gucsav
gucsav (üye)
Ankara / Profesyonel Fotoğrafçı

Baskı Ve Çözünürlük

merhabalar;
2272*1704 300 dpi bir fotoğraf ile 2560*1920 96 dpi bir fotoğrafı 13-18 baskı alsak hangisinin kalitesi daha iyi olur.(diğer herşeyin aynı olduğu kabul edildiğinde.)öğrenmek istediğim bazı makineler fotoğrafları 300 dpi da kaydederken bazıları 72 96 dpi gibi kaydediyor ama yüksek çözünürlük veriyor bilgisayarda 300 dpi daki kaliteli görünüyor baskı aşamasında fark nasıl olur. örneğin 4 mp lik 300dpi da kayıt yapan kamera ile 5 mp lik 96 dpi dan kayıt yapan kameranın hangisinin baskı kalitesi daha iyi olur.

#gucsav' tarafından 31.10.2005 17:56:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Ekim 2005, 17:43 - İp: yok
vejdi
vejdi (üye)
Ankara / Amatör

http://www.fotokritik.com/photoshop/optimumbilgi/boyutayarlama.htm

Tarih: 7 Ocak 2006, 19:09 - İp: 85.***.**6.208
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selamlar gucsav..
dpi'in manasi dots per inch'tir gucsav.. ve fotograf makinesi ile degil, yazici ile alakalidir..
soyle aciklayayim.. sen fotografi 2272x1704 pixel buyuklugunde alirsin.. ayrica bir de 300 dpi'i yoktur..
sen istersen, 300 dpi'da cikti alirsin.. veya 96 dpi'da..
......
13x18 inch'deki baski, yani A3 boyutundan biraz daha buyuk baski icin yapabilecegin; elindeki pixel sayisina gore uygun dpi'i bulup ona gore cikti almak veya interpolation yapip pixel sayisini arttirip, ona gore daha yuksek bir dpi degerinde cikti almaktir..
eger ki interpolasyon yapmazsan;
2272x1704 pixelden 13x18 inch'lik cikti almak icin; yaklasik 125 dpi'da yazdirman gerekir..
2560x1920 pixel ile tabii ki daha fazla dpi'da yazdirman mumkun olur.. yani daha kaliteli sonuc alabilirsin..

.....
simdi suna deginmek istiyorum.. 96 dpi dediginde; her inch'lik kisima 96 kere vurusla yazdirildigini dusunmelisin.. 300 dpi'da ise, her inche dusen alana 300 kere vurus yapar yazici..
hangisinin daha kaliteli olup olmadigi da bircok faktore gore degisir..
soyle aciklayayim.. baski yaptiginda, baski yapilan fotografa ne kadar uzaktan bakacagin onemlidir.. eger burnunu dayayip, birkac milimetreden bakarsan fotografa, cok kucuk ayrintilari bile gorebilirsin..
ama iste birkac metreden bakilacaksa fotografa (ki fotografin duvara asili oldugunu dusun..), fotografin en azindan 150 dpi'da basilmasi gerekir bence..
kaliteli bir printin, en azindan 240 dpi'da basilmasi gerekir..
....
96 dpi'da alacagin baski, hic de kaliteli olmaz.. hatta duvara bile asili olsa, birkac metreden dahi kotu ve cirkin gorunur..
maximum kalitenin alinabilmesi icin 650 dpi'da basilmasi gerekiyor saniyorum.. ama cogu islem icin 300 dpi kullaniliyor..
yani ne kadar cok vurusla yazilirsa pixeller, o kadar kaliteli cikti alinir gucsav..
neyse.. umarim karistirmadan anlatabilmisimdir..

Tarih: 7 Ocak 2006, 20:16 - İp: 62.***.**2.10
gucsav
gucsav (üye)
Ankara / Profesyonel Fotoğrafçı

ben yazıcı olarak değilde makinelerde kaydedilen fotoğraflardaki dpi durumunu öğrenmek istemiştim bugün bir başka topictede bu konu açıldı ve sayın ocaklılar aslında makinaların kayıtt sırasında yazdığı dpi değerinin pekte önemli olmadığını yazdı.

Tarih: 7 Ocak 2006, 20:27 - İp: 212.***.**6.82
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

evet, gucsav; benim de soylemek istedigim onemli olmadigi idi..
cunku dpi degerini sen belirlersin, makine degil..
sen hangi kalitede ve ne buyuklukte bir cikti almak istersen ona gore bir dpi degeri secersin..
.....
neyse..umarim sordugun sorunun cevabini eksiksiz alabilmissindir..
gorusmek uzere.

Tarih: 7 Ocak 2006, 20:31 - İp: 62.***.**2.10
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Bunnlar da konuşulmuş demekki zamanında

Tarih: 3 Mart 2008, 21:24 - İp: 88.***.**1.19
  • 1