panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Çocuklarımız Tehlikede..

SİZLERLE YİNE KENDİ ÇEVREMDE TANIK OLDUĞUM BİR TRAJEDİYİ PAYLAŞACAĞIM.

Eski bir bayan arkadaşım var, evli.. Ve onların biri kız, biri erkek 4-5 yaşlarında ikiz çocukları var.

Bu bayan arkadaşım maalesef çok cahilmiş!

Çocukların yanında, TV'de izlediğiniz şeyler çok önemlidir. En azından bizim evde bu GEÇERLİDİR.

Bu anne, dizi hastası.. Özellikle AŞK-I MEMNU..
Bu aşırı sinir bozucu diziyi biz hiç izlemiyoruz. Dizide kim kime, dum duma maşşallah..
Öz amcasının karısına göz koyan bir yeğen.. Üstelik amcan seni büyütmüş, bu yaşa getirmiş.
Ve onunla aşk yaşayan yengesi.. Ve dizide kim kime, bama güme çarpık duygular, ilişkiler, sahneler..

Konuya geldim hemen..
Bu anne, çocukların yanında herşeyi ve bu diziyi çekinmeden izliyor. Dizide bol öpüşme ve sevişme sahneleri cabası.. Ve AKRABA olan iki kişinin ilişkisi..

Bunları görüp, minicik hafızalarına not eden çocuklara bakın neler oldu:

Birgün anne odaya giriyor. İki öz kardeş üstüste binmiş, dudak dudağa öpüşür halde..

BUYRUN BURDAN YAKIN..!!!

Anne panikliyor, ne yapacağını şaşırıyor, müdahele ediyor. Amaaaa....
Başka gün yine aynı sahne...
Sonra bir daha........
Çocuklar bundan hoşlanmış ve alışkanlık yapmış

İki öz kardeş, dizideki iki akraba gibi aynı şeyleri uyguluyor!
Aklı başına gelen cahil arkadaşım "Allahım ben ne yaptım" dese de artık olan oldu.

Şimdi ikiz kardeşler bir pedagog tarafından psikolojik tedaviye alınmış. Anne de yakında psikoloğa gider sanırım, bunalıma girmiş.
Yazık, çok yazık..
Anlamak için illa ki yaşamak mı gerekir yahu?
Bu ne cehalet???????

CİDDİ ŞEKİLDE UYARIYORUM:

Çocukların yanında NE İZLEDİĞİNİZE HER ZAMAN DİKKAT EDİN. Çünkü onlar sürekli kayıtta.. kasede kaydediyorlar herşeyi..

AŞK-I MEMNU adlı diziyi, özellikle çocuklarınıza SAKIN izletmeyin!
Siz de izlemeyin!

Ve diğer programlara..
LÜTFEN DİKKAT EDİN..

OLAY 2 :

11-12 YAŞLARINDA bir kız çocuğu.. Parkta fotoğraflarını çektim arkadaşlarıyla..
Sonra bana "abi bize yollar mısın" dediler, mail adresi verdiler.

Sonra fotoğrafları yollayınca baktım beni MSN adresine eklemiş bu küçük kız çocuğu.. Kabul ettim.
Bir de ne göreyim??

MSN iletisi olarak hergün değişen AŞK MEŞK sözcükleri.................
Hem de 11-12 yaşlarında bir kız bu !!

Yahu biz batılılaşmayalım, kalsın abicim...
Temeldeki bozukluk (bana göre bir bozukluktur) buralardan başlıyor.
Nerde dedemlerden gördüğüm o sımsıcak gercek değerler...

Çocuklarımızın bu şekilde internet kullanımına.. 11 yaşındaki bir kızın MSN ve FACEBOOK adresine sahip olmasına..
Chat ortamlarında ingilizce aşk sözcükleriyle kirletilmiş bir dünya içersinde dolaşmasına..

ENGEL OLUN!

Atalarımızdan aldığımız örf ve adetlerimizi, milli değerlerimizi..
En önemlisi AHLAKİ değerlerimizi onlara aşılamalıyız.

Tarih: 13 Eylül 2009, 18:14 - İp: 88.***.**3.31
sultann
sultann (üye)
İstanbul / Amatör

Başka bir örnekte ben vereyim.

Benim kuzenin çocukları daha yaşları 14, facebookda 200 üzerinde arkadaş ekliler.

Her gün facebooktan sevgilisine alenen mesaj yollamalar. Msn den aşk meşk sözcükleri.

Bunların evlerinde bilgisayar olmaması, ebeveynlerinin bu durumu hiç bilmemeleri işin cabası.

Evden arkadaşlarına ders çalışacağım diye çıkıyorlar. Ders yerine arkadaşlarında bulunan bilgisayardan chatleşmeler, facebook, msn'de cirit atmalar.

Bira ellerinde facebookda fotoğraf eklemeler. Bir kaç kez uyardım ama nafile.

Bu durumda ben ne yapacağımı şaşırdım. Konudan haberim var ama ebeveynlerin hiç bir şeyden haberi yok.

Söylesem ispiyoncu olacağım, söylemesem, kızların başına bir şey gelse annelerine söylemedim diye kendimi suçlu hissedeceğim.

En sonunda annesine söyledim. Kadın çok şaşırdı. Kızları azarlamış . Ama kızların cevabı: Biz eğlence, vakit geçirmek için takılıyoruz olmuş.

Ben bunları görmemek ve suçlarına alet olmamak için facebookdan ve msn'den sildim. Gerisi anne ve babalarına kalmış bir şey.

Bu kirlenen dünyada anne baba olmak kadar zor bir şey sanırım.

özellikle anne ve babaların çok bilinçli olmaları gerekiyor.

#sultann' tarafından 13.09.2009 19:28:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Eylül 2009, 19:26 - İp: 78.***.**0.89
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

Değişiyor, özümüzü kaybediyoruz. Medenileşecez derken gitgide ilkel bir toplum oluyoruz. Batının ilmi yerine ne kadar ahlaksızlığı varsa onu alıyoruz.

Tarih: 13 Eylül 2009, 19:34 - İp: 88.***.**3.128
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Değişiyor, özümüzü kaybediyoruz. Medenileşecez derken gitgide ilkel bir toplum oluyoruz. Batının ilmi yerine ne kadar ahlaksızlığı varsa onu alıyoruz.

herzamanki gibi kolayına kaçıyoruz yani

Tarih: 13 Eylül 2009, 19:45 - İp: 88.***.**6.228
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

Zor olanını sen söyle o zaman remi

Tarih: 13 Eylül 2009, 19:53 - İp: 88.***.**3.128
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

AHA İŞTE YENİ BİR HABER..
FIRINDAN TAZE ÇIKMIŞ, BUYRUN :

TIKLAYINIZ

Tarih: 13 Eylül 2009, 19:58 - İp: 88.***.**3.31
randomrandom
randomrandom (Objektif)
İstanbul / Meraklı

iki yıl kadar evvel kurduğumuz bir dernekte öncelikli konumuz bu idi; tv.. orada abilerime kardeşlerime de demiştim; üzgünüm, bu konuda yapılabilecek hiç bir şey yok.. tv den ayrı kalmanın en iyi yolu hobi edinmek ve malesef ataletimiz de zirvede, hobimizle bile uğraşamaz olduk.. tv cazip geliyor. önü ardı bir kaç tuş ile uğraşıyorsun gerisi kebap. yormuyor, düşündürmüyor...

Tarih: 13 Eylül 2009, 21:31 - İp: 88.***.**6.189
ademyagiz-
ademyagiz- (üye)
Kocaeli / Amatör

bu konunun linkini facebook da falan paylaştım çok ciddi bir mesle..

Tarih: 13 Eylül 2009, 23:23 - İp: 78.***.**5.172
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Doğana az bile yazdılar o cezayı.

Tarih: 13 Eylül 2009, 23:39 - İp: 85.***.**6.139
nazlimca
nazlimca (üye)
Antalya / Meraklı

pantcom daha once sızın bır akadasın kopek alımı ıle ılgılı soyledıgınız sozler aklıma geldı eger bakabılecek ve sorumlulugunu alabıleceksen al demıstınız..

eger bu dunya ya bır cocuk getıreceksenız bunu cokkkkk dusunmenız gerek butun bunlarla bas etmeyı goze alabılıyor ve bu olumsuzluklardan cocuklarınızı koruyabılecegınıze ınanıyorsanız bu dunya ya cocuk getırın dıyorum...
bır taraftan da bu kesmekeslık nasıl duzelır dıye dusunuyorum

Tarih: 13 Eylül 2009, 23:57 - İp: 81.***.**9.65
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

bır taraftan da bu kesmekeslık nasıl duzelır dıye dusunuyorum

bu konuda bir söz vardı. yarımda olsa aklımda kaldığı şekliyle paylaşmak istiyorum.

"bu dünyada insan bir tek şeyi düzeltebilir oda kendisini"

yani öyle bir cümleydi işte. Buradan alınacak şey çok ama genelde insanönce kendini eğitmeli değiştirmeli. elinden geldiği kadar çevresini uyarmalı. değiştiremiyorsa bile baskı yapmalı.
İlk öncve kendimizi değiştireceğiz sonra çevremizi. çevre derken genel almayın mevzuuyu.

yani şöyle sıralayabiliriz.
-önce kendimiz
-sonra ailemiz
-eşimiz dostumuz
-okulda işteki arkadaşlarımız şeklinde gidecek.

mesela aşk-ı memnudan yola çıkarsak. O dizideki o olmaması gereken uygunsuz hal ve davranışları kendimize örnek almamalıyız. Ki çoğu aklı başında yetişkin bunu kendine örnek almazve o dizidekilerin saçmalığa dair çok güzel bir örnek olduğunu bilir.
ama işte buraya kadar herşey normal.
sorun burdan sonra başlıyor.
dizi yetişkinler için ama sakın akıl yaşını almamış kimselere izlettirmeyin.
kim bu akıl yaşını almamış insanlar?
-çocuklar
-ergenlikteki(hormonların zirve yaptığı çağ) tüm gençler.

işte bunlara bu diziler izlettirirlmemeli.
yazık onlarda gerçek hayatta bu işler böyle oluyor sanıyorlar. Yoldan çıkmalarda tam burada başlıyor zaten.
o yüzden siz siz olun abuk subuk dizi seyretmeyin seyredeceksenizde dizi çocuklara uygunmu değil mi bir kez daha düşünün.

Tarih: 14 Eylül 2009, 00:13 - İp: 88.***.**6.228