mustafabacak
mustafabacak (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Fotograflarimin Ederi Nedir ??

arkadaslar ben hobby olarak cekim yapiyorum
yazinbir restauran tarzibir yerin fotolarini cekmistim
bir yerde mekan sahibi fotolarimi gormus ve fotolarimi kullanmak istedigini soylemis

aranizdaki meslek olarak yapan arkadaslardan ricam
nedir bu isin piyasasi kaca ne kadara vermeliyim fotolari
adamida kacirmadan fotograflari kaca satabilirim mekan sahibine
cevap veren arkadaslara simdiden tesekkurler

Tarih: 6 Ocak 2010, 23:27 - İp: 81.***.**5.95
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Bastırın 30x40 ebatlı bir panoya paspartulu 7,5 / 10 liraya mâl olur, o da tek foto bazında assın dükkanına, esnaf beğenmiş madem..Onbeşe yirmiye verin, sahaflarda daha küçük ebatları 8 lira,,resimlerde İst eski klasik kareleri,,..

Tarih: 6 Ocak 2010, 23:54 - İp: 88.***.**5.165
mustafabacak
mustafabacak (üye)
Yurtdışı / Meraklı

hocam sogol cevap icin
lakin fotgraflari reklam larinda falan kullanmak istiyor sadece duvara asmak icin degil
restaurant gibi bir mekan ve bu servis kagitlarinda falan sanirim

Tarih: 7 Ocak 2010, 00:14 - İp: 81.***.**5.95
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

İyi bir réklam acansına gidin [mağdur olduğunu belirt mahsustan] onlar sizle çay içerken lafın arasında fiatı söylerler,siz duymamış olun, sonra kârını koy sat gitsin en iyisi,o mağdur restoranta..Başka türlü öğrenemezsin.

Tarih: 7 Ocak 2010, 00:21 - İp: 88.***.**5.165
fgorgun
fgorgun (üye)
İzmir / Özel Gün Fotoğrafçısı

Olaya stok fotoğraf mantığıyla yaklaşmak gerekirse birde yüksek çözünürlük olduğunu varsarsak ki öyle olması lazım zaten bu durumda ederi bilindiği üzere 30- 50 tl gibidir biraz da kişiye özel bir durum olduğundan bu rakamların 3 yada 4 katına çıkılabilir , tamamen yine size bağlı çalışma çok iyiyse çok daha fazlasını isteyebilirsiniz, ama ilk başta belirttiğim üzere o rakamdan aşağısı olsa olsa kıyak olur.
Belirttiğim rakamlar düşük gibi görülebilir dediğim gibi ben olaya stok mantığıyla yaklaştım .

Tarih: 7 Ocak 2010, 02:32 - İp: 88.***.**5.183
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Réklam acjansı üzerinden bu işi yürütün en iyisi,hem siz hem aracı para kazanır,gerçek değerinde ortaya çıkar, yurtdışında imişsiniz bir de..

Tarih: 9 Ocak 2010, 19:49 - İp: 88.***.**4.195
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Fotoğraf verilince tüm telif hakları da satılacak mı peki? Nasıl yürüyor bu iş?

Tarih: 10 Ocak 2010, 21:26 - İp: 88.***.**0.126
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Muhatap acanstır gali..Mesela;esnaf veya şirket mertebesinde Mali muşavirsiz işlem yapamıyorsun değilmi kurum bazında kanunen,, .Yani..

Tarih: 11 Ocak 2010, 00:27 - İp: 88.***.**0.184
mustafabacak
mustafabacak (üye)
Yurtdışı / Meraklı

cevaplar icin tesekkurler

mekan sahibiyle gorusuldu
para alinmadi ama altinda isim yazili kalacak
adamin zaten bir reklam ajansi varmis ve fotografcisi adam sadce begendigi icin kullanmak istemis
tamam dedik ve altinda imzamizla birlikte kullanilacak

Tarih: 13 Ocak 2010, 01:50 - İp: 81.***.**7.17
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

adamın hem restaurantı hemde ajansımı varmış?

Tarih: 13 Ocak 2010, 02:24 - İp: 88.***.**1.117
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

mandırası olupta kebabp salonuda olanı gördüm ama bu sanki biraz tuhaf geldi bana. hani mandıra ve kebap salonu olabilir aynı işe yakın şeyler ama restaurant nerde ajans işleri nerde?

he bu arada, eğer iyi fotoğraf çekebiliyorsanız stok fotoğrafçılığı denemelisiniz. böylece birileri daha çıkarsa böyle, ucuza gitmemiş olur emekleriniz.
malum şimdiki bütçeyle bir dslr dünyanın parası. fotoğraflarınızı ucuza sakın vermeyin.

Tarih: 13 Ocak 2010, 02:28 - İp: 88.***.**1.117
  • 1