afrikalı
afrikalı (üye)
Yurtdışı / Amatör

Fotograf mı Resim Mi?

Arkadaşlar takıldım açıkcası. İçimden hiç resim demek gelmiyor ama yazım kolaylığından mı ne hep arakadşlarımız "resim" demeye devam ediyorlar. Photo, ışık; graph ise çizgi anlamına gelen iki kelimeyi birleştirp Photograph demişler, ama resim de türkçe teğil ki. Sizce hangisini kullanmak doğru ifade ediyor. Ben, hep Fotograf diye yazıyorum ama arkadaşlarım "resim" diye yazarken acaba bende böyle mi yazayım diyorum.

Tarih: 13 Kasım 2005, 18:19 - İp: yok
thalassa
thalassa (üye)
İstanbul / Amatör

Selamlar,
Sanırım ağız alışkanlığından dolayı arkadaşların bir çoğu fotoğrafa resim diyor.Resim resmetmekten geliyor sanıyorum.Ben de sizin gibi fotoğraf olarak kullanıyorum ve sanıyorum ki doğrusu budur..

sevgiler

Tarih: 13 Kasım 2005, 18:38 - İp: yok
creed_06
creed_06 (üye)
Ankara / Firma

Resim:Varlıkların, doğadaki görünüşlerinin kalem, fırça gibi araçlarla kâğıt, bez vb. üzerinde yapılan biçimleri

Fotoğraf:Görüntüyü, ışığa karşı duyarlıklı cam, kâğıt vb. bir yüzey üzerinde özel makine ile tespit etme yöntemi

Tarih: 13 Kasım 2005, 19:07 - İp: yok
xnpurple
xnpurple (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

iki terimi ayrı ayrı açıklamaya gerek duymuyorum. doğrusu tabi ki "fotoğraf"tır. siz öyle söylemeye devam edin bence

Tarih: 14 Kasım 2005, 01:03 - İp: yok
gordi
gordi (üye)
Antalya / Firma

evet aslı fotğraftır fakat ağız tembelliği bizimkisi.resim deyip kestiriyoruz

Tarih: 14 Kasım 2005, 11:33 - İp: yok
realsanto
realsanto (üye)
Bursa / Amatör

arkadaşlar türk dil kurumu nda şöyle yazıyor...
fotoğraf:Görüntüyü, ışığa karşı duyarlıklı cam, kâğıt vb. bir yüzey üzerinde özel makine ile tespit etme yöntemi....
...,
resim:Varlıkların, doğadaki görünüşlerinin kalem, fırça gibi araçlarla kâğıt, bez vb. üzerinde yapılan biçimleri,,,,,Bunu yapmak için gerekli yöntemleri öğreten sanat:
...
fotğraf fransızca dan resim arapça dan geliyormuş..

Tarih: 14 Kasım 2005, 12:10 - İp: yok
bishaunen
bishaunen (üye)
Antalya / Doğa Fotoğrafçısı

netfotograf.com

Tarih: 14 Kasım 2005, 16:08 - İp: yok
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

İngilizcede de resim çekmek olarak kullanılıyor. Kim ne istiyorsa öyle desin. Çok da önemli değil. Hocam Afrika'da yaşıyorsun takıldığın şeye bak Senin makineni alıp fillerin, aslanların peşine takılman lazım.

Tarih: 14 Kasım 2005, 17:08 - İp: yok
afrikalı
afrikalı (üye)
Yurtdışı / Amatör

sn. Bitpire esprin güzel teşekkürler. Ben, aslında yeni arkadaşlar için bilmiyormuşcasına kırmadan, (Hani yanlış abdest alan adama Hzç Hüseyinin "Ben doğru mu abdest alıyorum acaba?" diye abdest almayı öğretmesi gibi..) doğru terimi göstermeyi amaçladım ve amacına ulaştı; çünkü, profesyönel arkadaşlar cevapladı ve muhakkak yeni arkadaşlar da bilgilendi. Teşekkürler hepinize...

Tarih: 14 Kasım 2005, 17:38 - İp: yok
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

İyi bir konu..

Tarih: 19 Haziran 2010, 21:35 - İp: 88.***.**7.202
sultann
sultann (üye)
İstanbul / Amatör

5 sene önceki konuyu nerden buldun lazut hocam.

Resim çizilir.

Fotoğraf çekilir.

Tarih: 20 Haziran 2010, 01:17 - İp: 88.***.**1.158