rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Niye Çekiyoruz Fotoları

Geçen sene Bir arkadaşımın eşi ısrarla (dırdırla) kompact DFM aldırmış arkadaşıma.. arkadaşım çekilen fotoların herhangi bir şekilde yedeklenmediğini ve herhangi bir şekilde başka bir cihazla (tv-bilgisayar vs.) izlenmediğini söyledi. Eşine çektiği fotoları ne yaptığını sorduğunda aldığı cevap yer kalmayınca önemsiz ve eskime durumuna göre sildiği cevabını almış ve benim gibi sadece gülerek susmuş..

Biz bu forumun müdavimleri..
çektiğimiz fotolara ne kadar bakılıyor..
ne şekilde kullanıyoruz..
"O AN"ı dondurmaktan sağladığımız bir fayda varmı
yoksa sadece foto çekmekten elde ettiğimiz tatmin duygusumudur bizi burada yazdıran?

Tarih: 26 Ağustos 2006, 16:00 - İp: 81.***.**2.110
gordi
gordi (üye)
Antalya / Firma

güzel bir soru,,tatmin olmak evet ,güzel bir şeyi ortaya çıkartmanın övüncüde diyebilirz,,fakat çekilenleri güzel veya çirkin hiçbir zaman silmedim..Kendime bir foto bank yaptım dvd lere aktarıyorum fotoğraflarımı,,birkaçınıda sizinle paylaşıyorum.Silmek anlamsızdır bence,,değer verilen bir şey olmalı elde ettiklerimiz ve onları saklamalıyız,bu kesinlikle zor değildir zaten.Fayda vardır tabiki rokomet,ilerde veya şimdi kendinle ilgili soruları ve cavapları fotoğraflarınde bulabilirsin,çünki fotoğraflarda yaptığın kompozisyon,yakaladığın o güzel an senin aklındır zaten,,bunlara baka baka kendini geliştir yada kendinle barışık olursun hep

Tarih: 27 Ağustos 2006, 17:44 - İp: 85.***.**0.229
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

ben buraya yuklemedigim fotografları para icin cekiyorum

Tarih: 27 Ağustos 2006, 18:03 - İp: 85.***.**7.19
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

Ne çekersem çekeyim silmiyorum...en kötüsünü bile...

o an anlatılmaz ki ....makinanın vizöründen baktığım an...hissetiklerim...çok karışık....

ha ne çekiyorum...neyi çekebiliyorum...yada ne kadar iyi anlatıyorum çektiğimle onu bilemem...belkide dünyanın en yeteneksiziyim...

ama olsun..çok büyük bir haz alıyorum...ama neden alıyorum...cidden bilmiyorum

Tarih: 28 Ağustos 2006, 15:00 - İp: 212.***.**4.63
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

ben hiç birini silemiyorum. hatta dvd ye bile yazmıyorum. hepsi harddiskte duruyor. ve gittikçe şişiyor.

arada çok beğendiklerimi mutlaka bastırıyorum, sevdiğim insanlara hediye ediyorum.

şimdi değil belki ama 3-4 sene sonra en kötüsüne bakınca bile mutlu oluyor insan.

askerde bir arkadaşta dandik bir dijital makine vardı. şipşak derdik biz ona. onun çektiği fotolar var, yüzlerce. bazen açıp bakıyorum. insan mutlu oluyor.

Tarih: 28 Ağustos 2006, 15:09 - İp: 85.***.**8.182
zax
zax (üye)
İzmir / Reklam Fotoğrafçısı

Ben hiç bir fotoğrafımı silmiyorum.Eski fotolarıma bakıp aaa ne güzel baya gelişme var diyorum.Kendi kendime eğleniyorum yani.

Tarih: 28 Ağustos 2006, 21:07 - İp: 81.***.**7.155
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Madem eskilere bakarak eğleniyorsunuz hepberaber eğlensek olur mu diyorum?
Yada ne bileyim eskisi yenisi gibi aynı sahneye zamanın etkisi.. bu başlık böyle devam edebilirmi diye düşündüm biran
E tabi para için çektiğiniz fotolardan uygun olanınıda görebiliriz.
En yakın fırsatta ben bunu kendim uygulayarak örnekleyeceğim. Bakalım benden erken davranan olacakmı?

Tarih: 29 Ağustos 2006, 11:53 - İp: 81.***.**0.63
akdenizli
akdenizli (üye)
Antalya / Amatör

Ben bitpazarında değerlendirmek için eskitiyorum.
Renkli olanları da s/b yada sephia tonuna çevirip antika diye belki yuttururum -Gerçi kimse yemez ama-

Tarih: 7 Ekim 2006, 17:55 - İp: 85.***.**8.106
mandyy
mandyy (üye)
İstanbul / Meraklı

ben babama makina aldırmak için önce cep telefonundan hep onun fotolarını çekip pc ye koyuyodm.sonra'bak baba makinem olsa daha ii olmaz mı hep seni çekerim 'diyordum.sonralarda bu laflardan ve küsmelerden sıkılıp bi akşam dışarı çıkıyorz bahanesiyle aldığı makineyi hediye etti.ağladm ki ne ağlama...tabi sonrasında babacığı kaç kez çektim tartışılır bazen öle anlar oluyo ki işte bu diyorm ve çekiyorm.gözlerimin dolduğu zamanlar oluyo.hiçbi fotomu silmiyorm ve saklıyorm komikler ise aile toplantılarında 'bak bak ne çirkinmişim'diyip eğlenmemize nedn oluyo.seviyorm ben bunu ya

Tarih: 7 Ekim 2006, 18:15 - İp: 85.***.**0.1
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

aile fotograflarini ilerde sulalemden para koparmak icin cekiyorum
bizimkiler foto hastasidir, eskilerden kalan birsuru s&b foto var evde, akrabalar gelince cok para teklif ediyolar ama satmiyorum degeri biraz daha artsin, ama bikac tanesini caldirmisiz sonradan farkettim bulacam o haini
digerlerini sanat icin cekiyorum, resim cizmek, balik tutmak, muzik dinlemek gibi birsey bu ne bilem
bu arada sanat icin soyunmam

#eraycanli' tarafyndan 08.10.2006 00:06:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Ekim 2006, 20:19 - İp: 81.***.**7.8
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Geçen yaz 3 ay aile fotğraflarını sakladığım 50 albümü taradım, digital ortama aktardım. Şimdi digital makinayla çektiklerimi konulara göre sınıflayıp ayrı klasörler halinde saklıyorum. İlk çekimleri (Orijinalleri) olduğu gibi CD ortamına alıp saklıyorum. Hard disktekileri çeşitli düzenlemelerle adladırıp sınıflandırıyorum. Yeni öğrendiğim bilgilerle fotolarda uygulamalar yapıp yeni adlarla tekrar kaydediyorum. Bu sitede her gün yeni şeyler okudukça uygulama yapıp değerlendirmeleri test ediyorum.
Sonuç:
1- İlk çekimler olduğu gibi saklanmalı
2- Üzerinde değişiklik yapılanlar başka adla kaydedilip saklanmalı
3- Bu site her gün taranmalı, katılımcılar teşvik edilmeli
4- Ustalara teşekkür unutulmamalı
5- Kendi uygulamalarımız birer ev ödevi olup asıl öğretici olanlardır, üşenmeden tekrarlamalı; en iyi öğrenme tekrar etmektir.

Tarih: 7 Ekim 2006, 22:36 - İp: 88.***.**8.183