nedimy
nedimy (üye)
Bursa / Meraklı

Fotograflar Neden Boyle Yardım :(

makina eos 500n analog
objektif 28-210 mm exakta lens

aynı makina ile başka bir çekim..

bir çekim daha

fotoğraf üzerindeki bozukluklar filmin bayat olmasından dolayımıdır yoksa film tab edilirken yanlış bişeyler mi yapılmış??

Tarih: 10 Kasım 2007, 17:13 - İp: 88.***.**1.214
dagli
dagli (üye)
İstanbul / Amatör

ben ce
film bayat
film fazla sıcakta kalmış olabilir
bide film banyodan önce ışığa maruz kalmış olabilir ama bence ışık ihtimali az gerçek sebebini bende merak ettim
bayat banyoda olabilir
kesinlikle lensle alakalı deyil

#dagli' tarafından 10.11.2007 21:00:22 tarihinde düzenlendi.

#dagli' tarafından 10.11.2007 21:02:23 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Kasım 2007, 19:14 - İp: 85.***.**5.243
erkanbayir
erkanbayir (üye)
İzmir / Özel Gün Fotoğrafçısı

önce objektifini temizlet sonra film banyonu kontrol et ve film bayat olabilir

Tarih: 10 Kasım 2007, 19:31 - İp: 85.***.**6.200
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

kac mm de cekili fotograflar?teleden kaynaklı olabilir..
ilkinde kontrast yok.
ikinciyi tam goremdim.
ucuncude ısık ters geliyor,ısıgı arkaya alsan daha canlı olabilir oyuzden tam fikir veremiyor..
bırde lens kırlı galiba ortada epeyi kirlenme var..

ikincinin yarısı acıldı sadece flaşla cekilmiş sanırım..oda fazla pozlanmıs.ve en duzgunu o..flaşla cekildiginde kontrastta cok fazla sorun olmadıgına gore telede cekildigi için olabilir.
pozometrenın verdiginden bır deger dusuk pozlayıp deneyebilirmisin??
taze bir filmle,ve tab ettirdigin mekanıda degiştirmeyı dene??

kısacası filmler bayat olabilir,kalitesiz malzeme kullanımı olabilir.
ısık az ,kontrast az tele ile cektigin için lensten kaynaklı olabilir.

Tarih: 10 Kasım 2007, 19:35 - İp: 88.***.**1.21
bila
bila (üye)
Ankara / Meraklı

Bence ekipmandan kaynaklanan bir sorun yok. İlk ihtimal banyolar bayat veya kirli. İkinci ihtimal filmin tarihi geçmiş.

Tarih: 10 Kasım 2007, 20:49 - İp: 85.***.**5.55
-olimpos-
-olimpos- (üye)
Antalya / Stüdyo Fotoğrafçısı

Cevap yazan arkadaşlara katılıyorum,sorun filmle ilgili sanıyorum markası belli olmayan filmlerden,birde çok çok bayatlamış,filmin banyosunda da sorun var,artık günümüzde film banyo makinaları günlük çok çalışmadığı için birçok yerde sorunlu.

Tarih: 10 Kasım 2007, 21:47 - İp: 78.***.**9.213
studyofoto
studyofoto (üye)
Sinop / Meraklı

bana kalırsa iki ihtimal var ya film bayat yahut banyo bayatlamış...

Tarih: 11 Kasım 2007, 10:39 - İp: 88.***.**2.25
fotoasli
fotoasli (üye)
Aydın / Stüdyo Fotoğrafçısı

ilk karede film çok az pozlanmış ,filme baktığınızda bu kareyi çok açık tonda göreceksiniz,ikinci de flaş kullanmışsınız ama 1 stop fazla pozlanmış,son karede sanırım makine otomatikte iken çekim yapılmış şahsın arkasındaki pencereden giren ışık makinenin pozometresini yanıltmış yine az pozlanma sözkonusu ama bu ilk pozdaki kadar değil...

Tarih: 11 Kasım 2007, 14:49 - İp: 88.***.**0.41
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

sorun teşhisinde çok önemli bi soru var.
bu taramalar nereden yapıldı ?

eğer karttan yapıldı ise film veya kart kesinlikle çok eski (bayat tanımını bile aşmış,)

-1. ve 3. karedeki pisliklerden anlıyoruz bunu..
-1. karedeki çizikler ise filmin yada kartın eskiliği konusunda işaretler vermekle birlikte banyo ve tab işleminde cihazında bakımsız olduğu ihtimalini işaret ediyor.
-2. karedeki netlik objektifte yada makinenin pozlamasında bir sorun olmadığını gösteriyor.

çözüm önerisi : film hareketi çok olan bir satıcıdan alınacak yeni bir film ile benzer ışık koşullarında tekrar çekim ve farklı bir laboratuvara (farklı bir muhitteti fotoğrağ stüdyosuda olabilir ama stüdyoların banyo tablarını yaptırdığı labrotuvarın aynı olmamasına dikkat etmek lazım) vermek.

elinizdeki makinin aynısından kullanıyorum.. hemde ısrarla ve güvenle.. istediğim ÜST kaliteyi verdiği için vazgeçemiyorum.. film sarfınız çok ise kodakın 200 lüğünü tavsiye ederim.. geçenlerde 3lü paketi 10 milyondan 9 adet aldım.. 4. cünü kullanıyorum hiç bir sorun yok.

Tarih: 11 Kasım 2007, 15:18 - İp: 88.***.**3.222
  • 1