rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Editörlerin Seçimleri Üzerine

Daha önce benzer yada aynı mahiyette başlık açıldımı bilmiyorum ama "Öneri ve görüşleriniz" bölümündeki "Editör Seçimi" başlığını amacı dışında doldurmamak için açtım bu başlığı..

Üst galeriye seçilen fotoğraflar ve editörler hakkındaki görüşleri/yorumları burdan beyan etmek kanımca daha doğru olacaktır.

Bufallo, eleştrilerin en samimi, açık ve cessur olanı senden geldiği için açıklamamı sana yapıyorum.. Kızım sana söylüyorum gelin sen anla..

daha öncede başka yerde yazdığım gibi özellikle "kurgu" tarzı fotoğrafçılığı öne çıkartmaya çalıştım. Ama bu konuda o kadar az çalışma varki.. esas önemli sorun ise "son 4 gün içinde yüklenen fotoğraflardan seçim" yapmak zorunda kalmak.. daha öncesinde çok beğendiğim çok hoş fotoğraflar var.. 4 gün içinde yüklenmiş güzel çalışmalarda var.. Ama bunların sahiplerine baktığın zaman, zaten yakın zamanda üst galeriye çıkmış insanlar olduğunu görüyorsun. Durum böyle olunca az çalışma var diye yine onların çalışmalarını seçmiş olsam, Üst bant belli kişilere endekslenmiş, sadece onlara ayrılmış bir alan gibi duracaktı.
Çiçek böcek fotoğraflarını zaten başta eledim. Bunun sebebi ise; birbirine yakın o kadar çok çalışma varki, hangisini diğerinden üstün tutacaksın. Biri aydında çiçekte arı çekmiş, birbaşka arkadaşım urfa'da.. ama arı aynı, çiçek aynı. aralarında seçim yapmak çok zor. Kaldıki, son günlerin en popüler tarzı çiçek/böcek olduğu için insanlar bu tarzı zaten galeriye tıkladığı anda rahatça görebilir.
Seçtiğim fotolara bakarsan seçim öncesi çok az yorum almış fotolar.. Kötü olduğu için az yorum almış diyebilirsin. Bende; benim gibi bu tarzı benimseyipte gözden kaçıranlar için, Galeriye çok sık bakmayanlar için üst banda çıkartma gereği hissettim.
Aslında birde fotoğrafa kötü/iyi derken kıstasları yada nedenlerini ortaya koymak gerekiyor.
Teknik sebeple mi iyi/kötü
Duygusal mesajı mı iyi/kötü
Diğer benzerlerine göre mi iyi/kötü..

Pek çok kişinin kötü dediği fotoğrafı kimileri çok iyi bulabilir.. çok görece kavramlar..
Çoğunluk her zaman haklı olmayabilir..

Ama inan üstünkörü bir seçim değil şu anki üstbant..
Her bir fotoğrafın kendimce seçilme veya seçilmeme sebebi var..
Bir seçilmeme sebebine az yukarıda değindim.. Şu an "kavgalı" olduğum birinin (baş harfi morcadı) çok hoş bir kurgu fotoğrafı vardı. Ama gelgörki daha önceki hafta üst banda çıkmış biri.. Şu an ismini hatırlamadığım usta bir fotoğrafçının harika bir portresi vardı.. Kurgusala yakın bu fotoğrafı seçmemek için son yüklenen fotoğraflar arasında mekik dokudum adeta.. Zaten profesyonel olan bu üyenin fotoğrafları gayet üst düzeyde yorumlar alıyor. Birde üst banda çıkarsa, henüz üye olmuş insanların hevesleri kursaklarında kalacak, galerisine ve aldığı yorumlara bakınca bu sitenin belli bir seviyenin/grubun güdümünde olduğunu düşünecek.. (ayrıca o fotoğrafa beğenimi belirten bir yorum yaptım tabi)

Benim tavsiyem şu anki üst bandın göründüğü haliyle bir ekran resmini çekip saklayın. Belki kötü belki iyi seçimler, bunu eşdeğer örneklerine göre daha geniş zamanda anlayacağımı düşünüyorum kendi adıma.. Üst bant seçimi olarak değil, kurgusal fotoğraf olarak..
(bir çilek fotoğrafı var yorum yaptığım.. keşke onun gibi 5 örnek olsada hepsini o kalitede seçsem ama yok)

şimdilik kendimi aklama çabamı burada keseyim.. gelecek yorumlara göre devam ederim.

(Not : Bufallo hiç kızmadım, sıfır sinir hatta hoşuma gitti, tebessüm ettim Allah seni inandırsın)

Tarih: 16 Mayıs 2007, 11:23 - İp: 85.***.**0.239
ozzy baba
ozzy baba (üye)
Ankara / Meraklı

BU SİTEYE ÜYE OLDUĞUMDAM BERİ GÖRDÜĞÜM EN GÜZEL ÜST BANTI

29 EKİM CUMHURİYET BAYARIMI İÇİN HAZIRLAYAN FDİKERE ŞÜKRANLARIMI SUNARIM....

 

Tarih: 29 Ekim 2007, 12:27 - İp: 85.***.**3.53