joe
joe (üye)
Zonguldak / Amatör

Fotoğraf Yarışması İçin Tüyo...

İlk defa bir fimanın yarışmasına katılacağım.
Daha önce katılanlardan tüyo vermelerini istiyorum.
1. Fotoğrafı çekerken,
2. Fotoğrafı çekerken,
3. Kağıda basarken ve rumuz verirken
Neye dikkat edeceğim.
4. Jüride 6 profesyonel, 2 patron adamı var. Kime oynamalıyım?
5. Yarışmalara ödül avcısı gibi giren ve boy ölçüşemeyeceğim progfesyoneller var mı?
6. Ucuz objektiflerle bir yere varabilirmiyim? (Konu yakın çekim gerektiriyor.)
7. Bunlardan başka, sizin özel tüyolarınız varsa lütfen yazın.

Tarih: 25 Nisan 2006, 11:55 - İp: yok
thalassa
thalassa (üye)
İstanbul / Amatör

selamlar,

Diğerlerini boş verin sadece kendinize oynayın. Ortada para varsa rakipler çoğalır. Ama adı üstünde yarışma bu..Kimseye katılma diyemezsiniz, daha iyilerin varlığı nedeni sizi etkilememeli. neye dikkat etmeniz konusunda ise özellikle objenin gölgesiz olmasına dikkat edin.Prıofesyonelin ilk baktığı objenin gölgesidir. ekim yapacağınız ortama gitmeden önce , mutlaka yanınıza bir kaç yansıtıcı malzeme alın hatta bunları kolay kullanacak hale getirip çantanıza koyun.Bir fotoğrafla saaatlerce uğraşmak yerine önce kahvenizi koyup düşünün, ardından objenin tüm gölgelerini yok edecek hazırlığı yapın..Çekim aşamasında en doğru diyafram sonuçları elde etmek için deneyler yapın Ve ardından 5 gerçek kare, hangisinden emin ve sevdiyseniz, onu yollayın
Kolay kolay gelsin..

sevgiler

Tarih: 25 Nisan 2006, 19:12 - İp: 85.***.**1.159
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

selamlar thallasa,

Gölgeler neden kaybedilsinki ben bunu anlayamadım. Gerci arkadaşın hangi konu hakkında ckeim yapacagıda mechul. Siz sanırım ürün çekimi üzerine konustunuz. Gölge çoğu fotoğrafın vazgeçilmeziyken siz neden gölgeyi yok edin dedinizki. Acaba istenilmeyen gölgemi demek istediniz??

Tarih: 25 Nisan 2006, 22:17 - İp: 85.***.**0.176
flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

thalassa sana sonun kadar ktılıyorum.

öte yandan foğrafı insan kendisi için çeker çektiğiniz bir fotğraf uygun yarışma varsa katılın. Yoksa yarışma var şu konuda diye çıkıp foğtoğraf çekmek ban bira tuhaf geliyor.

Tarih: 25 Nisan 2006, 22:23 - İp: 85.***.**6.198
onuronat
onuronat (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

yarısmalardan hayatlarını kazanan ınsanlar var ve okadar profesyonel calısıyorlarkı heryere gıdıp orada ne yarısması var buluyorlar fotografları cekıp elının altındakı laptop ile photoshopda duzelttıkten sonra yarısmaya katılıyorlar... gercekten hatırı sayılır rakamlarda gelır elde edlıyorlar...

Tarih: 26 Nisan 2006, 01:30 - İp: 88.***.**0.26
thalassa
thalassa (üye)
İstanbul / Amatör

selamlar dostlar ,
sn kontrast, yakın plan çekimlerinde gölgeler çok dikkat ister , tüm bir fotoğrafı gölge bozar çoğunlukla.. O nedenle de yansıtıcılar kullanılır.. Aslında bir çok fotoğraf gölgelere dikkat edilmediğinden çöp olur. Tabii ki sizin de bahsettiğiniz gibi istenmeyen gölgelerden söz ediyorum.Bir çok amatör fotoğrafçı bunu gözden kaçırır, diye özellikle vurguladım. Arkadaşın yakın plan demesinden yola çıkarak..Sanırım makro yada o na yakın pozlamadan söz ediyor anladığım kadarıyla.. Yoksa bir çok fotoğrafta gölgeyi yönlendirmek ustalık işidir tabii ki..

Sn Flassv, teşekkür ederim.

sevgiler herkeslere..

Tarih: 26 Nisan 2006, 01:38 - İp: 85.***.**1.159
joe
joe (üye)
Zonguldak / Amatör

Hepinize teşekkür ediyorum.

Yarışma,arşivimde uygun fotoğrafın olabileceği bir konuda değil. Ben yarışmaya katılmak için fotoğrafımı çekeceğim. Sonuncu bile olsam, kesin karalıyım. Konuda ürünün günlük kullanımıyla meşgul birkaç insan olacak. Şartname bunu istiyor. Reklamda kullanacaklarmış.

Hatta söyleyeyim siz de katılın; Konu : Yeni Rakı !!!.

Böylece mekan ve kompozisyonla ilgili tavsiyelerinizide bekleyebilirim.

Tarih: 26 Nisan 2006, 12:02 - İp: 85.***.**9.24
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

güzel bir konu. Alkol nedeniyle trafik kazalrında hayatını kaybedenlerin yanında bir yeni rakı şişesi güzel bir komposizyon olustururdu. Hatta geçen yıl yeni rakı kendini güzel reklam etmişti. O da fotoğraf karesine sığdırabilir. Başkalrının günahlarına ortak olmazdım. Başka şeyleri kullanrak günah çıkarsınlar. İnsanları sömürenlerin, böyle sempatik öğeler kullnarak gönül kazanma çabalarına karşıyım sonuna kadar. Sanat insanlığa hizmet etmeli.
Biliyorum yersiz bir yazı oldu benmiksi ama. Görünce dayanamıyorum sinirleniyorum..

Tarih: 26 Nisan 2006, 13:20 - İp: 88.***.**9.205
cesminaz
cesminaz (üye)
İstanbul / Amatör

Fotograf Yarışması Nedir?
Niçin Katılınır?
Niçin karşılığında bi ödül vardır?
Fotografının seçilmesi için jüriye oynamak nedir?
Niçin yapılır?
ve sonucusu ve en merak ettiiğim...
Fotografının 1. olması çok mu önemlidir???

hepsiniz cevabını vermek zorundasınız, eğer tüyo istiyorsanız...

Tarih: 27 Nisan 2006, 13:02 - İp: 85.***.**4.241
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

güzelliğin bile yarıştığı bir dünyada fotoğrafın yarışması gayet normal cesminaz. Ayrıca heryerde bi yarışma var zaten. Dünyayı hipodruma döndürenler utansın nediyim..

Tarih: 27 Nisan 2006, 13:32 - İp: 85.***.**3.30
cesminaz
cesminaz (üye)
İstanbul / Amatör

yoo yo lütfen joe'nin cevap vermesini istiyorum.
merak ediyorum???

Tarih: 27 Nisan 2006, 13:55 - İp: 85.***.**4.241