ozzyalp
ozzyalp (üye)
İzmir / Amatör

5-6 Makara Protokolü

Sürekli ikinci el SLR/D-SLR ilanlarını kurcalıyorum. Dikkatimi çeken birşey var: Herkes en fazla 5-6 makara fotoğraf çekmiş. Adam 20 yıllık makine satıyor ama en fazla 5-6 makara çekmiş. 1 ay önce aldığım makineyi satıyorum diyor, yine 5-6 makara. Acaba makine satıcıları satış işlemi sırasında alıcıya "Makineni satmadan önce maksimum 5-6 makara film kullanmış olmalısın!" şeklinde bir protokol imzalattırıyorlarda benim mi haberim yok?

Tarih: 5 Ocak 2006, 21:42 - İp: yok
applemac
applemac (üye)
Konya / Amatör

sevgili oğuzalp,

sırf seni aydınlatmak için yazıyorum; 5-6 makara protokolü fotoğrafçılıkta çok önemli bir teknik olup, makineye bazı kriterleri benimsetir.. sonra çekeceğin resimlerin değme keyfine.. bende bir canon a1 var.. 1978 model.. aynı protokole sahip 5-6 makara fotoğraf çekilmiş... ama bir makro çekiyor inanamazsın, hele manzara fotoğraflarını daha hiç bir makinede görmedim. Allah seni inandırsın..iki gözüm önüme aksın ki..

bu yukarıda yazdıklarım gerçek bir hikayeden alınmış olup, olay hayyam çarşısında gerçekleşmiştir..

sağlıcakla..

Tarih: 5 Ocak 2006, 22:18 - İp: 85.***.**3.125
ozzyalp
ozzyalp (üye)
İzmir / Amatör

Doğrudur applemac, inanırım. Ben daha fazla fotoğraf çekmiş olanını görmedim zaten. Netteki Canon A1 ilanlarına bak, hepsi çok temiz ve yalnız 5-6 makara film çekilmiş. Hatta yanında bir de UV hediye ediyor. )) Yemede yanında yat. Yahu A 1 güzel bir makine ama 78'de vitrine koymak için almıyorlar bu makineyi herhalde.

Tarih: 5 Ocak 2006, 22:24 - İp: 82.***.**4.53
applemac
applemac (üye)
Konya / Amatör

ama ben çözdüm olayı;

bu adamlar makarayı toptan alıyorlar, ucuz olsun diye.. sanayi tipi makara anlıyacağın.. bir makara yaklaşık 5000 pozluk

tabi adamlar yalan söylemiyor dolayısıyla.. ama senin benim gibi kıl müşteriler böyle işi forum da topic açmaya kadar götürüyor.. elimize ne geçti peki..

bence kafamızı önümüze eğip düşünelim.. biraz daha bu sanatkar abilerimize saygılı olalım derim.. bilmem bana katılır mı arkadaşlar..

sağlıcakla..

Tarih: 5 Ocak 2006, 22:31 - İp: 85.***.**3.125
ozzyalp
ozzyalp (üye)
İzmir / Amatör

Eyvallah...

Tarih: 5 Ocak 2006, 22:37 - İp: 82.***.**4.53
meraklisi
meraklisi (üye)
İstanbul / Meraklı

merhaba;

ben 1997 den beri ae1 program kullanıyorum 20000 poz üzeri çekim yaptım, benden önce dayım kaç makara çekti ... satmaya kalksam kimse almaz sanırım bir iki kullanım izi dışında herhangi bir sorunu yok :D

şaka bir yana, temizleyip, az kullanılmış, temiz makina diyerekten satıyorlar. saygılarımı sunuyorum bu arkadaşlarıma...

Tarih: 6 Ocak 2006, 09:05 - İp: 85.***.**6.193
wolkan16
wolkan16 (üye)
Bursa / Firma

valla benim elimde de bir on tane falan analog makine var nikon, canon, minolta, pentax, hepside çatır çatır çalışıyo ve bizde acımadık çatır çatır çalıştırdık hepsi toplam olarak yaklaşık ve mübalağa etmeden sanırım bi 10000 makara falan film çekmişlerdir. ama hepsi gısgıcır sıfır gibi(nasıl oluyorsa) valla isteyen varsa alsın bi 10000 daha çekerler herhalde fotoğrafçıdan yada (doktordan) hani araba satarken öle derler ya valla bende kurtulurum analoglardan bedavaya yer işgal ediyorlar ama yok yok satmiim ilerde antika diye satar daha çok kazanırım .

Tarih: 6 Ocak 2006, 10:58 - İp: 85.***.**1.63
wolkan16
wolkan16 (üye)
Bursa / Firma

valla benim elimde de bir on tane falan analog makine var nikon, canon, minolta, pentax, hepside çatır çatır çalışıyo ve bizde acımadık çatır çatır çalıştırdık hepsi toplam olarak yaklaşık ve mübalağa etmeden sanırım bi 10000 makara falan film çekmişlerdir. ama hepsi gısgıcır sıfır gibi(nasıl oluyorsa) valla isteyen varsa alsın bi 10000 daha çekerler herhalde fotoğrafçıdan yada (doktordan) hani araba satarken öle derler ya valla bende kurtulurum analoglardan bedavaya yer işgal ediyorlar ama yok yok satmiim ilerde antika diye satar daha çok kazanırım .

Tarih: 6 Ocak 2006, 10:59 - İp: 85.***.**1.63
wolkan16
wolkan16 (üye)
Bursa / Firma

Tarih: 6 Ocak 2006, 10:59 - İp: 85.***.**1.63
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Dayanıklı bir Slr veya dSlr gibisi yok gerçekten..

O, makaralardan bende gördüm.. 100ft (30.5 mt) veya 1000 ft (305 mt) olarak çeşitleri var..

Tarih: 24 Ocak 2008, 10:40 - İp: 85.***.**1.108
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

mete poloroid film kullandın mı hiç..

Tarih: 24 Ocak 2008, 11:01 - İp: 88.***.**3.189