uatumen
uatumen (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Fotoğraf Ve Resim Arasındaki Fark

Değerli, Fotoğraf Dostları

Çukurova Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesinde fotoğraf eğitimim sırasında yeni başlayan bir çok öğrenci, fotoğraf'a RESİM dediğinde çok değerli fotoğraf hocam sn. Sina COŞKUN ; hatayı hemen düzeltir ve resmin, insan eliyle yapıldığını, fotoğrafın ise fotoğraf makinası ile çekildiğini sürekli olarak hatırlatırdı. Belki çoğu kişi, ne farkeder, ha resim ha fotoğraf diyebilir ama fotoğraf çok önemli ve saygı duyulması gereken bir sanat dalı.

Fotoğraf sanatının en zor kısmı ise; anlatmak istediğiniz olayı sadece 1 kare ile anlatmak zorunda olduğunuzdur. Eğer 1 kare ile hiç bir yorum yazmadan, anlatmak istediğinizi anlatabiliyorsanız, ancak o zaman fotoğraf sanatçısı olma yolundasınız demektir. Ancak bu süreç çok uzun bir süreçtir. Ben 18 yıldır fotoğraf çekiyorum ve yeni yeni sanatsal bir şeyler yakaladığımı düşünüyorum. Bu kadar uzun bir zamanda, zorlukları aşarak edindiğimiz bu tecrübeleri (FOTOĞRAFLAR) yorumlayıp, değerlendirirken lütfen; RESİM kelimesini kullanmayalım.

Işığınız bol olsun.

Teşekkürler,
Saygılarımla
Ümit Alper TÜMEN

Tarih: 1 Nisan 2007, 10:57 - İp: 81.***.**9.228
nedimy
nedimy (üye)
Bursa / Meraklı

ümit bey gerçekten çok doğru düşünüyorsunuz..

ben fotoğraf çeken bir insan değilim hatta ve hatta geçenlerde arkadaşım şöyle okkalı bir makina almışşş nikon d80 mi diyolar ne diyorlar?? ona bile el sürmedim. arkadaş uzattı da anca işte öyle elime aldım...

fakat söylediğiniz gerçektenn muhteşem. tek karede açıklama yapmadan ne anlatmak istediğinizi anlatmak....
fotoğrafçılık yapmam ama yine fotoğrafçılık gibi üreticilik gerektiren bir kol olan grafikerlik yapmaya çalışıyorum...

ve bu ay bir dergide söyleşidee bu tarz işler yapanların
...çok gezmeleri
..çok okumaları
...sosyal faaliyet içerisinde bulunmları(sinema tiyatro gibi ve bunları abartarak.. haftada 2-3 film en az..)
...kültürlü bir yapıya sahip olmalaı
...vs vs birçok şey saydıktan sonra en sonunda da
herkese eşit mesafede yakınlıkta olmaları gerektiğini yazıyordu..

ve son olarak da şöyle bitirmişti..

kör bir grafiker(fotoğraf sanatçısı) olabilir ihtimaller dahilindedir ama kültürsüz ve kendini geliştirmemiş asla..!!!!

saygılarımla..

not:bu siitede fotoğrafları gezdikçe aslında şu işe bi el atsam da demiyom değil hani...! inşallah bakalım nasip olacakmı

Tarih: 1 Nisan 2007, 13:15 - İp: 85.***.**4.74
scrt_grdn
scrt_grdn (üye)
Bursa / Amatör

haklisiniz efendim kesinlikle. resimcilik yapmiyoruz ki

Tarih: 1 Nisan 2007, 13:26 - İp: 88.***.**1.27
uatumen
uatumen (üye)

Nedim Bey, Merhaba

Öncelikle değerli görüşlerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Size tamamen katılıyorum.

Ben, sanat fotoğrafçılığı ve sizin mesleğinizi (Grafiker) birbirine çok benzettiğim gibi, grafikerlerinde bir anlamda fotoğrafçı olduklarını düşünüyorum. Çünkü sizlerde bizim fotoğraf makinası ile yaptığımızı, bilgisayarla ve aynı biz fotoğraf sanatı ile uğraşanların yaptığı gibi beyninizle yapıyorsunuz. Ayrıca gezmek, okumak ve sosyal faaliyetlerle uğraşmak tabii ki insanın ufkunu genişletir ve fotoğraf karesine yorum katarak fotoğraf çekmemizi-tasarlamamızı sağlar.

Fotoğrafla uğraşan insanlar zamanla çok iyi birer gözlemci olurlar ve hiç kimsenin bakmadığı açılardan bakıp, olayları farklı bir gözden görürerek yorumlarlar. Bu bazen öyle noktalara ulaşır ki; fotoğrafçı anlaşılmaz bile olabilir.

Son olarak size; fotoğrafa başlamanızı tavsiye ederim.

İyi Tasarımlar...

#uatumen' tarafından 01.04.2007 15:33:13 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Nisan 2007, 15:21 - İp: 81.***.**9.228
cappadociaman
cappadociaman (üye)
Artvin / Doğa Fotoğrafçısı

Söylenenler doğru fakat yinede kafama takılan bişey var....

gerçekten bir cevabı olan varsa yazsın.

İngilizcede "picture" kelimesinin redhouse taki tanımı şöyle: resim,tasvir,suret,timsal,simge,tanımlama,tarif,film,görüntü,hayal vs.......uzuyor gidiyor ama içlerinde fotoğraf yazmıyor

Buna rağmen dijital fotoğraf makinalarının ayarlar menüsünde hep "picture menu", "adjustment picture" , picture setup" gibi yazıları hep görüyoruz...

Ayrıca yine bazı grafik editör programlarında da durum aynı...

Bu isimlendirme olayını biz mi kafayı çok takıyoruz yoksa konu daha mı farklı?

Tarih: 1 Nisan 2007, 20:48 - İp: 88.***.**8.119
uatumen
uatumen (üye)

Burkay Bey, İyi Geceler,

Öncelikle bizler Türküz ve Türkçe dilini kullanıyoruz. Ancak, maalesef bizde de son zamanlarda, Türkçe konuşurken araya mutlak surette ingilizce kelimeler, kullanarak konuşmak gibi çok yeni moda zihniyetler oluştu. Sanırım tüm sorunlarımızı hallettik ve sadece yabancı dilimiz kaldı. Globalleştik herhalde!!! neyse, Olayı ingilizce olarak değerlendirirseniz picture; resim demektir, doğru ama yukarıda da ifade ettim. Bizler Türk dilini kullanıyoruz ve Fotoğraf sanatında; çektiğiniz karenin adı FOTOĞRAF'tır, RESİM değil. Zaten dilimizdeki Fotoğraf'ın kelime anlamına bakarsak. Foto: IŞIK graf: GRAFİK veya ÇİZGİ anlamına geliyor. Yani FOTOĞRAF, ışığın oluşturduğu çizgi demek. Bana çektiğim kareye RESİM demek hiç mantıklı gelmiyor.

Konuyla ilgili düşüncelerim bunlar.
Teşekkürler,
Selamlar,

Tarih: 1 Nisan 2007, 23:34 - İp: 81.***.**9.228
tatarbey
tatarbey (üye)
Ankara / Meraklı

Merhabalar;

Fotoğraf-resim tartışmasında hep bahsedilen bir şey var.

Ara Güler fotoğrafa ısrarla resim diyor.

Ama memleketin bence en iyi fotoğrafçısı...

18 yıldır emek verdiğiniz söylüyorsunuz.

Fotoğrafçılık bilginizin benden fersah fersah ileride olduğunu tahmin ederek naçizane bu tarz şeylere çok takmamak gerektiğini belirtmek istiyorum.

Her alanda olduğu gibi bu konuda da bir kavram karmaşası var ama beni sizin kadar rahatsız etmiyor açıkçası.

İsteyen istediğini söylesin bana güzel ve seyirlik fotoğraflar sunsunda, ister resim desin ister başka birşey...

Tarih: 2 Nisan 2007, 13:38 - İp: 213.***.**1.5
uatumen
uatumen (üye)

Tatarbey Merhaba,

Tabii ki insanları; Sen, Fotoğraf'a RESİM diyorsun diye yargılama hakkımız yok, ama ben bu işe gönül vermiş bir kişi olarak ve aldığım fotoğraf eğitimi gereği, çevremdeki insanlara, fotoğraf'a yeni başlayanlara fotoğraf'ın asla resim olarak adlandırılamayacağını, nedenleriyle birlikte anlatmaya devam edeceğim...)))

Tarih: 9 Nisan 2007, 13:05 - İp: 81.***.**9.228
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

İngilizce'de Take a picture de dersin take a photo da dersin ona bakarsan burkay08

Sorun belki de çekilen şeyin ya da resmedilen şeyin ne olduğu

Tarih: 13 Nisan 2007, 11:52 - İp: 88.***.**3.12
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Yabancı dil konusunda adladırma ve okuma sorunumuz var:
MP3, em pe üç diye okunuyor;
em-pe diye okuyanın 3 ü three diye okuması gerekmez mi?
Dil sorunumuzu hep sorgulamalıyız.
Anlam bakımından fotoğraf daha doğru. Klavye özelliklerinden ötürü fotograf yazılsa da...
Resim demekte ısrarcı olmamalı.

Tarih: 13 Nisan 2007, 12:19 - İp: 88.***.**6.45
kızfoto
kızfoto (üye)
Afyonkarahisar / Stüdyo Fotoğrafçısı

Bu konu hakında bende yakın cevremle ve fotoğrafa resim diyen kişilerle çok tartıştım ve onalrında dediği arasıdnaki fark ne en basit 2 örnekle ceneleri kapanıyo ve onalrda fotoğraf demeye başlıyolar.
1. fotoğraf da renkelr orjinaldir siz belirleyemzsini ama resimde ise siz istediğniz rengi seçersini o sizin zevkinize kalmış.
2.fotoğraf sn yede alınan bir kare iken resim saatleri belkide güneri alan bir kare
Ama bunu biizm insanımıza analtmak çok zor

Tarih: 17 Nisan 2007, 00:34 - İp: 88.***.**3.27