ensiledims
ensiledims (üye)
İstanbul / Amatör

Hafıza Kartları Konusunda Sorularım Var

ilk profesyonel makinemi aldım. tanımaya çalışıyorum makineyi bu aralar. hafıza kartları konusunda pek bi bilgim yok size bir kaç sorum olacak.

1- marka fark eder mi?
2-hafıza kartı çeşitleri nelerdir. sd falan birşeyler duyuyorum sürekli. nedir bunların çeşitleri ve aralarındaki farklar.
3-class denen olay nedir ne işe yarar
4-hafıza kartının hızı nedir ne işe yarar. bu hız kaç x'e kadar çıkar. hangi hız idealdir.

bende şuan Transcend 4GB 133x(bu sanırım hız oluyor) lik kart kullanıyorum. bu kart sizce nasıl?

şimdiden teşekkürler.

Tarih: 10 Mart 2011, 18:10 - İp: 85.***.**3.60
lacadrimas
lacadrimas (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

makinanız hayırlı olsun,marka modelinide söyleseydiniz keşke makinanınız.

1-Marka mutlaka fark ediyor,Transcent iyi bir marka(SanDisk,Kingston vb başarılı markalar)
2-Bir çok çeşit var ama siz diğerlerine kafa yormayın kendi makinanızınkiyle uğraşın
3-Class hızlarına göre sınıflandırılmaları diyerek kısaca özetliyebilriz,tabi bunlarda kendi standlarına göre tekrar sınıflandırılıyorlar.Mesala class 10 du bir zamanlar en hızlıları artık extreme diye class 1 diye başka bir sınıf oluştu class 14-15 denk geliyorlar aslında.
4-Veri aktarım hızı,veri işleme hızı gibi hızları vardır,en uygun kart seçimi için en pahalısını almamalısınız!Makinanınız işlemcisine ve kart türüne,desteklediği hıza göre bir kart marka model seçmelisiniz,yüksek bellekler makinanızı yorabilir.

Kullandığınız kart orta sınıf bir kart hızından anlaşılacagı üzere size gayet yeterli olacaktır..

Tarih: 11 Mart 2011, 15:25 - İp: 88.***.**1.85
  • 1