ozzyalp
ozzyalp (üye)
İzmir / Amatör

5-6 Makara Protokolü

Sürekli ikinci el SLR/D-SLR ilanlarını kurcalıyorum. Dikkatimi çeken birşey var: Herkes en fazla 5-6 makara fotoğraf çekmiş. Adam 20 yıllık makine satıyor ama en fazla 5-6 makara çekmiş. 1 ay önce aldığım makineyi satıyorum diyor, yine 5-6 makara. Acaba makine satıcıları satış işlemi sırasında alıcıya "Makineni satmadan önce maksimum 5-6 makara film kullanmış olmalısın!" şeklinde bir protokol imzalattırıyorlarda benim mi haberim yok?

Tarih: 5 Ocak 2006, 21:42 - İp: yok
tatarbey
tatarbey (üye)
Ankara / Meraklı

topik maqara'nında katılımı ile bambaşka birboyuta yelken açabilir.

Tarih: 24 Ocak 2008, 11:11 - İp: 213.***.**2.98
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Polaroid firması Orwo firmasına fason yaptırmıştı.. gelipgeçici bir ürün olmuştu.. eğer banyo edilmemiş bir örneğini görürsen, en az 10 senelik olmalı..

Tarih: 24 Ocak 2008, 11:12 - İp: 85.***.**1.108
tatarbey
tatarbey (üye)
Ankara / Meraklı

Satılık canon S2 IS var bende...

daha henüz 1 makara bile kullanılmamış hemide...

Tarih: 24 Ocak 2008, 11:15 - İp: 213.***.**2.98
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

benim merak ettiğim 24x36 mm (artık kaç tane poz varsa makarada 36 - 24 - 12) lik filmi makinaya taktığımızda çektikten (makarayı bitirdikten) hemen sonra çıkarıp bakabiliyormuyuz..
çalışma mantığı nedir.. eğer makaradan çıktığı anda pozlanması gerekiyorsa bu benimki gibi çoğu SLR de işe yaramaz.. neden ? çünkü eos500n bir makara filmi önce kendi makarasına (içine) sarar sonra teker teker çektikçe film makarasının (örn: 36'lık teneke yuvarlak kutu) içine sarar..

bu poloroid nasıl oluyor(du) ki ?

sonra ikinci bir merak konusu : bu filmi (polaroid) karta bastırabiliyormuyuz (muyduk)

Tarih: 24 Ocak 2008, 11:23 - İp: 88.***.**3.189
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Kusura bakma Rokokmet.. polaroid in bir aralar sattığı layka filmler aklıma takıldı.. polaroid in kendisine patentli acil fotoğraf sistemini hep göz ardı ettim..

O konuda konuşma hakkı herhalde Fikret beyin olmalı.. Zamanında, o firmanın çalışanı olduğu için daha etraflı bilgisi vardır.. polaroid'in en çok revaçta olduğu zaman bile stüdyocular pek kullanmazdı.. İş işte.. tam açıklayamdım..

Tarih: 24 Ocak 2008, 11:34 - İp: 85.***.**1.108
makara
makara (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

adam 5 makara kullandım diyosa öyle kabul edicez..
bunun aksini ispat edebilirmisiniz ?
hı? edemiyosunuz dimi ?

mesela ben manuel fokus halkasını çok iyi kullanabilen bir fotoğrafçıyım ben bile bu halimle bir makina kaç kere kullanılmıştır anlayamıyorum. çok zor ...

Tarih: 24 Ocak 2008, 11:46 - İp: 62.***.**4.162
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Hadi hayırlı olsun..
eski analog makinelerinizi atmayın..

dijital film yapıldı..

16 mp Fulframe foveon sensör
50-7200 ISO
1/520 flash senkronizasyonu
SS veya AS motorlu
USB 3,0 ve FireWire motoru