mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Anadolu Parsı

http://www.youtube.com/watch?v=4g8MxQIaXAw

yokoluşun öyküsü.. (buraya konacak smiley yok işte)

Tarih: 2 Ocak 2008, 13:16 - İp: 85.***.**1.2
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Hayır nesli tükenmedi Anadolu parsı yaşıyor. Bundan 10-15 yıl kadar önce babam görmüş. MUrat dağında hemde. Zaten buralar doğal yaşam alanı imiş parsın.
Öylesine güzeldiki diyor, dondum kaldım dedi. Benekli benekli imiş. Aynı bunun gibi. Allah neslini deam etterir inşallah.

Tarih: 2 Ocak 2008, 16:10 - İp: 88.***.**0.30
makara
makara (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

bundan sonra işletim sistemi olarak hayatına devam edecekmiş

Tarih: 2 Ocak 2008, 16:18 - İp: 62.***.**4.162
bushidoka
bushidoka (üye)
İstanbul / Meraklı

geçen aylarda da zaten tv de ve bazı fotoğrafcılar doğu tarafında görmüşler ve yayınlanmıştı görüntü ve fotoğrafları.tam tükenmemiş olsalarda çok az kaldıkları biliniyor.

Tarih: 2 Ocak 2008, 16:18 - İp: 88.***.**8.13
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Trajedi....
Halen yaşadığını söyleyenler var, bunun olanaksız olduğunu iddia edenler de.
Görülme vak'alarının tamamı vaşaka aitmiş.
Umarım pazarbeyin babası pazarbaba doğru şeyi görmüştür

Tarih: 2 Ocak 2008, 16:18 - İp: 81.***.**7.49
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

İnşallah bufalo inşallah.Ama vaşak benekli değil. HEm büyükçe bir kedi kadar ve kuyruksuz. TAbi emin olmak mümkün değil.

Tarih: 2 Ocak 2008, 16:20 - İp: 88.***.**0.30
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Ben bu konuda internette filan çok okudum.Hagop Savul muydu neydi fotoğraflarını çekmişti sanırım yakın bir zamanda Kaçkarlarda.

Anadolu parsları soyunu devam ettiriyor olabilir ama onların iyiliği için soylarını tüketmiş gibi davranmamızda yarar olduğunu düşünüyorum.Bu topraklarda Hazar Kaplanları da vardı gittiler,yaban eşşekleri vardı gittiler daha nice memeliler vardı hepsi gittiler.Ne kadar üzülüyorum anlatamam benim çok hassas olduğum bir mesele.Ben ufakken Temel Britannica da tüm hayvanların bilgilerini okumuştum.Kedigillerin birçok üyesinin 60 ların sonlarına kadar Anadoluda yaşadığını öğrenince şok geçirmiştim.O zamanlar tam bir kaplan hastasıydım.Hatta Hançer Pençeli Kaplan adında 10-15 sayfalık bir hikaye bile yazmıştım(Jules Verne'in etkileri).

Sonuç olarak bu hayvanlar rahat bırakılmalı.Biliyorum yaşıyorlar Beypazarındaki son görüşten sonra da yaşamlarını devam ettirdiler.

Eğer sana bir hayvan saldırmıyorsa ona saldırmaman gerekiyor çünkü ekolojik dengede bu orantısız güç dengesidir ve diğer hayvanı tüketirsin.Yok oldular sayın onları kimseye reklam etmeyin ama karşınıza Dilek Yarımadası Milli Parkında,Kaçkarlarda,Toroslarda,Beypazarında çıkarsa da şaşırmayın.Ve şunu bir izci olarak çok ciddi şekilde söylüyorum ki : Doğada siz birşeye zarar vermezseniz doğanın ögeleri de size zarar vermez.

Tarih: 2 Ocak 2008, 16:26 - İp: 144.***.**0.228
bushidoka
bushidoka (üye)
İstanbul / Meraklı

haberlerin yalacısıyım.

Tarih: 2 Ocak 2008, 16:27 - İp: 88.***.**8.13
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

İşte insanoğlu öyle kansız bir yaratık ki dağda dolaşmaktan başka günahı olmayan bu hayvanın bile neslini tüketmişiz.
Evliya Çelebi Anadolu nun komple orman olduğunu yazar. Tarihçiler Timur'un filleri ormanda sakladığını yazar, Ankara yakınlarındaki ormanlarda . Nerede bu ormanlar?

Tarih: 2 Ocak 2008, 16:27 - İp: 81.***.**7.49
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

selam dostlar.. pazarbabanın gördüğü parsın son fert olmamasını diliyoruz.. ümit ediyoruz.. .

mavi izcinin sözünüde dinleyelim:.. "Doğada siz birşeye zarar vermezseniz doğanın ögeleri de size zarar vermez. "

cyaxar, haberleri görüyoruzda.. gerçek olmasını ümit ediyoruz işte.. "haberlerin yalancısı" durumundayız gerçekten..

bahsedilmişken.. vaşaklarıda sahiplenip tasma takıp besleyenler kulağıma çalındı.. palavrada olabilir tabi.. öksüz kalmış bir vaşak yavrusunu sahiplenecek kimse, bir insan olmamalı.. insan, ne zaman birşeyi düzeltmeye çalışsa yapaylaştırır. .(bence)

Buffalo.. soruna (ormanlar nerede sorusuna) cevap veremeyeceğim.. detaylı cevabı veren olsa, minnettar oluruz.. geçmişden ders almalıyız.. (bu pazarbeyin başka bir konudaki görüşüydü, burayada uyuyor)

Tarih: 2 Ocak 2008, 17:15 - İp: 85.***.**1.2
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Geçmişten ne güzel dersler alıyoruz sıralayalım :

1-Avcılık teknolojileri geliştikçe,memeliler,kuşlar ve sürüngenler büyük kayıplar vermeye devam ediyor.

2-Mis gibi golf sahası yapıcaz,kim ne yapsın ağacı.Ağacın kapitalizmde yeri olsa olsa tomruktur.

3-Tüh elimden kibrit düştü de burdaki ormanı da yaktık bari tarlaya çevirelim,fabrika kuralım,ev dikelim ne de olsa Orman Bakanlığı ahbabımız.

4-Evet elin turistini daha da memnun etmek için kıyılarımızı tatil köyleriyle dolduralım,evet buraya da insanoğlunu yerleştirelim.

5-AAA benim ülkemin,benim ırkımın nüfusu seni döver diye daha çok çocuk yapalım.Dünyaya insanoğlunun bıraktığı kir,zarar mı ,yok benim çocuğum yapmaz.

Tarih: 2 Ocak 2008, 17:24 - İp: 144.***.**0.228
  • 1