zeynom61
zeynom61 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Manzara Cekimi

selam
manzara cekiminde flitre kullanilmalimi? hangi flitreyi önerirsiniz? polfilter veya skylight mi? tavsiyeleriniz icin simdiden tesekkür ederim
saygilar

Tarih: 21 Ocak 2008, 17:41 - İp: 85.***.**5.13
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)
Antalya / Profesyonel Fotoğrafçı

ben polarize kullanırdım. skylight lensi korumak için kullanılır genelde.

ben hama nın c polarize filtresini kullanıyorum. gayet memnunum. ama bence en iyisi b&w olsa gerek...

Tarih: 21 Ocak 2008, 18:02 - İp: 88.***.**1.92
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Peki Gürhan filtre kullanmasak olmaz mı ne gibi yarar sağlıcak bize filtre ?

Tarih: 21 Ocak 2008, 19:23 - İp: 85.***.**1.106
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)

hem olur hem olmaz aslında çekeceğiniz ortama bağlı... polarize yansımaları aldığı için ve bir stop kıstığı için baya faydası oluyor. mesala 1-2 örnek veriyim:

- bir uzun ens.li akarsu çekimlerinde polarize filtre olmadan çekemezsiniz. çünkü çok ayndınmlık çıkar.
- genel manzara çekiimlerinde, mesala bir dağ manzarası ve bulut çekilirken, pek bir öenmi olmayabilir ama polarize kullanılırsa tonlar daha doygun ve canlı çıkar..

bu örnekler deniz, ıslak ağaç yaprakları gibi arttırılabilir ama daha uzatmaya gerek yok bence...

skylight ve uv filtre genelde lensin camını korumak için kullanılır sanırım. uv filtre genelde karlı manzara çekimlerinde çok yararlı olur, beyazın mavimsi çıkmaması için. skylight ise daha kırzmısımsı çekiyor sanırım, önce hiç kullanamdım... ayrıca bunlar polarize gibi poz akybına falan hiç bir etkisi yok. cam gibi yani...

benim bildiklerim bu kadar, sağlıcakla kalın...

Tarih: 21 Ocak 2008, 19:31 - İp: 88.***.**1.92
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Sağolasın

Bir filtre almak istiyorum Beercan a ama daha değil

Tarih: 21 Ocak 2008, 19:35 - İp: 85.***.**1.106
zeynom61
zeynom61 (üye)
Yurtdışı / Amatör

gurhan aciklamalarin icin cok tesekkür ederim

Tarih: 21 Ocak 2008, 19:44 - İp: 85.***.**4.51
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

filtre kullanmasanız da olur. polarize filtre genelde manzaracıların sıklıkla kullandığı bir filtre. gökyüzünü koyulaştırması, fotoğrafın genelinde renkleri canladırması ,yansımaları yok edebilmesi onu gözde bir filtre yapıyor.
ama dikkatli kullanılmalı ve bence olmazsa olmaz bir şey değil.

Tarih: 21 Ocak 2008, 23:16 - İp: 88.***.**8.27
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Bufalo senin ne işin var burda. HEy Allahım ya.

Tarih: 22 Ocak 2008, 00:07 - İp: 88.***.**8.202
osmanc
osmanc (üye)
İstanbul / Meraklı

Bir manzara forogtafcısı için vazgecilmez olan polarizeden ziyade grad ND filtredir. Mesela 0.45lik bir filtre çok güzel olacaktır ışığa göre ve etkileri daha güzeldir polarizeden.

Tarih: 22 Ocak 2008, 01:59 - İp: 85.***.**8.161
makara
makara (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

ben terimleri pek bilmem
güneş gözlüğü ayarında siyahi bir filtre aldım adı ne oluyosa artık
gündüzleri şelale gibi yerleri uzun pozlamalı çekebiliyorum

Tarih: 22 Ocak 2008, 10:47 - İp: 62.***.**4.162
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)

aslında bir fikir geldi aklıma, belki bilinen yada var olan bir şey ama ebnim aklıma yattı...

maqara sen dedin yaa güneş gözlüğü gibi... aslında gündüz uzun pozlamalarda lensin önüne güneş gözlüğü koyarsak nasıl olur... karanlık mı çıkar yoksa poz değerini düşürüp işimize yarar mı

Tarih: 22 Ocak 2008, 11:25 - İp: 88.***.**7.110