliyor. Bunun son örneği, 5 sene boyunca Fransızca ve Fransız kültürü eğitimi gören, Galatasaray Lisesi 140. dönem mezunu, İTÜ Gemi İnşaatı ve Makinaları Fakültesi öğrencisi Mehmet Erşen’in başına geldi. Mehmet, 3 Nisan 2009’da Fransa’nın Lyon kentindeki arkadaşını ziyaret etmek için THY uçağıyla bu kente uçtu. Arkadaşıyla buluşacak , birlikte İtalya’ya gideceklerdi. Bunun için aylarca para biriktirdi ve vize işlemleri ile uğraştı. Sonunda da Fransa’nın İstanbul Başkonsolosluğundan 6 aylık çok girişli çıkışlı Schengen vizesi aldı. Ancak, Lyon’daki pasaport polisleri, Mehmet’in Fransa’ya girişini hiçbir gerekçe göstermeden engellediler. Sadece, ‘’Fransa’ya geliyorsan, dönüş biletin de Fransa’dan olmalı.’’ gibi, Schengen’in mantığına aykırı bir neden sundular. Bu sırada Mehmet’i, tıpkı bir suçlu gibi dakikalarca sorgulayıp, itip kaktılar. Mehmet’in Fransa’da yaşayan ve Fransız vatandaşı olan amcasının telefonla devreye girmesine bile izin vermediler. Dört polis birden görevlendirerek, tek amacı turistik bir gezi yapmak olan bu gencimizi, azılı bir suçlu gibi aynı uçağa bindirip sınırdışı ettiler. Daha vahimi, bu kötü olay, Mehmet’in siciline işlendi. Muhtemeldir ki, bu yüzden artık birçok ülkeden vize alırken çok daha fazla güçlük çekecek. Üstelik bu kabul edilemez olay, sadece Mehmet’in başına gelmedi. Özellikle Lyon ve Marsilya’ya giden birçok Türk vatandaşı da aynı çirkin tavrı neredeyse her gün görüyor. Fransız polisinin hukuka ve insan haklarına aykırı bu ırkçı tutumunu kınıyor, Fransa devletini Schengen vizesinin ruhuna uygun hareket etmeye davet ediyoruz. Bu metni kabul ediyor ve imzalıyorum.

imzalıyorum. T I K L A

#transferpres' tarafından 09.04.2009 11:46:36 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Nisan 2009, 11:45 - İp: 95.***.**0.97
makara
makara (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

aynısınız bizde onlara yapamıyosak yazık bize

Tarih: 9 Nisan 2009, 11:55 - İp: 85.***.**8.102
transferpres
transferpres (üye)
Çorum / Amatör

ne dedin açık açık yassana anlamadım

Tarih: 9 Nisan 2009, 12:05 - İp: 95.***.**0.97
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

bunda anlamayacak ne var?
Sevgili makara gayet açık ve net yazmış ..
Biz türkiye olarak fransızlara da benzer bir uygulama yapamıyorsak yani bizde onları ülkemize gelirken benzer zorluklar çıkaramıyorsak yazıklar olsun bize demiş özetle...

Ben daha dün hatırlıyorum ülke olarak öcalan italyaya kaçtığında ayağa kalkmıştık italyan mallarını protesto etmiştik italya büuyükelçiliği önünde motorsikletlerini yakmıştık vs....
Bu gün ise Berlusconi bizim en yakın dostumuz ve hatta nikah şahidimiz...

özetle demem o ki bunlar boş işler adam seni ülkesinde görmek istemiyorsa gitmezsin olur biter..

senin istemeden ben senin evine misafir gelebilir miyim??

Tarih: 9 Nisan 2009, 12:23 - İp: 88.***.**5.45
mimarbey
mimarbey (Objektif)
Ankara / Amatör

açık ve net..kısasa kısas..

Tarih: 9 Nisan 2009, 12:23 - İp: 81.***.**3.48
transferpres
transferpres (üye)
Çorum / Amatör

ozaman olaya fransız kalmayın hücüm

Tarih: 9 Nisan 2009, 13:54 - İp: 95.***.**0.177
  • 1