koroglu1414
koroglu1414 (üye)
Bolu / Amatör

Fotoğraf Okuma.

Bir yorumda gözüme çarptı:
(Çocuk ve gençlerde portrenin önünde boşluk bırakılır çünkü geleceği vardır. yaşlı portrelerinde ise arka tarafta boşluk bırakılır çünkü geçmişi vardır) diye devam etmiş
Bu konu üzerine bilgi paylaşımı yapabilirmiyiz?

Tarih: 14 Eylül 2011, 22:28 - İp: 88.***.**7.156
sern
sern (üye)
İstanbul / Meraklı

bu sitede fotograf okuyanları sevmiyolarki

ve

(Çocuk ve gençlerde portrenin önünde boşluk bırakılır çünkü geleceği vardır. yaşlı portrelerinde ise arka tarafta boşluk bırakılır çünkü geçmişi vardır

çok dogru

başka bi eserde bir üye

sevdim çünki; portrelerle arka fon ve yansımalar iyi uyum içinde artka fonun karışıklıgı düzensizliği dokusuyla işte hayat ve hayatın karışıklı... ve ana mekez ve karenin ilği odagı .. 1800 lerden sonra insanlık tarihine yeni görüşler sunan yeni ideolijiler sunana portreler ... ve yeşil çizgi her ideolijini herşeyin bir sınırı ve işte ...

böyle yorumlar yapıyordu artık yapmıyor körlendiği için

bu site fotograf okuyucukları sevmiyor

#sern' tarafından 14.09.2011 23:28:53 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Eylül 2011, 23:24 - İp: 176.***.**8.34
koroglu1414
koroglu1414 (üye)
Bolu / Amatör

Hımm!!
Fotoğraf konusunda;alaylı olmamdan dolayı merak ettiğim bir durum olması sebebi ile benim gibi durumda olanlar bilgilensin istedim.
Bu durumda benim takıntım;hareket yönü kuralı oldu

Tarih: 14 Eylül 2011, 23:29 - İp: 88.***.**7.156
aydia
aydia (üye)
İstanbul / Meraklı

fotoğrafa kurallar koymak saçma, zaten kuralına göre çekersen kısır döngü aynı şeyler pişirilip pişirilip gelir.Bir şey çekersin yeni kural o olur tabii bence ...

Tarih: 14 Eylül 2011, 23:32 - İp: 88.***.**8.213
koroglu1414
koroglu1414 (üye)
Bolu / Amatör

Birkaç yıl önce;ne güzel yorumlar + eleştiriler yapılırdı çalışma altlarına
Ama; zaman geçtikçe sanırım sair sitelerin etkisi'de olacak-ki fotoğrafları yorumlayan üstatlar birer;ikişer kaybolup gittiler

Tarih: 14 Eylül 2011, 23:40 - İp: 88.***.**7.156
et2
et2 (üye)
İstanbul / Amatör

ben çocuk portrelerinde arkayı boş bırakıyorum. ne geleceğinden bahsediyosunuz manasında.biraz karamsarımda. zaten yaşlı portresi de çekmiyorum. ben zaten fotoğraf çekmiyorum ne işim var bu sitede. online okey oyna yazdım bura çıktı.

Tarih: 15 Eylül 2011, 00:00 - İp: 85.***.**8.162
coffie
coffie (Objektif)
Antalya / Meraklı

Fotoğraf okumak zaman isteyen bir olay.Zaman gelir aynı fotoğrafı tekrar tekrar açıp uzun uzun incelersiniz.Çünkü o fotoğrafa sizi çeken bir şey vardır ve onu bulmaya çalışırsınız.
Sadece fotoğrafı görüntü olarak incelemek yetmez.Exif bilgilerini de incelemek gerekir.Fotoğrafın hangi saatte ve ne gibi değerlerle çekildiğini irdelemek lazım.
İzlediğiniz fotoğraf o değerlere ne derece uyuyor.Uymuyorsa bunun neden kaynaklandığını düşünmek ve bir tespitte bulunup bunu fotoğrafı çeken kişiyle paylaşmak gerekir.
Bundan dolayıdır ki fotoğraf okumak ve eleştiri yazmak gönül işidir.Gönlünüz, sabrınız ve zamanınız varsa fotoğraf okuyabilirsiniz.
Şahsen durum benim için budur.Arada bir de olsa benim gibi manzara aşığı biri için kısa yorum yazmak ta mümkün olabiliyor.

Tarih: 15 Eylül 2011, 00:00 - İp: 95.***.**8.109
koroglu1414
koroglu1414 (üye)
Bolu / Amatör

ben çocuk portrelerinde arkayı boş bırakıyorum. ne geleceğinden bahsediyosunuz manasında.biraz karamsarımda. zaten yaşlı portresi de çekmiyorum. ben zaten fotoğraf çekmiyorum ne işim var bu sitede. online okey oyna yazdım bura çıktı.
Aradabir; okey atmayı ihmâl etmeyin

Tarih: 15 Eylül 2011, 00:06 - İp: 88.***.**7.156
koroglu1414
koroglu1414 (üye)
Bolu / Amatör

(Fotoğraf okumak zaman isteyen bir olay.Zaman gelir aynı fotoğrafı tekrar tekrar açıp uzun uzun incelersiniz.Çünkü o fotoğrafa sizi çeken bir şey vardır ve onu bulmaya çalışırsınız.
Sadece fotoğrafı görüntü olarak incelemek yetmez.Exif bilgilerini de incelemek gerekir.Fotoğrafın hangi saatte ve ne gibi değerlerle çekildiğini irdelemek lazım.
İzlediğiniz fotoğraf o değerlere ne derece uyuyor.Uymuyorsa bunun neden kaynaklandığını düşünmek ve bir tespitte bulunup bunu fotoğrafı çeken kişiyle paylaşmak gerekir.
Bundan dolayıdır ki fotoğraf okumak ve eleştiri yazmak gönül işidir.Gönlünüz, sabrınız ve zamanınız varsa fotoğraf okuyabilirsiniz.
Şahsen durum benim için budur.Arada bir de olsa benim gibi manzara aşığı biri için kısa yorum yazmak ta mümkün olabiliyor.)
Çok haklısınız gülter hanım.
Benimde bazen kafam ve keyfim güzel olduğu zamanlar;fotoğraf yorumunda detaylara dokunduğum oluyor

#koroglu1414' tarafından 15.09.2011 00:10:50 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Eylül 2011, 00:08 - İp: 88.***.**7.156
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

10 saniyede veya en fazla 10 dakikada çekilmiş bir fotoğraf , üzerinde aylarca çalışılmış / kafa yorulmuş bir tablo gibi okunulmaya çalışmalı mı peki ? Çeken bile o kadar düşünmemişse , bizim zorlayarak ilave bir şeyler görmeye çalışmamızın , manalar yüklememizin gereği var mı ?

Fotoğraf doğru çekildiyse göreceğimi ilk bakışta zaten görürüm ; onun dışında "okumaya" çalışmıyorum fotoğrafları . Teknik olarak inceler / krcalar, vakit harcarım - farklı sebeplerle, o ayrı .

Tarih: 15 Eylül 2011, 09:28 - İp: 96.***.**4.180
melike1994
melike1994 (üye)
İstanbul / Meraklı

paperman usta+++++++++++++

Tarih: 15 Eylül 2011, 12:57 - İp: 78.***.**1.71