trolmush
trolmush (üye)
İzmir / Amatör

Üniversitede Fotoğrafçılık Bölümü

Güzel Sanatlar Fakültelerinde, Fotoğrafçılık yetenek sınavına nasıl hazırlanılır? Yetenek sınavında ne gibi aşamalardan geçilir? Bu sınava hazırlanmak için gidilebilecek kurslar var mıdır?

Tarih: 17 Eylül 2009, 22:16 - İp: 88.***.**3.164
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

forumda geriye doğru araştırma yapmanızı öneriyorum.
ama yinede bişeyler yazmak geldi içimden.
önce sınvı kazandığınızı ve puanınızın tuttuğunu varsayıyorum.

öncelikle daha önceden çekmiş olduğunuz çalışmalardan portfolyo hazırlayın. Yetenek sıravı esnasında sizi öne çıkarabilir.

açmış olduğunuz sergi, yarışma birinciliği falan varsa yada web siteniz varsa hatta iş yaptıysanız çalıştığınız yerleri yapılan işleri falan ne varsa döküman bazında yetenek sınavına giderken yanınızda hazır bulundururun.

Bunlar size fazlalık gibi görünsede hocalar sizi gördüklerinde doğru yolda olduğunuza inanıp elinizden tutmak isteyebilirler.

Tarih: 17 Eylül 2009, 22:28 - İp: 88.***.**3.110
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

birde şimdi aklıma geldi. İstediğiniz bölümle ilgili öğrencilere bir cafede pizza+bira olayında sorabilirsiniz.
size istemediğiniz kadar yardım edebilirler.

not:sakın rüşvet vermeyin. sadece aldığınız bilgi için onlara teşekkür babında yemek söyleuyin e üniversite öğrencisi çorba içeçek hali yok değil mi?bence en iyi seçim: bira+pizza+bol ketcaplı kızarmış patates

Tarih: 17 Eylül 2009, 22:32 - İp: 88.***.**3.110
trolmush
trolmush (üye)
İzmir / Amatör

Anladım demek istediğini. Öğrencilerden yardım almak mantıklı fakat, daha profesyonel ve önerilerde bulunacak; tam olarak güzel sanatlar fotoğrafçılık sınavına hazırlayan kurs yerleri var mı onu merak ediyorum... Teşekkürler ilgin için.

Tarih: 17 Eylül 2009, 23:30 - İp: 88.***.**3.164
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

anladım hocam siz 2li sormuşsunuz ben yanlızca bunu algılamışım.
Güzel Sanatlar Fakültelerinde, Fotoğrafçılık yetenek sınavına nasıl hazırlanılır?
e hayliyle cevap ta o yönde olmuş.

neyse konumuza dönecek olursak, ben dokuzeylül üniversitesine kayıt için gittiğimde orada kapıda asılı ilanlar vardı. İşte falanca hocadan bilmmene bölümüne hazırlayan kurslar veriliyor yazıları vardı yani bunlar ilanlardı.
yani senin öyle yada böyle gideceğin ve danışacağın yerler yine o üniversite, hatta o bölümlerde okuyan arkadaşlara hatta hocalara danışmak olacaktır.
Bunu yaparken sakın çekimser olmayın.
Direk eğitim görevlisinden yardım alın. amacınızı söyleyin. deyinki ben bu bölümlere girmek istiyorum azbuçuk yeteneğim var fakat işimi şansa bırakmayacak kaliteli kurslar arıyorum diye açık ve net şekilde durmunuzu anlatınız.
onlar size seve seve yardımcı olacaklardır.
çünkü o hocalar olaylara akademik yaklaşırlar ve size kaliteli kurs veren yerleri (biliyorlarsa tabi) önerirler.

Ben izmirde bu türden kurs veren hatta kaliteli kurs verenleri bilmiyorum o yüzden sizi öğrencilerle hocalara yönlendirdim.

Tarih: 18 Eylül 2009, 03:01 - İp: 88.***.**3.184
trolmush
trolmush (üye)
İzmir / Amatör

Eyvallah hocam çok sağol

Tarih: 18 Eylül 2009, 03:08 - İp: 88.***.**3.164
hengame
hengame (üye)
İzmir / Amatör

fotoğraf bölümü olarak değil de, güzel sanatlar olarak hazırlanmanız gerekiyor ilk etapta, önce desen imgesel gibi sorunları halletmek gerekiyor.
fotoğrafla alakalı bir bilgi birikimi de gerekiyor.
ben Akdeniz üniversitesine girerken ifsakın fotoğraf notlarını okumuştum, başka da bir birikimim yoktu.6 ay çizim kursuna gitmiştim sadece
bu sene bizim okulun sınavlarında sadece desen ve imgsel sorulmuş sanırım.
okulların sınav sistemlerini iyi bilmek gerekiyor, değişebiliyor.
benim girdigim sene öss dışında 4 tane daha sınav yapılmıştı bize.

genel kültür, görsel algı testi, imgesel sınavı, fotoğraf sınavı.

genel kültür için, o senenin önemli sanat olayları, türkiyedeki alanında ilk sanatçılar, önemli sanatçılar(akdeniz heykeli-ilhan koma,grafiker ihap hulusi gibi)

görsel algı, bilgimiz zeka testlerinin sadece görsel algıya, şekil tamamlamaya yönelik olanları diyebiliriz.bununla ilgili kitaplar bulunmakta.

imgesel için bir çizim kursu faydalı olabilir. ayrıca denizliden orhun kara isimli bir hocanın güzel sanatlara hazırlık için hazırladıgı bir kitap var, içinde çeşitli imgesel örnekleri var.
o kitap bulunabilirse faydalı olabilir.(sanırım güzel sanatlar sınavlarına hazırlık ismi)

fotoğraf sınavında çeşitli fotoğraflar gösterilip o fotoğraftaki objelerden sorular sormuşlardı.fotoğrafta kaç kişi var, iki fotoğraf arasındaki fark nedir, bu fotoğrafta netlik neden yoktur? gibisinden.

şimdilik bu bilgiler yeterlidir sanırım.

Tarih: 18 Eylül 2009, 14:19 - İp: 78.***.**9.157
evrensel
evrensel (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 15 Şubat 2011, 05:44 - İp: 188.***.**4.219
  • 1