rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Niye Çekiyoruz Fotoları

Geçen sene Bir arkadaşımın eşi ısrarla (dırdırla) kompact DFM aldırmış arkadaşıma.. arkadaşım çekilen fotoların herhangi bir şekilde yedeklenmediğini ve herhangi bir şekilde başka bir cihazla (tv-bilgisayar vs.) izlenmediğini söyledi. Eşine çektiği fotoları ne yaptığını sorduğunda aldığı cevap yer kalmayınca önemsiz ve eskime durumuna göre sildiği cevabını almış ve benim gibi sadece gülerek susmuş..

Biz bu forumun müdavimleri..
çektiğimiz fotolara ne kadar bakılıyor..
ne şekilde kullanıyoruz..
"O AN"ı dondurmaktan sağladığımız bir fayda varmı
yoksa sadece foto çekmekten elde ettiğimiz tatmin duygusumudur bizi burada yazdıran?

Tarih: 26 Ağustos 2006, 16:00 - İp: 81.***.**2.110
tugrax
tugrax (üye)
Kütahya / Doğa Fotoğrafçısı

Hiç sevmediğim usta fotoğrafçılardan Ara Güler buna benzer bir soruya şöyle bir cevap vermişti:
- Ben fotoğraflarımla tarih yazıyorum.
Bu mantık banada çok anlamlı geldi. Aynı zamanda çekilenin saklanmasıyla oluşabileceği için arşivin önemini vurguluyor.
Bu noktada "nevzatalan" kullanıcı adlı Nevzat Hocanın çalışmaları güzel bir örnek...

Tarih: 8 Ekim 2006, 05:46 - İp: 88.***.**1.114
sakajawea
sakajawea (üye)
Yurtdışı / Amatör

Ben fotograf cekmeye daha cok aile icinde cocuklara cekmeile basladi. Eski fotograflar her zaman hosuma gitmistir. Bir yerde eski bir sandik, valiz bulup onun icinde eski fotograflar kesfetmek hayalimdedir. Cunki bu her fotograflarda bir hayat, bir hikaye vardir. Kendi cocukluk fotograflarim az oldugu icin yegenlerimi fotograflari ile kucuk yastan beri takip ederim. Bir gun onlara verebilecegim en guzel bir hediye olacagini dusunuyorum.
.
Bu baslangic genisledi. Her an, her bir seyi gordugum an aklimda o ani yakalamatir. Her dugmeye basipta o sesi duymak bana mutluluk verir. Dijital bir makinam olmadigi icin fotograflarimi bir sandik icerisinde saklarim....

Tarih: 8 Ekim 2006, 07:24 - İp: 84.***.**8.158
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Bu kadarmı başka paylaşmak isteyen yokmu fotoğrafları çekme sebeplerini..

Tarih: 19 Ekim 2007, 17:06 - İp: 85.***.**8.15
admaydn
admaydn (üye)
Ankara / Stüdyo Fotoğrafçısı

hep duygusal yönüne bakmamak lazım birazda maddiyata önem verilmeli

Tarih: 22 Ekim 2007, 17:10 - İp: 85.***.**2.138
fotomakro
fotomakro (üye)
İzmir / Amatör

seviyorum... en kotusu bile olsa sakliyorum.daha dogrusu sakliyodum pc de bi gun pc ye format atmak icin fotograflari cd ye atiyodum ki en onemli klasor icinde en sevdigim fotolarim vardi(yigenim dogdugu dun fotolari,ilk deneme fotolari vs vs) ben bu klasoru cd ye attim zannettim ve tahmin ettiginiz gibi atmamisim bunu farkettigimde tam hafta agladim var ya hala hatirladikca yaptigim salakliga agliyorum simdi bombos pc 1-2 kurtardigim(daha onceden cd ye attiklarim)fotograflarla yetinmeye calisiyorum
foto nie cekiyorum cooookk seviyorum cunku... tarif edilmez bi duygu...

Tarih: 23 Ekim 2007, 13:00 - İp: 85.***.**0.143
alikeser
alikeser (Objektif)
Ankara / Profesyonel Fotoğrafçı

kontras (huseyın) abı cok guzel solemıs

Tarih: 27 Ekim 2007, 01:50 - İp: 88.***.**4.7
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Rokomet istifa.

Tarih: 27 Ekim 2007, 22:31 - İp: 88.***.**3.170
kefir
kefir (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Gerçekte zor olan çektiğin fotoğrafları silebilmek.
Benim Eşimin babası 60 yaşında ve 400'ün üzerinde Fotoğraf Albümü var. 400 x 100 = 40bin fotoğraf hiç birine bakılmıyor.
Bence çektiğimiz çok kötü fotoğrafları silmek zahmetli ve son derece zor bir iş.
Bu zorluğa katlanmak istemediğimiz için herşeyi saklıyoruz.
Ben şöyle bir kural koydum kendime.
Eğer sadece benim ailemi ilgilendirecek bir an ise: 4 Megapiksel altında çekim yapıyorum.
Aile dışında birilerine gösterebileceğim kadar iyiyse 5 ve üstü çekim yapıyorum.

Tarih: 29 Ekim 2007, 10:46 - İp: 85.***.**9.11
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

Çok mühim bir sorunsan bu

Tarih: 3 Kasım 2008, 23:15 - İp: 85.***.**4.94
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

Bu kadarmı başka paylaşmak isteyen yokmu fotoğrafları çekme sebeplerini..

Ne kadar uysalmışın sen roko. Kİm bozmus seni ya.. Ufak ufak kaşımaya başladıgın dönemler.. Bir nevi prova..

Tarih: 6 Kasım 2008, 12:37 - İp: 212.***.**9.195