lacimert
lacimert (üye)
Aydın / Amatör

Ntv >> Ve İnsan >> O An

Arkadaşlar, NTV'de yayımlanan "Ve İnsan" programının içinde, "O An" diye, fotoğraflarla ilgili bir bölüm var (sunucunun adını şimdi hatırlayamadım). Nedense hep yabancı fotoğrafçıların eserlerini ballandırarak, anlamını anlatıyor. Oysa, bizim "Galeri"deki fotoğrafların birçoğu, bunlara beş basar Bu programla bağlantıya geçen olmadı mı? Belki beni aşar ama, bazı arkadaşların bu bağlantıyı hakettiğini düşünüyorum.

#lacimert' tarafından 13.01.2006 04:33:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Ocak 2006, 10:25 - İp: yok
flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

Sevgili lacimert kimse kendini küçümsemesin birisin küçümsersen sanatta kendin küçülürsün biz fotoğraf seven insanlar dünyanın kültür seviyesi yüksek insanlarının arasındayız. istedikten sonra insan mutlaka başarır. ben buna inanıyorum ben de bir köy çocuğuyum. fotğrafla 18 yaşımda tanıştım 8 yıl bansımensubu olarak çeşitli bsın kuruluşlarında fotomuhabir olarak çalıştım kendi işyerimi açtım. Tekrar ediyorum Çalışan insan başarır. yerli yabancı prof amatör yok bence isteyen istemiyen var.

selam ve saygılarımla

Tarih: 15 Ocak 2006, 02:13 - İp: 85.***.**4.248
thalassa
thalassa (üye)
İstanbul / Amatör

Selamlar dostlar,
Aslında tüm bu tartışmanın altında yatan sanırım fotoğraf kültürü sebebiyeti oluyor.Nasıl ki yaşam sadece evet ve hayırlardan, siyah ve beyazdan oluşmuyorsa, bu onu da aslında böyle bir sebebin varlığını çoğumuzun es geçmesinden dolayı tartışmalar tartışma olmaktan çıkıyor.Fikirlerimiz birbirine çogu zaman teğet geçtiğinden kuyruğundan yakalayabiliyoruz konuları.Karşılassak sanırım özde herkes aynı fikirde olduğunu görecek.
Ben aylar önce yazmıştım bir forum sayfasında ;Türkiye'nin çok nitelikli fotoğrafçıları var, bunu derken her anlamda demekteyim.

Fotoğraflamak kadar , fotoğrafa bakmak da bir deli uğraştır. Herkes müzik yapamaz birileri de dinler, bunlardan bazıları diğerlerinden iyi müzik dinler.Bu ayrımı iyinin ne olduğunu algısı kadar farkına varabilir.Çoğunlukla zaman işidir. Fotoğrafçılığın sahip olduğu o geniş yelpazenin ne kadarı ile ilgilendiği de önemlidir.Ayrımların farkına varmak her zaman gereklidir ama herkeslerin de bunun farkındalığında olmasını beklemek bir hayalden ibarettir fikrimce..

Sn lacimertin aslında (sanırım) sadece görsel açıdan karşılaştırdığı ve beş basar dediğinin altında sadece fotoğraf güzelliğidir, ama sn ceko profesyoneldir ve o denklanşöre basan parmağın sartlarının ne kadar önemli olduğunun bilincinde diğerlerinden çok daha fazla farkında olduğundan konu buralara gelmiştir.

Belki çok iyi bir örnek olmayacak ama bir fotoğraf sanatçısı ele alalım, stüdyosunda kafasındakini dışa vurmanın yolunu araken, diğer bir yanda ates hattında mermi yememek için canını da korumaya çalışan biri gördüklerini aktarmaya uğrasıyor diyelim.Bir diğeri de eline makinasını almış Kapadokya'yı gezerken bir kaç da fotoğraf pozlayayım da paylaşayım demekte. İşte tam burada oratalığınn bugun karışmasının bir nedeni var. Şimdi , eğer net olmasaydı en son arkadaşın pozladıkları ev ve arkadaşları arasında kalacaktı, ölümle burun buruna olanın sadece en iyi fotoğrafları yayınlanacak ve değer bulacak, sanatcınınkiler ise eğer aklı basında işler ise sergiye konulup insanlar tarafından izlenecekti.. Ama artık böyle değil ne yazık .. Ben elime fotoğraf makınamı alıp gidip herhangi bir yerin fotoğraflarını pozlayıp sonrada gelip net sitesinde yayınıyorum.Hiç de zor bir iş yapmıyorum, benlerden epey de çok insan var burada. Kötü fotoğrafları olanların yarın iyi fotoğrafları olacağı kesin, işin en ilginç tarafı kötüye gidiş olmaz, hep daha iyi olmak gibi bir çizgiden ayrılamaz, buradakilerin her biri için gecerli bir durum bu..Bilemem bunun kimse düşündü mü? AMa işte öyle bir şey oluyor ki, iyi fotoğrafların da daha iyisi mecburen oluştuğundan ve sadece görsel güzellik anlamında değerlendirildiğinden, fotoğraf bu ve benzeri tartışmalar çıkmaya başlıyor. Ama ne yazık ki fotoğraf sadece görsel güzellikten ibaret değil.Gözlerinizi kapayıp hayatınızda en cok etkilendiğiniz fotoğrafları şöyle bir tararsanız beyninizle, görecksiniz ki aklınızda kalanların çoğu travmatik sarsıntılar yaşatan, ya da deli bir anlatım içeren çok az fotoğraf gelir hemen ilk başta.Mesela benim aklıma fotoğraf denildiğinde; ilk aklıma gelen İran 'da fi tarihinde kamyon gücü ile Iraklı bir askerin (di yalnış hatırlamıyorsam) kolunu kopardıkları anın fotoğrafıdır.Diğer bir fotoğraf; Afrika' da bedeni yüzlerce kurşun yarası ile pozlanmış çocuk fotoğrafıdır. Bu sitede hep aklımda olan bir fotoğraf aklımdan hiç çıkmaz muzkabuğu içinden çıkan patlıcan fotoğrafı.Sami Güneri düşündüğüm de Ağrı Dağı fooğrafı, şair Bukovski aklıma geldiğinde ''Kitlelerin dehası'' hemen gelir gözümün önüne .Bukovski benim için dünyanın en iyi şairi değildir ama en sarsıcı şiiri, böyle bir sertlikle insanın yüzüne çarpmayı da sanırım okuduğum binlerce şari arasından çok azı başarmıştır, insanı anlatma açısından. Yaşam ve içindeki tüm anlatımlar o kadar çetrefillidir ki , onu anlamak da ,içinden olan fotoğrafa da o kadar geniş ve çetrefille bakıp değerlendirm

Tarih: 15 Ocak 2006, 13:27 - İp: 85.***.**3.212
vejdi
vejdi (üye)
Ankara / Amatör

Ve hala saygısızca bir tutum içindesiniz (önce siz yazdıklarınıza bir bakın ) ben sizin son mesajınız okudum anladım ama ne yazık siz bişey anlamamışsınız ve yazdıklarınıza bakmadan şunu da söylüyorsunuz(Kardeşim, bu düşmanca tutum neden? Neyi paylaşamıyorsun? Ben bu tür tavırları anlamakta zorlanıyorum. ) galiba siz ne yazdığını ne okuduğunuzu bilmiyorsunuz
“Sen o mesajı okumuş olsaydın, böyle kişiliğini ele vermezdin.” bunları bana söylemişsiniz şimdi bakın KİŞİLİĞİNİ ORTAYA KOYAN KİM İMİŞ “yok saygısız yok iyi okumadan, yok düşünmeden yok klavyeye saldırmayın”” bunlarda sizin kişiliğinizi ortaya çıkarıyor zaten 48 yaşında(ama her şey yaşla alakalı olmadığı için sizi bu konuda anlaşıla karşılıyorum) olan birini söyleyeceği sözler bunlar olmalı galiba!
Okumuşluğu eğitim düzeyinde anlamış değil! 3 diploma almış olabilirsiniz(okumuş olabilirsiniz ama ya idrak peki? ) ne 3 diploma alanlar görüldük ne yazık !!! Ama hiç alamıyanlarıda gördük
Düşünce farklılığına tahammül edemeyen sizsiniz çünkü saygısıca sözler sarf eden (yukarıda yazmıştım) sözleri söyle sizlersiniz buda bunu gösteriyor ki tahammüllü oylan sizsiniz

Tarih: 15 Ocak 2006, 14:50 - İp: 85.***.**7.74
ceko
ceko (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

Bi konu açmışsan gelen yorumları anlayışla karşılamalısın. İçlerinden şunların söylediklerinden başkasını sallamam dersen ne bişey öğrenirsin, nede bu sitedeki değerli insanların bilgilerinden faydalanabilirsin. O programda gösterilen fotoğrafçıların çoğunu tanıyor ve takip ediyoruz mesleğimiz gereği. İçlerinden türkiyede olanlardan birşeyler öğrenip paylaşıyoruz. Ama birisi çıkıp bu sitedeki fotoğraflar onlara 5 basar dersen bende aksi görüşümü ortaya koyarak bu sitede öyle fotoğraf çekmeyi bırak oralara bile gitmeye cesaret edecek adam bir elin parmaklarını geçmez derim. Aksini iddia edebilirsin bende ona saygı gösteririm. Bu arada haber fotoğrafçısı olmanızdan dolayı fotoğraf yüklemediğinizi belirtmişsiniz sanırsam. Bence yükleyin. bir çok arkadaşımız belki sizin fotolarınızdan bişiler öğrenebilir

Tarih: 16 Ocak 2006, 23:44 - İp: 88.***.**0.145
levent92
levent92 (üye)
Edirne / Stüdyo Fotoğrafçısı

ben fotoğrafları göremedim

Tarih: 14 Şubat 2007, 22:38 - İp: 85.***.**9.44
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

İlginç paylaşım örneği mesela..

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/7491515.asp?gid=180&sz=47618

Ofsayta düşmüşler..

Ve insan , o an ..

Tarih: 16 Ekim 2007, 04:13 - İp: 85.***.**1.11
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

http://galeri.netfotograf.com/fotograf.asp?foto_id=197196

http://photo.net/photodb/photo?photo_id=2521898

iki fotoğrafda çok değerli..

şunuda eklemeden duramadım:..

http://photo.net/photodb/photo?photo_id=2347520

#mete007' tarafından 24.10.2007 17:40:30 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Ekim 2007, 15:24 - İp: 85.***.**3.92
egemen-
egemen- (üye)
Karabük / Amatör

işte isim yapmak senin foton süperde olsa önemli olan markadır.markaysan alakasız şeylerde çeksen süper olur bu böledir.normal hayatada zaten kaliteye diyil markaya veririz

Tarih: 19 Ekim 2007, 16:27 - İp: 85.***.**5.200
serkesh
serkesh (üye)
İstanbul / Meraklı

herkes bir şeyler yazmış.bence program da fotoğraflar da çok etkileyici.hele fon da çalan müziğe bayılıyorum

Tarih: 2 Kasım 2007, 13:46 - İp: 88.***.**6.143