joe
joe (üye)
Zonguldak / Amatör

Fotoğraf Yarışması İçin Tüyo...

İlk defa bir fimanın yarışmasına katılacağım.
Daha önce katılanlardan tüyo vermelerini istiyorum.
1. Fotoğrafı çekerken,
2. Fotoğrafı çekerken,
3. Kağıda basarken ve rumuz verirken
Neye dikkat edeceğim.
4. Jüride 6 profesyonel, 2 patron adamı var. Kime oynamalıyım?
5. Yarışmalara ödül avcısı gibi giren ve boy ölçüşemeyeceğim progfesyoneller var mı?
6. Ucuz objektiflerle bir yere varabilirmiyim? (Konu yakın çekim gerektiriyor.)
7. Bunlardan başka, sizin özel tüyolarınız varsa lütfen yazın.

Tarih: 25 Nisan 2006, 11:55 - İp: yok
fotoloji
fotoloji (üye)
Kayseri / Stüdyo Fotoğrafçısı

bence joe şu anda yarışma icin fotograf cekiyordur yada şişedeki gibi durmuyordur

Tarih: 27 Nisan 2006, 16:37 - İp: 85.***.**3.30
joe
joe (üye)
Zonguldak / Amatör

Cesminaz’a,
Fotoğraf yarışması, yarışmadır.
Kazanmak için katılınır.
Ödülü olmayan yarışmaya kimse katılmaz.
Jüriye oynamak, jüriden puan alacak işleri yapmaktır.
Kazanmak için yapılır.
Fotoğrafın 1. olması başımızı göğe erdirmez ama hiç de kötü bir şey değildir. Sonuncu olmakta dünyanın sonunu getirmez. Bu bir kaplumbağanın nirvanaya yolculuğudur. (Artık tüyolarınızı alabilir miyim lütfen)

Neden rakı diye soranlara,
Ne bileyim. Karşıma çıkan ilk yarışma oydu da ondan. Rakıyı severim aslında. İçerim de (Trakyalı da sayılırım). O sadece bir konu. Amaç yarışmak. Amaç boyunun ölçüsünü öğrenmek

Diğer cevap veren arkadaşlarım,
Yarışmaya girmek istiyorum. Elemeyi bile geçemeyip üzülmek istiyorum. Ama elimden geleni yapmadığım için değil. Belki yeterince iyi olmadığım için. Elimden geleni arttırmak için tavsiyelerini istiyorum. Belki kırılırım, üzülürüm hatta belki benden çok iyiler karşısında ezilirim. Ama sonunda bir gün elemeyi geçtiğimde “işte oldu” diyebilirim. Jürideki profesyonellerin fotoğrafıma bakıp kenara atmak yerine “Hımmm…” dediği bir fotoğraf çektiğimi bilirim. Başım göğe ermez. Sadece “Bakın dostlarım, bu fotoğrafım ustaların dikkatini çekmişti” derim. "Elemeyi bile geçmiştim" derim.

Tarih: 27 Nisan 2006, 18:25 - İp: 85.***.**9.24
cesminaz
cesminaz (üye)
İstanbul / Amatör

Fotograf yarıştırılacak birşey değildir.
Her göz farklı şey görür, beğenir. Teknik anlamda taktir ettiğim ama buna rağmen sevmediğim bi fotografı seçmem ben mesela yani yüzde 60 göreceli bişey nasıl yarıştırılabilirki.
Ama bizim ülkemizde malesef bunun ticareti yapılmaktadır. Sen ve senin gibi düşünenler (yani bi yarışmada 1. olunurak fotografçı olur sananlar) malesef o insanların ezdiği sizinde o insanlara oynaamk zorunda olduğunuz birer sektör kurdunuz. Ne acı ki ellerinizde tuttuğunuz fotograflarınızın bundan haberi yok.
Yani anlatmaya çalıştığım fotografçı yarışmalar katılmakla olunmaz, hele ondan bundan "jüriye oynamalıyım" şeklindeki sorularla hiç olunmaz.
Ticari bi iş değildir bu.
Ama tabi siz kesinlikle böyle düşünmüyor olabilirsiniz.
Ben bu camianın içinde sizin gibiler çoğaldıkça yaptığım işin duygusuzca bi yöne doğru yöneldiğini hissediyorum o kadar...
EYVALLAH.

Tarih: 28 Nisan 2006, 13:14 - İp: 85.***.**4.241
joe
joe (üye)
Zonguldak / Amatör

Evet evet.
Benim gibileri problem etmeyin.
Ben fotoğrafçı olmak değil, fotoğraf yarışmasında birinci olmak istiyorum!!!

(Nasıl olacaksam??, Ve ustalar fotoğrafçı olmayan birini nasıl birinci seçecekse??)

Tarih: 28 Nisan 2006, 13:29 - İp: 85.***.**9.24
cesminaz
cesminaz (üye)
İstanbul / Amatör

Kime göre usta ve kimin ustası bunu öğren...
Kraldan çok kralcı olma.
Herkes herşeyi doğru yapmıyor.
Herkes işinide doğru yapmıyor.
Senin oyanam istediğin kişiler benim hocalarım ve benzerleri sence bize niçin yarışmaların çok sağlıklı olmadığından bansediyorlardır.
Berbat fotograflarımız olduğu için mi?
Hayır.
Yarışmalar ticari bi sektör işi haline gelmiş. Sadece kullanıyorlar. Birinci seçilen fotografının karşılığında sana verdikleri en fazla 2-3 milyar. Ama senin o fotografınla onlar neler kazanıyor biliyor musun.
amacım seni kırmak değil sadece bu sektörü iyi ğren sonra illa katılmak istersen katıl. Ama yinede bu yarışmalarla fotografçı olunmayacağını daima bil.
Ve lütfen söylediklerimi yanlış anlama. Çünkü bunu yapan ve bunun farkında olmayan çok insan var.
Neyse lafı uzatmayacağım daha fazla. Belki de ben haksızımdır... EYVALLAH...

Tarih: 28 Nisan 2006, 13:41 - İp: 85.***.**4.241
centurion
centurion (üye)
İstanbul / Meraklı

cesminaz

Tarih: 28 Nisan 2006, 13:56 - İp: 213.***.**4.130
gantry
gantry (üye)
Aydın / Amatör

çektiğiniz karenin yorumu herzaman için hep eksiktir.bir ressam için değerlendirme nasıl farklıysa benim veya farklı bir gözün değerlendirmesi farklıdır.ben çekmeden önce zaten istediğimi görmüşüm gördüğümü aktarmaya çalışmışım.jüri beğenmiş veya beğenmemiş umrumda değil ben beğeniyorsam ve 2 yıl sonra beğenmeye devam ediyorsam o zaman başkalarının ifadesi anlamını yitirir.jüri: Ara Güler, Haluk Çobanoğlu, İzzet Kehribar, Merih Akoğul, Nadir Ede, Gülnur Sözmen, Hasan Şenyüksel, Cihan Kırımlı

#GANTRY' tarafyndan 29.04.2006 01:59:49 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Nisan 2006, 01:42 - İp: 88.***.**2.229
levent92
levent92 (üye)
Edirne / Stüdyo Fotoğrafçısı

TEŞEKKÜR

Tarih: 14 Şubat 2007, 22:46 - İp: 85.***.**9.44