dose
dose (Objektif)
İzmir / Meraklı

Dünyanın En Pahalı Fotoğrafı.

Alman fotğraf sanatçısı andreas gursky'nin ''99 cent II diptychon'' adlı ödüllü fotoğrafı.
Tam 3.5 milyon dolar değerindeki bu fotoğrafta ben bir şey göremedim.sizlerinde yorumlarını çok merak ediyorum açıkçası..

Tarih: 29 Mayıs 2007, 21:30 - İp: 88.***.**1.66
elisabetha
elisabetha (üye)
Konya / Amatör

eğer burda anlatılmak istenen konu " tüketim " ise gayet iyi açıklanmış ; bir sürü ürünler.. devasal rafların içinde küçücük kalmış insanlar... tüketimi ne kadar çok sevdiğimiz anlatılıyor. Ama işin açıkçası ben bu fotoğrafa kalkıpta " dünyanın en iyi fotosu " demem

Tarih: 7 Haziran 2007, 14:23 - İp: 88.***.**4.145
geribas
geribas (üye)
Adana / Amatör

baktığım bütün sitelerde ödüllü ve sadece en pahalı foto olduğunu yazıyor?? peki niye kimse şu yönüyle ödül aldı dememiş??? insanlar neden gerizekalı? neden yüzeysel? eleştiri neden bu kadar az? bütün haber sitelerinde gururla istanbul modernde sergilenecek yazıyor.. kimse bu foto niye ödüllü? niye pahalı? demiyor*?? bu haber yazılarını hazırlayanlar gittikçe niteliksiz oluyor.. kötü...

Tarih: 17 Temmuz 2007, 20:05 - İp: 88.***.**0.229
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

fotografcının diger fotograflarını gormeden fotografcı ve fotografı hakkında yorum yapmak cok yanlış..
once fotografcıyı anlamalı,tarzını benimsemeli,ardından yorum yapmalı..
once diger fotograflarına bakın,sanatcımı degilminin hesabını sonra yapalım..
ornegin fotografcının en basıtınden bir formula1 fotografları vardırki 50 milyon dolarlık butcemin yarısını yatırabilirim..
ayrıca unutulmaması gereken birşeyde suki fotografı (yada baska bir seyı)koleksiyoncu için degerli kılan,tek olmasıdır..
bu arada evet biz ceksek buna 50 milyon bile vermezler,cunku bu fotografın gerisinde bir mazimiz yada bizi bilen biri yok..
al pacıno babada oynamasa suanda kıytırıkta olsa her filmden milyonlarca dolar alabilirmiydi??
tükürürüm boyle sanatın içine demişti bizim meshurr bır baskanımız..olaya biraz daha geniş bakmak lazım...

Tarih: 17 Temmuz 2007, 22:25 - İp: 88.***.**6.212
kupabaskı
kupabaskı (üye)
Denizli / Firma

siz fotoğrafta ne aradınız onu tam anlamadım eğer demek istediğiniz sıradan sa bence sıradan bir fotoğraf değil.

bakıldığında her rengi barındıran ve panayır havası veren bir fotoğraf ama detaylara inince gıda ve içecek malzemeleri olduğunu görüyorum.
hoş anlaşılması zor bir eser.

Tarih: 17 Temmuz 2007, 22:37 - İp: 88.***.**7.140
coffie
coffie (Objektif)
Antalya / Meraklı

İlgilenenler için fotoğrafçının bu fotoğrafı ile ilgili haber ve çektiği diğer fotoğraflardan oluşan bir galerinin olduğu link::
http://www.ntvmsnbc.com/news/408874.asp

Tarih: 17 Temmuz 2007, 22:51 - İp: 85.***.**4.53
kupabaskı
kupabaskı (üye)
Denizli / Firma

PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ.

Tarih: 17 Temmuz 2007, 23:33 - İp: 88.***.**7.140
DigitalArt
DigitalArt (üye)
Ankara / Stüdyo Fotoğrafçısı

ÇektikLeri Fotoğraftaki ÜrenLerin Fiyatını Çıkarıp Para İstemişLer HeraLde Onun İçin Çok PahaLı OLmaLı

Tarih: 23 Temmuz 2007, 11:29 - İp: 88.***.**2.70
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

lakabı zaten piksel fotografcısı

Tarih: 23 Temmuz 2007, 15:04 - İp: 88.***.**5.74
didemm07
didemm07 (üye)
Eskişehir / Amatör

bu fotoğrafı geçen hafta istanbul moderndeki sergide gördüm. hala sergide olabilir ilgilenenler bakabilir. ben de fotoğrafın anlamını sorduğumda fotoğraftaki bütün ürünlerin fiyatının görülebildiğini ve hepsinin 99 sent olduğunu söylediler ne kadar doğrudur bilmiyorum

Tarih: 24 Temmuz 2007, 22:37 - İp: 88.***.**4.193
harmanci
harmanci (üye)
İzmir / Amatör

Başlık ilgimi çekti ve yazılanları okudum.
Andreas Gursky ile ilgili de az çok bilgim vardır kendimce.
Bazı yaklaşımlar oldukça tuhaf.
'Hadi lan bunu ben çeksem bu sitede 2-3 yorum alır v.s''
Bir fotoğrafa,heykele,resme yahut herhangi bir esere böyle yaklaşmak zaten baştan bu işi sadece 'zaman geçirmek' için yaptığına kanıttır kişi adına.
Gaijin'in de belirttiği gibi 'tükürüm böyle sanata' düşüncesiyle paraleldir hatta.Çünkü tüküren şahıs da muhtemelen tükürme eylemi düşüncesinden önce 'hadi lan bu ne böyle bunu ben de yaparım' diye aklından geçirmiştir.
Fotoğraftan bahsedelim...
Hiçbir kurgu,düşünce veya projeye dayalı olmayan fotoğraflar,sadece dışarı çıkayım da birşeyler çekeyim diye çekilen fotoğraflar,işte bizim yaptığımızdan genelde,sadece sanal sitelerde 'bravo,eline sağlık v.s' yorumlar alarak egolarımızı tatmin etmekten bir kalem öteye geçemez.
Oysa bahsedilen fotoğrafta da olduğu gibi uzun bir zaman,emek ve düşünceye dayalı fotoğrafçının özgün'tarzı' olan fotoğraflar elbet farklı olacaktır.
Sudek'in fotoğraflarını inceleyiniz bir sürü fotoğrafına 'bunu ben de çekerim' diyebilirsiniz.Ama o zaten çekmiştir.Artık siz çekerseniz birkaç sanal kullanıcının dışında kimsenin umurunda olmaz.
Umarım düşüncelerimi anlatabilmişimdir kısa da olsa.
Selamlarımla...

Tarih: 25 Temmuz 2007, 01:03 - İp: 88.***.**4.132