dasbadem
dasbadem (üye)
Konya / Amatör

Türkiyede Fotoğraf Çekmek Zormudur?

merhaba herkese..
ben konyada yaşıyorum.birçok ili gördüm gezdim..
aklıma takılan birşey
fotoğraf makinamı yönelttiğim çoğu insanın tepkisi 'çekme' niçin? hani fotoğrafı sevmiyo olabilir.
saygı duyarım. ama neden bizim insanımız fotograf karesine girmekten neden bu kadar korkuyor? bazı arkadaşlarımın dediklerine göre. yabancı bir ülkede bir insana kameranı yönelttinmi sana gülümserler poz verirler demişti. doğrumu acaba? boynumda kameramı gören gazetecimisin? sakın çekme beni.. gibi tepkiler veriyor. doğal anları yakalamayı seven biriyim.. bu olay başıma çok geliyo..
artık zoom lens alıp köşeye pusuya bile yatmayı düşünüyorum hani o duruma getirecek insanlarımız beni... sizinde bu konuda yorumlarınızı bekliyorum..

Tarih: 5 Ocak 2008, 03:07 - İp: 88.***.**8.92
alikatip
alikatip (üye)
Ankara / Amatör

Baltayla kovalananı bilirim,fotoğraf çekmeye çalıştığın yer de önemli tabi ...

Tarih: 5 Ocak 2008, 14:32 - İp: 81.***.**8.238
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

paranoyalarmızdan kaynaklı birşey olabilir. bu adama benım fotografımı neden cekiyor. neden ben.
benden ne istiyor.
nerede kullanacak. kim bu adam.
gazeteciyse o fotografın altına ne yazacak.
ya gazeteci degilse.
gazeteci degilse neci.
istihbaratcı olmasın
sevgilimimi cekiyor
ya guzel cıkmazsam (buda bir neden)

vs vs vs vs

siz sokakta size kamera ceviren birinekarsı rahatmısınız mesela?
dogal halleri cekmek istiyorum diyorsunuz.
peki biri sizin eliniz burnunuzda yada agzınız yuzunuz komık bır durumda habersiz fotografınızı cekse mesela..

avrupada vs insanların ozguvenleri daha gelişmiştirde denilebilir.yok oyle bişey diyenler ustteki yazdıklarımı tekrar okusun ve sokagın ortasında tanımadıgı birisi fotografını cekerken kac tanesi kafasından geciyor dusunup ona gore cevap versin.

Tarih: 5 Ocak 2008, 15:03 - İp: 88.***.**6.237
dasbadem
dasbadem (üye)
Konya / Amatör

sevgili gaijin
yorumuna saygı duyuyorum.. ewet demişim ben doğal anları çekmek isterim diye.. ama doğal anlardan kastım senin kastettiğin gibilerinden değil.. çekilmeye değer anlardan bahsetmiştim.. açıklamama gerek yok.sen anlamazsın sanırım bunu.. neyse boşver.. yorumun içinde sağol..

Tarih: 5 Ocak 2008, 18:07 - İp: 88.***.**0.158
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

nıye bozuldun garipsedin anlamadım.

çekilmeye değer anlardan bahsetmiştim.. açıklamama gerek yok.sen anlamazsın sanırım bunu.. neyse boşver

bu cevap neyın nesi????

Tarih: 5 Ocak 2008, 18:43 - İp: 88.***.**6.237
dasbadem
dasbadem (üye)
Konya / Amatör

kardeşim kim eli burnundayken veya zor bi durumdayken bi insanı fotolar? şahsen ben fotolamam.. senin tavrın pek hoşuma gitmedi.. kusura baakma.saygısızlık değil ama ben sadece bu konuyu tartışmaya sundum...
ortada tartışma yaratacak bişey yok.

Tarih: 5 Ocak 2008, 19:08 - İp: 88.***.**0.158
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

ozaman tartısma yaratmak ister gibi konusma. eli burnunda vs ornek olarak verildi. olayı daha uc gorebilmen için. sana burnunu karıstırıyorsun demedim yanı.
once bir okuyun anlayın, sanki millet size laf gecirmeye calısıyormus diye dusunup sacmalamayın.işte kişisel ozguven ve paranoyadan kastın buydu. turkiyede fotograf cekmenin zorlugunu kendi tavrınla acıkladın. buyur buda endıne cevabbın olsun.

Tarih: 5 Ocak 2008, 19:46 - İp: 88.***.**6.237
kiziltug
kiziltug (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Aslında tartışırken benim ülkemde neden fotgarf çekmenin zor olduğunu anlatmışsınız anlayana...
İkinizde gerginsiniz ve öküz altında buza arıyoruz her Türk gibi sonra da gel fotograf çek...

Fakat bu her yer için geçerli değil değerlrini yitirmemiş saf duygularını kaybetmemiş yani kısacası bir çoğunun medeniyet dediği madeni yağı kalbine dökmemiş insanlarım güzel Anadolumda makinelerden kaçmazlar sadece utanırlar ve en büyük tepkileir niye çekiyon kuzum sen bunu olur.
bana fotogarf çekerken bağıran tek bi insan var aAnkarada kalede ara bi sokoda aile halleriyle çekmek istedim haklıydı hebersişzce davrandım haber vermeliydim ama oturup konuştum benim dövmeye gelen adamla ve sonra çek istediğin akar diye nerdeyse evine misafir edecekti...
Siz karşınızdakine nasıl yaklaşırsanız o da size aynı şekilde davranır

Tarih: 5 Ocak 2008, 20:08 - İp: 88.***.**8.62
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Türkiyede fotoğraf çekmek zor,konuyla tam ilgili değil ama elinde her makinası olan fotoğrafçıyı tehdit görebiliyorlar,saçma yasaklarla kısıtlamaya çlışabiliyor işine gellmeyenler.

Ayrıntılı bilgi için: Melih Gökçek,ABB,Göksu Parkı

Tarih: 5 Ocak 2008, 20:16 - İp: 144.***.**0.226
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

kızıltug bana gereksiz bir tepki gelene kadar gergin bir sozumu soyle sana hak verecegim.
------------
malesef yanılıyorsun, anadolu insanı evet kameradan utanır ama sen ne yapıyorsun kuzum lafı belgin doruktan sonra turkceden cıkmıs bir kalıptır.
ne cekiyonlan diye baslayıp kişinin hayalgucune gore devam eden ceşitli soylemlerle ve buyuk ihtimalle sıkı bı dayakla karsılasma ihtimalin cokdaha fazladır.

Tarih: 5 Ocak 2008, 20:30 - İp: 88.***.**6.237
dasbadem
dasbadem (üye)
Konya / Amatör

tamam benim hatam.konuşu taşırdık. özür dilerim gaijin

#dasbadem' tarafından 05.01.2008 23:11:21 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Ocak 2008, 23:10 - İp: 88.***.**8.113