kornkal
kornkal (üye)
İstanbul / Amatör

Gunumuzun Fotografcıları(?)foto Ne Guzel

#kornkal' tarafından 14.10.2010 00:21:54 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Eylül 2009, 22:32 - İp: 85.***.**0.148
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

Sanırım konunuz içerik olarak yanlış yerde... ama olsun, makina almak isteyen arkadaşlar ilk bu odaya uğradıkları için, iyi bir tercihtir belki de...

Paylaşımıınız için teşekkür ederiz ama ben bu ISO problemi konusunda pek katılamıyorum size...

Hep diyoruz ki, eskiden bunu da bulamıyorduk, 800 asa' lı analog makinalar kullandık... bu kadar nankör olmayın vs. vs.

Ama konu içinde de geçtiği gibi, geçmişte kaldı o günler... O gün de, şimdiki canavarlar olsaydı, kimse özel çekimler haricinde analog kullanmazdı. Bilmediğiniz şeyi istemezsiniz neticede... bildiğiniz, gördüğünüz şeye imrenir, istersiniz...

Bugün, Makina alacak olan hiç kimse, analogla kıyaslamıyor ,güncel makinalarla kıyaslıyor ve haliyle, tatminsiz bizler çıkıyoruz ortaya.. rekabet piyasalarının kurbanı olarak...

Evet , bazen gereksiz noktalara takılıp kalıyoruz ama herkes ihtiyacına göre makina seçmeli bana göre...

Tarih: 10 Eylül 2009, 22:51 - İp: 88.***.**4.98
kornkal
kornkal (üye)
İstanbul / Amatör

#kornkal' tarafından 14.10.2010 00:22:03 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Eylül 2009, 23:11 - İp: 85.***.**0.148
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

Bu konuda hemfikiriz, sinirlenmeyin... hem benim de 1000$ vermeye hiç niyetim yok...
galeride, netlikten eser olmayan , ama ruhunu kattığını bize hissettiren yüzlerce foto bulabiliyoruz.
Zaten bu sitede kime makina sorsanız, "fotoğrafı makina değil, siz çekersiniz. Alın bi makina kullanın, takılmayın" der. özel ihtiyaç ve istekleri yoksa tabi....

Ben sadece, eski analoglarla kıyaslanmasını pek doğru bulmuyorum dedim, fotoğraf çekilmez onlarla demedim.

Tarih: 10 Eylül 2009, 23:37 - İp: 88.***.**4.98
bolubeyi
bolubeyi (üye)
Ankara / Amatör

son derece gereksiz sanki tartışma başlatmak amacıyla açılmış bir konu. bir kere başarılı fotoğrafın tanımı yapılmış bana göre tamamen yanlış. bu sitede 2 seneden fazladır kimsenin NETLİĞİ MÜKEMMEL, ALABİLDİĞİNCE CANLI KONTRASTLI, ALABİLDİĞİNCE DERİN vs fotoğrafların en iyi fotoğraflar olduğunu iddia ettiğini görmedim. kompozisyona göre uygun tekniğin kullanıldığı fotoğrafların başarılı olduğu söylenmiyor mu hep? derinlik/kontrast/... az olması gerekiyorsa az, çok olması gerekiyorsa çok olmalıdır fotoğrafta; kimsenin maksimize ettiği yok. diğer husus makine seçimi konusunda...
A marka makine ile B marka makinenin diğer parametreler aynı tutularak aynı ortamda çektiği fotoğraflarda A noise vermeyip B veriyorsa eğer B makinesini aşşağılarım ben kimse kusura bakmasın. eskiden 400 asa/iso da gren veren makineler zamanın en iyisidir ki sizi tatmin etmiştir; hepimiz 500g lık antenli cep telefonları kullanmadık mı 10 sene evvel? eğer noise giderilebiliyorsa (A noise vermediğine göre giderilebiliyor) B firması da bir zahmet çağa ayak uydurup, yatırımlar yaparak teknolojisini ilerletsin. daha çok zahmet çeken firma varken az zahmet çekenin makinesini mi önerelim? lakin illa noise meraklıları varsa iso ya coşkuyu versinler, A yı tercih edince noise fotoğraf çekmekten mahrum kalmazlar... fena mı ediyoruz iyi makine tavsiye ederken?

#bolubeyi' tarafından 11.09.2009 01:11:05 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Eylül 2009, 23:57 - İp: 78.***.**8.34
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

hıh! ben de onu anlatmaya çalıştım BOLUBEY'i ama arkadaş biraz sinirlenmiş galiba ?

Tarih: 11 Eylül 2009, 00:51 - İp: 88.***.**4.98
bolubeyi
bolubeyi (üye)
Ankara / Amatör

edit: A ile B aynı fiyatta olup 10000$ değildir.

sinirlenecek ne var ne güzel paylaşıyoruz tartışıyoruz nf ailesi içerisinde kadrajımıza saygıyı sevgiyi alarak...

Tarih: 11 Eylül 2009, 01:13 - İp: 78.***.**8.34
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

Ama şimdi haksız mıyım BOLUBEYİ ? bir kompakt var elimde, yemin ediyorum fotoğraftan soğudum...
güya manuel ayarları var diye aldık..O odaklama yapana kadar, model kaçıyor.. üstüne bir de : " hay senin çekeceğin fotoğrafa da, makinene deeee" diye fırça yiyorum...
Hadi kazara çektik diyelim, ürettiği kumdan bizim sahile plaj olur....

Tarih: 11 Eylül 2009, 01:19 - İp: 88.***.**4.98
bolubeyi
bolubeyi (üye)
Ankara / Amatör

topluluk içinde fısıldaşmak olmaz ama pm e bakın, konuyu dallanıp budaklandırmayalım

sizin de görüşünüze saygı duymak gerek...

Tarih: 11 Eylül 2009, 01:30 - İp: 78.***.**8.34
kornkal
kornkal (üye)
İstanbul / Amatör

#kornkal' tarafından 14.10.2010 00:22:20 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Eylül 2009, 09:12 - İp: 89.***.**4.174
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Noktalama işareti kullanılmayına ve anlam ayrılığı olan satırlar ayrı yazılmayınca böyle olmuş,asabiyet artmış gibi hissedilmiş.

O kadar sert niyetli yazıldığını düşünmüyorum ben,ufak bir dil hatası.

Kompozisyon olsun da, anlam olsun da fotoğraf makinesi ne olursa olsun diyenlerdenim.Ancak yeni DSLR ler her geçen gün gelişen teknikleri ile makro,ornito,obje,moda çekimleri gibi konularda eski 35mm leri sollamaya başladılar.

Sevgili kornkal,

Siz kendiniziş mutlu eden makinelerle çekime devam edin. Ancak çağ ilerlediği için insanların başka yönelişlere yönelmesini tuhaf görmeyin.

Tarih: 11 Eylül 2009, 09:57 - İp: 88.***.**7.58