onrkorkmaz
onrkorkmaz (üye)
İstanbul / Meraklı

Stüdyo Fotoğrafçısı Genellemesi

biliyorum böyle bir genellme doğru değil fakat "bütün genellemeler yanlıştır" genellemesinin de verdiği güçle açıyorum bu topic i ...
neyse ben kendime deli sıfatını da giydirerek taşımı atıyorum kuyuya..

söz konusu genellemeye gelicek olursak
bu sitede de olan ve avatarının altında stüdyo fotoğrafçısı yazan ve bunu layığı ile yaptığını düşündüğüm bir kaç arkadaşın dışındaki
stüdyo fotoğrafçıları benim için hep itici olmuştur çünkü fotoğrafları genelde stüdyo kokar, gerçeklik hissi vermez, çok iyi olan teknik bilgilerinin yanında berbat hayal güçleri beni deli eder, fotoğraflarındaki modeller hep yakışıklı ve güzel olmak zorundaymış gibi modellerin yüz ifadelerini değiştirene kadar rotuşlarlar, hep bir reklam çabası gibi gelir çerçeve kenarındaki o büyük imzaları, stüdyo fotoğrafçısı denince dükkan çerçevelerindeki o ünlü bir bayan + asker, asker + tüfek kompozisyonları gelir gözümün önüne.. en son yine bir vitrinde bu fotoğrafı görünceki dumurumu fotoğrafın kendisi çok daha iyi anlatır -->"fotoğraf"
bunların dışında çocukluğumun da kabusuydular "bak kuş çıkacak" yalanıyla ön çocukluğumu zehir ettiler, kendimi en cool hissettiğim ergenlik yıllarımda da benden sırıtmamı istediler şimdide göz zevkimin canına okuyorlar
eminim bugüne kadar vesikalık fotoğraf çektirirken o lanet kuş espirisine maruz kalmasaydım 7 yaşımda ilk sergimi açmış, 14 yaşımda kitabım yazılmış şimdiyede çoktan parayı götürmüş olurdum

Tarih: 7 Eylül 2007, 04:58 - İp: 85.***.**1.161
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Biz de küçükken izlerdik.Ünlü Assolistlerin fotoğraflarını çeken meşhur Stüdyo Taç mı ne vardı.
Gidip nasıl çekim yapıyorlar diye seyrederdik,o zamanlar.
Ve sonra matbaanın birinde boy boy afişler ile imzalı bir hatıra fotoğrafı kapacak insanlar için basılan kartpostallar hazırlanırdı.
Bayağı bir emekti fotoğraf çalışmaları eskiden helfire..

Tarih: 7 Eylül 2007, 06:15 - İp: 88.***.**0.165
DigitalArt
DigitalArt (üye)
Ankara / Stüdyo Fotoğrafçısı

HeLLfire Bir Stüdyo Fotoğrafçısı Olarak BirşeyLer SöyLemek İsterim.

DüşünceLerinin Sonuna Kadar Arkasındayım.. Tanığım Bi Çok Fotoğrafçı Var KendiLerini Çok BeğenirLer Zamanında Parayı VurmuşLardır Eskiden NasıLsa HaLa ÖyLedir Kendine GeLiştirmemiştir Ve Seni Beni Beğenmez Nerdeyse Oturduğu Yerden Fotoğraf Çekecektir İstiyorum Ki BıraksınLar Bu İşi ReziL FotoğrafLarLa Bizim İşimizin Haysiyetini DüşümesinLer..

MedeL Konusunda hepsi YakışıkLı Ve GüzeL.. Evet HaLbuki FotoğrafLarda Gördüğümüz Kadar YakışıkLı DeğiLLerdir. Ama Biz Bu İşten Para Kazanıyoruz İnsanLar GeLipte Ya Bizi Kötü Çıkarırmısın Demiyor Ki Yüzüm Bembeyaz OLsun Diyor Hiç İz KaLmasın Diyor.. AL Burdan Yak ! Anlatıyorsun FazLa Rutuş Yapmıyorum Diyorum DoğaLLığını BozmayaLım Seni Beğenen BöyLe Beğensin Diyosun Kimi AnLıyor Kimi AnLamıyor..

KapaLı Bi ALanda FLash'Lar Üzerinde İnsan Kendini Çok Sıkıyor RahatLatmaya ÇaLışıyorum Basit Bir VesikaLık DoğaL Çıksın Diye 4-5 Poz Hatta FazLasını BiLe Çekiyorum Arasından en İyisini SeçeLim Diye..
Bir Stüdyo Fotoğrafçısının DeğiL ALtında MerakLı,Amatör Yazan Fotoğraf Çekmeyi Seven Ve Bu İşi İmkanLarıyLa En İyi ŞekiLde Yapan ArkadaşLarın GörüşLeri Benim İçin daha ÖnemLi HaLi ALır MantıkLı Olduğu Sürece..

Taş Hepimize GeLsin mantıkLı Bir Konuda KaLp Kırmaya Hiç Gerek Yok..

Ben ÇaLışmaLarımda Seni Ne Kadar Tatmin EdebiLirim 30 Fotoğrafta 1 TanesiyLe BeLki..!
Diğer Stüdyo FotoğrafçıLarı Bi Fikir ALır Diye Işığı İLe ManipüLe İLe Fikir ALır Diye...

Benim İçin ModeL'in FazLa Önemi Yok Işığa Önem Veririm.. Örnek Fotoğrafa FazLa GüLemedim ALışık Bir Fotoğraf Daha NeLeri Var.. Ben Dükkanımda Kendim Çekmediğim Kendim İşLemedim Bir Fotoğrafı AsLa Asmam,İnsanLara Göstermem..

Burda Benimde Bi Taşım Olsun. BaşkaLarının Çektiği Manken FootoğrafLarı Koyarak İnsanLarı KandırıyorLar Çok Az Kişi Kendi Çektiği Fotoğrafı Dükkandında SergiLiyor.. Manken FotoğrafLarına GeLeLim Para VerseLer Dükkanıma Koymam! Rutuş Çok FazLa Ben az Rutuş Yapıyorum.. Işık Kapak Ben GöLgeLi KuLLanıyorum.. PozLar Çok KLasik Ondan Sonra Ben Bu Pozdan İstiyorum DiyorLar ÖyLe Yapmıyorum Siz GeLin Çiçeğiniz FarkLI Olur GeLinLik FarkLı Olur Saç Makyaj FarkLı OLur Herkeze Aynı Poz ÇekiLmez Ki !

Okuma GüçLüğü Çeken Bu Destanı Es GeçebiLir

SaygıLarımLa..

#Sip_Sak' tarafından 07.09.2007 10:46:38 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Eylül 2007, 10:39 - İp: 88.***.**9.200
kupabaskı
kupabaskı (üye)
Denizli / Firma

zaten sizin gibi amatör profosyoneller yüzünden meraklanmayın studyo fotoğrafçılarıda kalmayacak malesef.

bakıyorum her düğünde fotoğraf çekme görevini üstlenen bir amatör meraklı berbat çekimci var onlarda benim midemi bulandırıyor.

Tarih: 7 Eylül 2007, 10:43 - İp: 88.***.**1.14
onrkorkmaz
onrkorkmaz (üye)
İstanbul / Meraklı

Sip_Sak zaman ayırdığın için çok sağol ama sende fark etmişsindirki benim derdim başkalarıyla

buarada sevgili kupabaskı bence senin miden çok fazla topic açmaktan bulanıyodur.. hergün açtığın gereksiz topiclerin sayısını azaltırsan düzelir kanımca.. düzelmese bile foruma katkın olmuş olur sildiğin başlıklarınla

Tarih: 7 Eylül 2007, 16:03 - İp: 85.***.**1.161
onrkorkmaz
onrkorkmaz (üye)
İstanbul / Meraklı

eskidost merhaba da kim küçük kuş, kim kuşa nedemiş,
ne korkusu,kimin özgüveni eksik kim sanat galerisi açmış, ne diyosun???
yazdıklarını birdaha okurmusun ben hiç birşey anlamadım vallahi

Tarih: 8 Eylül 2007, 00:07 - İp: 85.***.**1.161
mmnemir
mmnemir (üye)
Afyonkarahisar / Stüdyo Fotoğrafçısı

dostum neden kendini acındırıyorsun.kendinin çok ii olduğunu düşünüyorsan yapacaksın bu işi.kalite vereceksin o zaman.fotoğrafçılık aslında hayal gücünden ibarettir.sevdiği işi çok ii, kaliteli ve hakkıyla yapanlara ne mutlu.kendine gel..

Tarih: 8 Eylül 2007, 17:10 - İp: 88.***.**0.27
onrkorkmaz
onrkorkmaz (üye)
İstanbul / Meraklı

eskidost sonunda bazı stüdyo fotoğrafçılarının espiri özürlü olduğunuda anlamış olduk seninle beraber
baktım profiline avatarının altında profesyonel yazıyo ama ışık kabininden haberin yok

mmnemir sen kimsin..? hani profiline önce fotoğraf ekle ondan sonra kendinin çok ii olduğunu düşünüyorsan yapacaksın bu işi.kalite vereceksin o zaman.fotoğrafçılık aslında hayal gücünden ibarettir.sevdiği işi çok ii, kaliteli ve hakkıyla yapanlara ne mutlu bunları zırvala
üstteki yazımıda iyi oku
bu sitede de olan ve avatarının altında stüdyo fotoğrafçısı yazan ve bunu layığı ile yaptığını düşündüğüm bir kaç arkadaşın dışındaki

Tarih: 9 Eylül 2007, 18:34 - İp: 88.***.**2.206
  • 1