zax
zax (üye)
İzmir / Reklam Fotoğrafçısı

Amerikan Mallarını Kullanmayalım.

Rivayete göre Mc Donald's ve Coca-cola gibi firmalar gelirlerinin büyük bir kısmını amerikan ve israil ordusuna bağışlıyormuş.Artık ne kadar doğru bilemicem ama ben hiç bir amerikan malını almıyorum.Onun yerine Türk malı alırsak hem kapanan fabrikalara dur demiş oluruz hemde Türkiye bütcesinin kısır döngüsüne yardımcı olmuş oluruz.
Bir çok şeyinde Türk versiyonu var.
Coca-cola---->Cola turka
Buger King Mc Donald's--->Lahmacuncu,dönerci
bunun gibi daha bir çok şey var.
Tabi ki karar sizin saygılarımla

Tarih: 29 Temmuz 2006, 23:34 - İp: 81.***.**9.11
aattaa
aattaa (üye)
Ankara / Amatör

yapabileceğiniz hiçbir şey yok artık.....o toplumsal bilinç kendini kaybedeli çok oldu.....hergün farkına varamadığımız birçok yeni ürün giriyor bizim olmayan...çünkü kendi vatandaşına ihanet eden hain bir devlet yapısıyla idare ediliyoruz...ımf bize kredi verirken ne şartlarla veriyor o paraları, onun istediğini yapmamız koşuluyla, onun mallarını almak zorundasınız..çiftçimiz mallarını çöpe döküyor...yurdun biryerinde dallarında çürüyen meyveleri yurdun başka biryerinde hiç ağzına sokamayan insanlarımız var...kotaları amerika belirliyor....yediğiniz cipsin tohumu amerikadan geliyor bunu ekeceksin diyorlar, ne ektiysek onu biçiyoruz....yeni nesil buradan yediğiyle büyüyor....ben belki 15 yıldır ağzıma ne kola sokuyorum ne cips, birşey olacağı yok, ben türümün son örneklerindenim artık, sayımız azalıyor...bence kaybettik çoktan...hayır efendim biz üreteceğiz demiyor devlet, halkının önünü açmıyor ki....yeryüzünde bu kadar rahat idare edilen başka sömürge devler olduğuna inanmıyorum....utancımızı ne yapacağımızı bilemiyorum

Tarih: 1 Ağustos 2006, 10:33 - İp: 85.***.**8.8
cappadociaman
cappadociaman (üye)
Artvin / Doğa Fotoğrafçısı

Sayın aattaa,değerli görüşlerinize katılmakla birlikte isterseniz bir kavram kargaşasını birlikte çözüme ulaştıralım.
"kendi vatandaşına ihanet eden hain bir devlet yapısıyla idare ediliyoruz" demişsiniz...Devlet kendi vatandaşına ihanet etmez edemez çünkü devlet bir olgudur,devlet bizlerizdir temel anlamda...Şöyle bir örnekle açılım yapalım.İçindeki yolcularıyla birlikte bir otobüs var. Bu otobüsün aydınlık ve ferah bir yere gitmesi bütün yolcuların ortak arzusu.Aralarından biri çıkıyor ve ben götürebilirim diyor.Eğer o kişi oturduğu koltuğun sorumluluğunu biliyor ve sözlerinde durabiliyorsa arzu edilen sonuca ulaşılıyor.Eğer ki kişi koltuğa oturduktan sonra görev ve sorumluluklarını unutuyorsa,otobüsü doğru düzgün kullanmıyorsa,yoldan çıkarıyorsa,sürekli dur-kalk yapıyor,çok uzun ve gereksiz molalar veriyorsa işte sizin kasdettiğniz "ihanet" budur. Bunda otobüsün bir suçu yoktur.Peki ne yapmak gerekir bu durumda? Bineceğimiz ikinci bir otobüsümüz de olmadığına göre şoför arkadaşı yerinden alıp bu işi hakkıyla yapabilecek usta bir şoföre otobüsü teslim etmek gerekir....Herkese selam ve saygılarımla...

Tarih: 1 Ağustos 2006, 14:31 - İp: 88.***.**5.167
gordi
gordi (üye)
Antalya / Firma

Biz Cola Turka içelim,onun sahibide verdiğimiz parayla Çocukalrını Amerikada okutsun,ordan villa alsın araba alsın.Hangi ağaca yaslansan çürük kardeşim,,

Tarih: 1 Ağustos 2006, 17:25 - İp: 81.***.**5.177
ariktekin
ariktekin (üye)
İstanbul / Meraklı

OTOBÜSÜN ŞOFÖRÜNÜ DE BİZ SEÇMİYORUZ, ABD SEÇİYOR.....
BİZ SEÇTİK DİYE AVUNUYORUZ...

Tarih: 1 Ağustos 2006, 17:44 - İp: 85.***.**4.203
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Arıktekin haklı şöförü olar seçtikten sonra.
Avrupa ve birçok ülke fındık üretimi için destekveriyor,Bİzimkiler ise fındık söktürüp yerine başka ağaçlar diktiriyormuş.Bundan haberiniz varmıydı.Hadi bunlara güven. Avrupa birliği öyle istiyormuş.
Türkiyenin yaptığı dış ticaret anlaşmalarının büyük çoğunluğu hep aleyhimize. Nİye.Bunlar Türk değilmi.Türk. Ama nasıl Türk .Bazılarının önümüze seçin diye koyduğu türden Türk.

Tarih: 1 Ağustos 2006, 21:03 - İp: 88.***.**6.244
aattaa
aattaa (üye)
Ankara / Amatör

o şoförü de bizim seçmediğimiz doğru....seçme şansımız da yok bence....sms'le seçilecek olsa katılacak çok kişi var ama onu yapmazlar...bodrum gecelerinde hiç lafı geçmiyor, bu aralar yönetimle ilgili düşünceler "out"...zaten güzel insanlar teker teker ölmekte, yenileri var mı bilmiyorum....neyse, yine herkes haklı..

Tarih: 1 Ağustos 2006, 23:38 - İp: 217.***.**2.82
edemirci
edemirci (üye)
Denizli / Profesyonel Fotoğrafçı

Bence gordi ve ariktekin'in cümlelerini iyi tahlil edin arkadaşlar. Fevri davranıp hemen o an aklınıza geldiği gibi yorumlamayın...
Hoşçakalın

Tarih: 2 Ağustos 2006, 00:00 - İp: 85.***.**7.141
apotaylan
apotaylan (üye)
İstanbul / Amatör

bırakın bu 'tavşan dağ' felsefesini kardeşim zax ın demek istedigi 'bu mallardan mümkün oldugunca kaçınalım'dır.sonuna kadar da haklıdır!aksini söyleyen ya tavşandır ya amerikancıdır.sogudum siteden yaw ne kadar dar düsünüyorsunuz.adamlar sana cola,hamburger,yogurt,su(!((malesef daha birçok şey)) satıyor kazandıgı paralarla çocukların üstüne bomba yağdırıyor ben isime bakarım diyenler var aranızda.sinirden ellerim titriyor.siz gidin sensörünüzü büyütün bakış açınız dar!

Tarih: 2 Ağustos 2006, 00:25 - İp: 85.***.**0.237
cappadociaman
cappadociaman (üye)
Artvin / Doğa Fotoğrafçısı

Çok güzel bir tahlil bakın:
Coca-cola---->Cola turka
Buger King Mc Donald's--->Lahmacuncu,dönerci
Peki şimdi birazcık çok değil birazcık büyütelim tahlili
CANON--->(....)
NIKON--->(....)
LEICA--->(....)
PANASONIC--->(....)
SONY--->(....)
MICROSOFT--->(....)
INTERNET--->(....)
..................
Bu listeyi istediğimiz kadar uzatabiliriz değil mi?
Şimdi boş bırakılan yerleri doldurun bakalım.Süreniz ise bir ömür boyudur...
Adamlar bize kola satıyorlarmış,hamburger satıyorlarmış bunun parasıyla çocuklara bomba yağıyormuş.Bu kola ve hamburger yokkende yağıyordu bombalar.O zaman bombalarının parasını nereden buluyorlardı...Bakın ben Amerikancı değilim demiştim bir kez daha yineliyorum.Bu tür davranışlarla bir yere varamayız.Ancak iğne ile kuyu inşaatına başlarız.
Her türlü doğal zenginliğimizi bırakıp dışa bağımlı hale gelmişsek,dünyanın en lezzetli ve kaliteli zirai ürünlerini üretirken dışarıdan alır olmuşsak, Ulu Önderin başlattığı milli sanayi inkılabını rafa kaldırmışsak,yine Atamızın en büyük eseri Cumhuriyete kastedenlere seyirci kalmışsak,hatta bizzat Atamıza en büyük hakaretleri yapanları baştacı yapmışsak,bırakın elalemi aha burada birbirimize hoşgörüyü sağlayamıyorsak............
Halimiz nicedir arkadaşlar......
Şimdi bırakın bu kola-hamburger laflarını,atı alan üsküdarı çoktaaan geçmiş...1940 yıllardan itibaren ninnilerle bugüne geldik...Uyumaya devam edelim,kolayı içmeyin hamburgeri yemeyin...Bakın görün dünya ne kadar güzel olacak,böylece adamlar bomba üretecek parada bulamazlar,dünya üzerinde savaşlar şıp diye bitecek........Saygılar efendim saygılar

Tarih: 2 Ağustos 2006, 00:56 - İp: 88.***.**1.145
carunka
carunka (üye)
İzmir / Meraklı

zax dostum sana canı gönülden katılıyorum neden.

Sana katılmamın en büyük nedenlerinden biri nedir biliyormusun? Tezinde haklı olduğun ve Bazı nitelikleri iyi anladığındır. Hemen konuyu açmak istiyorum.

Bizim en başta içtiklerimiz ve açıkcası tüketmiş olduğumuz ürünler ve markalar az bir ödeneğide olsa yani az üçret ödesek bile. Bu sonuçta bir kar dır. Bu ABD ürünleri ve israil tabanlı markalar alındığında arkadaşımın dediği gibi bu bir dez avantaj olarak bize ve diğer sömürge devletler adına üzülmekteyim yapılacak çok şey var ve buna ürünlerini almadan ve kullanmadan sağlayabiliriz. Türkiyede bunu başardığımızda bir yerleri mutlaka tetiklenecek bir konu haline gelir ve gerçekten Türkiyenin ekonomideki kalkınmasını bırak iş istihdamları çoğalır... Üretim söz konusu bir durumdur. Ben paramın yaban ellere gitmesinden rahatsızım ama bende yeri geldimi almıyormuyum alıyorum meçburen çünkü yokk .. bulamıyorum .. Olayları beni bu ürün tatmin ettiği diye düşünmeyelim yani tek yönlü sadece kendinmizi düşünerek değilde çoğul bir hayatı düşünelim .. Ben bunun taraftarıyım. Bu işe bir yerden başlanırsa ve BU ABD İLETİNİ İSRAİL İLLETİNİ İNG. İletlerini başımızdan savurmyaı becerdiğimiz anda ozaman Bambaşka bir TÜRKİYE olur dünya KARŞISINDA. Ama olayları ne olur kişisel insiyatiflerimizle bağlamayalım . Örneğin şu bir türk malı bir ayakkabı ilk aldığında biraz kalitesiz olabilir ancak zamanla bu gelişecek ve değişik faktörlerde cix ayakkabılar almana olanak sağlıcaktır. YERLİ MALI LÜTFEN KULLANALIM VE BİRDE DİLİMİZDEN UTANMAYALIM TÜRKÇE KELİME KULLANALIM... HERKES KENDİSİNE ÇOK AMA ÇOK İYİ BAKSIN KALIN SAĞLICAKLA.

Tarih: 9 Ocak 2009, 22:41 - İp: 88.***.**6.63