tosunami52
tosunami52 (üye)
Yurtdışı / Haber Fotoğrafçısı

Dijital İcat Oldu Mertlik Bozuldu

Son dönemlerde dijital çilginlik almis basini gidiyor.Bir yandan güzelde benim karsi ciktigim telefonlara,videokameralara
adepte olmasina karsiyim.
Telefon konusmak icindir,Ama insanoglu öyle abarttiki; müzik,fotograf,video,jps,internet,vs,vs yakindir telefonla isinlanacaz yahu
komplikeli telofonlar cabuk bozuluyo ve yapilmasi zor.
Siz olsaniz ne yaparsiniz?

Tarih: 6 Temmuz 2005, 03:50 - İp: yok
ceko
ceko (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

Dadanagast bu benim kendi görüşüm. Hem Film makineyi eline alınca avallayacak diye bi şey yok, filmli makine ile çektiklerini görünce evellayacak diye bi şey var. Örn: tungsten ışeğın olduğu bi mekanda çatır öatır fotoğraf çekipte sonuçları görünce bu fotoğraflar niye kırmızı çıkmış diyeceği kesin. aynı şey florasan ışık içinde geçerli. Çünkü filmde beyaz ayarı yapamıyosun. Çünkü adam şiş dijitalde öğrendiği için dayligt dışında bir film bilmiyor. ISO konusunda da afallayacağı kesin. onun dışında argandizörde çalışma, filmlerin baskısını yapma konusunda da afallayacağı kesin. aklıma şimdilik bunlar geldi daha gelirse yazarım.

İkincisi dadanagast film olayı hala bitmemiştir önümüzdeki on yıl içindede bitmeyecektir haberin olsun. Halen bir çok reklam çekimleri orta formatve large format filmli makinelerle yapılıyor. Reklam ve sanat dünyasından çoğu insan film kullanıyor. Çoğu fotoğraf sanatçısı film kullanıyor. Çoğu reklam ajansları Dia çekimleri istiyor. Birde insan niye filme dönsünkü demişsin. İnan bu işe filmle başlasaydın kesinlikle arada bir çıkıp Dia veya Siyah beyaz film çalışırdın; bunu da unutma Dadanagast. Siz sadece çevrenizdekileri ve amatörleri düşünüyosunuz. Fotoğraf dünyası oldukça geniş bir dünyadır. Ha bi de evet film kullanan biriside dijitale geçtiğinde zorluk çeker bu da bi gerçektir. Ama tersinde durum daha zordur inanın bana.Sevgi ve saygılarımla. gerektiğini düşünüyorum

Tarih: 9 Temmuz 2005, 13:19 - İp: yok
ceko
ceko (üye)

Birde dadanagast ben filmli makineyi elime alınca hiç zorlanmadım diyosun. Ben sana dadanagast filmli makineyi eline alırsa afallayıp kalır mı dedim? hayır ben genelden bahsettim sen bir istisna olabilirsin, yetenekli bir arkadaşımızsındır. Kendimizden yola çıkarak genel yargılara varmayalım diye düşünüyorum. Ben dijital teknolojiden nefret eden biri olarak burada belki en büyük savunucusuyumdur ve de kullanıyorumdur. Ama ben kendimce hala ortaya çıkan fotoğraflarda dia çekimlerine oranla bazı eksiklikler olduğunu düşünüyorum. Bana katılan bir çok fotoğrafçı arkadaşımda var. Hatta ve hatta makine üreticileri de bana katılıyor diyebiliriz. Çünkü daha iyi daha gerçekçi daha filme yakın görüntüler, sensörler geliştirmek için sürekli çalışıyorlar. Ama dilitalin nimetlerindende sonuna kadar faydalanıyorum

Tarih: 9 Temmuz 2005, 13:27 - İp: yok
ozerstore
ozerstore (üye)
Aydın / Amatör

Bir başka nokta da; illaki insanlar filmli makine ile başlayıp profesyonelleşince Dijitale geçer diye de birşey yok. Ben dijitalle başladım, fotoğraf çekmeyi çok sevdiğim için şimdi de filmli , manuel bir makine edinmeye çalışıyorum. Her ikisiyle de çekeceğim. Ayrıca her dijital makine alan fotoğrafçıyım demiyor ki. Sanki önceden analog makine herkesin evinde yokmuydu? Nerdeyse herkesin evinde iyi kötü bir makine vardı. Ama sanatçıyım, fotoğrafçıyım demiyordu. Kimse korkmasın kimsenin işi elinden alınmaz. Hem mertlikte o kadar ucuz değil. Hbi paylaşmakla bozulmaz. Dijital insanların içindeki hevesi, ilgiyi ve sevgiyi dışarı çıkarmakta, kullanımı daha kolay ve zevkli hale getirmekte ve ekonomik hale getirmekte büyük katkı sağlamıştır. Belki Analog kadar kusursuz olmayabilir (bilmiyorum) fakat daha zekli ve pratik olduğu tartışılmaz. Fotoğraf makinesi almak , fotoğraf çekmek veya fotoğraf çekmek için haberci, stüdyo fotoğrafçısı, katalog fotoğrafçısı yada illaki profesyonel olmak gerekmiyor herhalde. Lütfen biraz daha esnek olalım. Herşeyi tekele almayalım. Unutmayalım ki iyi fotoğraf çekmek sadece makineyle de olmuyor, sadece çekenle de olmuyor. İyibir fotoğrafçı dijitallede iyi çekimler yapar, yada vasat bir fotoğrafçı filimli SLR ile bile başarısız çekimler yapabilir. Neyse fazla uzattım. Sevgiyle kalın. Herkese saygılar...

Tarih: 9 Temmuz 2005, 13:42 - İp: yok
murat 856
murat 856 (üye)
Çanakkale / Doğa Fotoğrafçısı

Bence yeniliklere ve gelişime katkıda bulunmalıyız.Artık teknoloji hayatımızın bir parçası ve en büyük yardımcımız.

Tarih: 11 Temmuz 2005, 22:47 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selam ceko..
reklam dunyasinda da artik dijital kullaniliyor.. ha ama dijital medium format kameralar.. turkiye icin bilemiyorum ama artik dunyanin her yerinde dijital kullaniliyor diye biliyorum.. tabii medium format bir dijitalin fiyati yuzunden gecemeyen firmalar varsa onlari bilemem..
neyse.. kimi hala daha film kullaniyordur, onlara birsey diyemem.. ama bence 10 yil beklemeyecekler.. gecmelerine ramak kalmistir..
..
ben birseyi tam olarak soyleyemedim sanirim ceko; dijitalden baslamis kac fotografci biliyorsun sonradan filme gecmis? ben fotografcilik klubune de gidiyorum; herkes film kullaniyormus ama simdi dijital kullaniyorlar.. dunya kadar fotografci ile tanistim, hepsi de dijital kullaniyor.. kimsenin filme gecmek gibi bir niyeti de yok.. ha ama birkaci cikar da "aaa bak, film aslinda daha iyi cekiyormus" der sonra da gecer orasini bilemem..
dergilerden takip ettigim kadariyla artik bildigim butun buyuk fotografcilar dijital kullaniyorlar.. ustelik large format kullanan bir david noton bile dijitale gecmisse bence artik film olmustur.. adresi
birakin artik film cok kaliteli sozlerini bence ceko.. film olmek uzere.. hem masraflari yuzunden hem de dijitalin rahatligi acisindan.. ayrica kalitesi yuzunden de diyeyim tabii.. cunku yukarida adini soyledigim fotografci; okudugum, en cok filme bagimli fotografciydi.. filmin kalitesi deyip duruyordu.. o yuzden de zaten fuji gx617 large format kanera kullaniyordu..
.. ama dijitale gecmis olmasi artik kullanmiyor demek degil; ki hala daha panaromik fotograflarda zaman zaman kullaniyormus.. ama %90 oraninda artik canon 1Ds markII makinesini kullaniyormus..
..
hala daha film diye olmenin anlamini cikartamiyorum.. keske filmden baslasaymisim tabii.. onun icin hic ogrenemeyecegim de.. ama bildigim birsey varsa, o da, artik bildigim butun profesyonellerin de dijital kullaniyor olmalari.. tabii bu seferde o sektorde olmadan tam olarak bilmen imkansiz diyeceksin; haklisin da, ama bu kadar profesyonel fotografcilar bile kullanirken benim gibi bir amatorun dijitalden soguyup da filme gecmesi gibi bir durum da olamaz..
bana ne valla; reklam cekimlerinde halen daha film kullaniliyorsa (?).. ben reklam cekimleri yapmiyorum.. bana orta kalitedeki bir sonuc hayli hayli yeter..
.. neyse.. ceko sen de haklisin tabii kendince..
.

Tarih: 13 Temmuz 2005, 19:56 - İp: yok
ceko
ceko (üye)

Neyse ya arkadaşlar bu dijitel-film tartışması Canon-Nikon, galatasaray-fenerbehçe tertışmasını bile geçer söliyim size. Kim ne kullanırsa kullansın banane ya
herkesin kendince doğrusu vardır. O doğruda ilerler...

Tarih: 13 Temmuz 2005, 20:35 - İp: yok
adopro
adopro (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

dijital çek ve kayıplardan kurtul
istediğin sonucu alabilirsin

Tarih: 13 Temmuz 2005, 20:40 - İp: yok
murat 856
murat 856 (üye)

Yaşa be adopro!!!

Tarih: 13 Temmuz 2005, 22:27 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

adopro gercekten de bazen espri mi yapiyor ciddi mi konusuyor bilemiyorum ama her seferinde kisa ve oz soyluyor.. valla; yasa be adopro..

Tarih: 14 Temmuz 2005, 12:57 - İp: yok
murat 856
murat 856 (üye)

Bilmece gibi adam be bu adopro!!!
(umarım gerçektir)

Tarih: 14 Temmuz 2005, 21:54 - İp: yok