onuraltan
onuraltan (üye)
Trabzon / Amatör

Dslr

DSLR geleceği ne olacak? Fiyatlar aşağı çekilebilecek mi?

Bu sorulara şimdiden net yanıt vermek zor gibi. Ancak DSLR camera fiyatlarının yüsek olmasının ana nedenlerinden biri ARGE çalişmaları. Özellikle Canon ve Nikon gibi firmaların rekabeti. Bu rekabet sık model değişmesine neden oluyor. Dolayısı ile sık model değişimi fiyatların gereğinden yüksek olmasına neden olabiliyor.

Ancak umarım ki doğrudur, Canon ve Nikon işin farkında. Bu konuda aralarında anlaştıkları iddia edilmektedir. Anlaşma ARGE giderlerini aşağıya çekebilecektir. Bu anlaşmanın bir parçası olarak, Pixel sayısını bir standart olarak 40 MP de sınırlamayı kabul ettiklerı söylenmektedir.

Canon-Nikon işbirliğinin bir meyvesi olarak üretilecek CaNikon model cameranın da Photokina-2008 de tanıtılacağı da iddia edilmektedir.

Tarih: 26 Nisan 2008, 16:10 - İp: 193.***.**8.94
appendix
appendix (üye)
Kırklareli / Meraklı

sadece body değil esas parayı objektiften kaldıran bu şirketler CaNikon olarak çıkaracakları bu modele hangi bayoneti uygulayacaklar acaba

Tarih: 26 Nisan 2008, 20:45 - İp: 85.***.**9.132
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

zaten markaların birbirleriyle temasları ve alısverişleri var.. nıkon sensorler lcdler sonyden alınıyor mesela..
so-kon olmus coktan yani
dslrlerin fiyatları yuksekte degil bu arada.
suanda giriş seviyesi dslrler 650-700 dolardan baslıyorki bu teknolojide makineleri bu fiyata almak sadece ve sadece hayaldi birkac yıl once.
hatta bırkac yıl once ust seviye diye satılan modellerden daha gelişmiş modeller suanda giriş seviyesi model olarak satılıyor hemde cok cok daha ucuz fiyatlara.
markalar artık ar-ge konusundada iletişim halinde..
hernekadar yogun bir rekabet var gorunsede rekabete işbirligide karısıyor.
sonuta guclu bir rakibiniz olmazsa, guclu bir firma olamasınız...
suanda ozellikle giriş ve orta seviyedeki makinelerin fiyatları oldukca uygun..ust seviye modellerin fiyatları bıraz daha dusus gosterebilir belki..
appendixinde ddigi gibi artık firmalar govdeleri degil lensleri ve yan aksesuarları uzun vadeli olarak dusunuyor.. cunku govdeler senede bir degişim gosteriyor..

Tarih: 28 Nisan 2008, 01:12 - İp: 78.***.**7.197
husmenaga
husmenaga (üye)
İstanbul / Meraklı

Bence D-SLR fiyatları olabileceği en makul seviyelerde , bu tabii ki USA fiyatları için
Türkiye'de araba fiyatları gibi bu makinalar da amerika'dan 3-4 kat daha pahalı, bizler daha zengin ülkeyiz diye sanırım,
yoksa 1000 dolara örneğin Canon 40D, bence çok uygun bir fiyat, bir kaç yıl önce bu özellikte bir makinayı bu paraya hayal edemezdik,
ama 100 dolar olmasını beklemiyoruz herhalde bu özelliklerde bir makinanın...

Spot ya da USA'dan alınınca bence oldukça makul fiyatlar...

Lensler için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim kendi adıma da )

Tarih: 28 Nisan 2008, 11:32 - İp: 212.***.**1.146
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

Canikon u hep bir espri olarak söylendiğini düşünürdüm.

acaba bütün markalar aynı bayoneti kullansalar,en çok hangi marka ve model satılır sizce?????

Tarih: 28 Nisan 2008, 12:54 - İp: 85.***.**9.67
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

İşte can alıcı nokta bu Kadir.
Bir bayonet standardı seçmeleri, teknoloji değiştikçe ufak yenilikler yapmaları, ama eskilerinde kullanılabiilir olması hiç imkansız değil. Ama bunu yapacaklarını hç mi hiç sanmam. Lens satışları çok kazançlı bir kapı. Güzelce yolunuyoruz.

Tarih: 28 Nisan 2008, 13:37 - İp: 88.***.**7.141
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Pen-sung tencih ederim.

Tarih: 28 Nisan 2008, 18:37 - İp: 88.***.**3.16
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

nıye canikon nıye canonun sadece ca sı nıkonun tamamı nicanon degil..
oldu olacak CANİKOM olsun..
boyle anlasmalar oldugunu sanmıyorum bu haberıde cok gercekcı bulmuyorum...
bir deyiş vardır asagı koyde bir yalan soylersin yukarı koye cıkınca sen bıle ınanırsın dıye..forumda yıllardır esprisini yaptıgımız bırseyı şimdi ciddi ciddi dusunuyoruz buna benzıyor bırazda..

40mp zaten mevcut sensorlerle cıkılabilecek sınırın uzerınde bır rakam.
36*24 sensore 40 mp fazla olur diye dusunuyorum.
yanı ülke dogal sınırlarına ulasmıs olacak bır nevi..ilerleme bu acıdan duracak.
ayrı iki firmanın ortak bir body uretmelerini hiç olası gormuyorum,boyle bişey yanlıs olur zaten..yıllarır rekabet eden iki firmanın birleşmesi ilerlemeden cok gerileme getirir diye dusunuyorum.

Tarih: 28 Nisan 2008, 19:47 - İp: 88.***.**6.154
  • 1