sdigis
sdigis (üye)
İstanbul / Amatör

Ara Güler Ustanın Söylemine Yorum!

Arkadaşlar merhabalar!Üstad foto muhabiri (kendisi bu sıfattan hoşlanıyormuş) Ara Güler geçen günlerde tv de "dijital fotoğraftan sanat çıkmaz"sözüne sizlerde katılıyor musunuz?Bu söylem ilgimi çekti yorumlarınızı bekliyorum.Sizce üstadın haklı olduğu yanlar yok mu?teşekkürler.

Tarih: 28 Ocak 2005, 17:19 - İp: yok
tacnb
tacnb (üye)
İstanbul / Amatör

galiba ortada bir hata var. kusursuz fotograf çekmekle fotoğraf sanatı olmuyor zaten. sanatı izah edecek değilim ama kusurları olmayan temel ilkelere uygun fotoğrafları sanat diye adlandıramayacağımızı söylemek istedim. kaldıki ara güler fotoğraf sanatını reddeden biri. reddettiği bir konuda zaten sanat çıkmaz diyerek kendisiyle çelişmektir. renkli filmi reddetmişti ama artık kendiside renkli film kullandığını söylüyor. iş sadece ara gülerin her yeni şeye muhalif olma duygusudur bence. digital ile film kamerası arasında değişen sadece kayıt mekanizmasıdır. düzeltme her zaman vardı ve hep olacak. rutuş yapmayı artık teknolojinin nimetinden faydalanarak yapıyoruz.
şimdiki modern makinalarının hepsi fotoğrafa müdahale ediyor zaten. flaş kullanmakta fotoğrafa müdahaledir neticede. müdahale istemiyorsak hepimiz elimize iğne deliği kameralar alıp dolasalım banyoda hiç müdahale yapmayalım. yok artık böyle seyler.
kusursuz fotoğraf sanat değil zanaattır neticede. hep hatamız bu oluyor bizim.
tıpkı amatör ile profesyoneli karıştırmamız gibi. bilindiği gibi profesyonel yaptığı iş karşılığı para kazanandır. amatör yaptığı işi menfeat gözetmeden yapandır. amatör kötü fotoğrafcı, yeni başlayan asla değildir.

Tarih: 11 Şubat 2005, 11:40 - İp: yok
tacnb
tacnb (üye)
İstanbul / Amatör

galiba ortada bir hata var. kusursuz fotograf çekmekle fotoğraf sanatı olmuyor zaten. sanatı izah edecek değilim ama kusurları olmayan temel ilkelere uygun fotoğrafları sanat diye adlandıramayacağımızı söylemek istedim. kaldıki ara güler fotoğraf sanatını reddeden biri. reddettiği bir konuda zaten sanat çıkmaz diyerek kendisiyle çelişmektir. renkli filmi reddetmişti ama artık kendiside renkli film kullandığını söylüyor. iş sadece ara gülerin her yeni şeye muhalif olma duygusudur bence. digital ile film kamerası arasında değişen sadece kayıt mekanizmasıdır. düzeltme her zaman vardı ve hep olacak. rutuş yapmayı artık teknolojinin nimetinden faydalanarak yapıyoruz.
şimdiki modern makinalarının hepsi fotoğrafa müdahale ediyor zaten. flaş kullanmakta fotoğrafa müdahaledir neticede. müdahale istemiyorsak hepimiz elimize iğne deliği kameralar alıp dolasalım banyoda hiç müdahale yapmayalım. yok artık böyle seyler.
kusursuz fotoğraf sanat değil zanaattır neticede. hep hatamız bu oluyor bizim.
tıpkı amatör ile profesyoneli karıştırmamız gibi. bilindiği gibi profesyonel yaptığı iş karşılığı para kazanandır. amatör yaptığı işi menfeat gözetmeden yapandır. amatör kötü fotoğrafcı, yeni başlayan asla değildir.

Tarih: 11 Şubat 2005, 11:41 - İp: yok
fuseki
fuseki (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

Ara Güler'in 'Fotoğraf bir sanattır' dediğine dair bugüne kadar tek satır yazı okumadım, Ara Güler fotoğrafı sanat olarak görmüyor. kendisini foto muhabiri diye tanımlaması bu sebepten kaynaklanıyor. Röportajlarını okursanız bunu anlayabilirsiniz.

Tarih: 13 Şubat 2005, 10:14 - İp: yok
tmain
tmain (üye)
Çanakkale / Doğa Fotoğrafçısı

Ara Güler kelimelerle kendisini iyi anlatamadığından dolayı büyük bir fotoğraf sanatçısı olmuştur.

Tarih: 15 Şubat 2005, 16:52 - İp: yok
ozhanaydin
ozhanaydin (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

arkadaşlar bu konuya kendimce bi yorum yapayım ..tabi bunlar benim düşüncelerim..!
bence dijital fotoğrafçılık tamamiyle acemi fotoğrafçıların işine yarayan işlerini kolaylaştıran bi sistem. dijital fotoğrafçılığa girmelimiydi ? bence asla ve asla girmemeliydi..
çünki : her önüne gelen ben fotoğrafçıyım diyor.photoshopu iyi bilen bi kişi hemen fotoğrafçı olabilir.fotoğraf çekmeyi bilmeyen ışığı tanımayan hatalı çekim yapan bilg. düzeltip müşteriye teslim ediyo gayette güzel oluyo.
demekki bu işe gönül verenler gerçekten sanatını icra eden göz zevkine hitap edenlerin yaptıkları bunca uğraşları boşa gitti..ben bu işe siyah beyazdan başladım.hertürlü baskı tekniğini çekim tekniğini bilir ve uygularım ukalalık etmek istemiyorum ama 3 - 5 aylık çırakların ben fotoğrafçıyım demesine dayanamıyorum ben bunca yıl boşamı uğraştım emek verdim ustam 60 yılını boşamı harcadı ??
kısacası bu teknoloji eğitime , sağlığa , savunma sanyine vb.. yerlere fazlasıyla getiri sağlar ve oralarda kullanılmalı .
5- 10 yıl sonra fotoğrafçı diye bi iş kolu kalmayacak şu anda bile bi çok kişi evinde kendi baskılarını yapıyor.
yani yakında bilemem kaç bin € luk sistemler çıkmazsa bu iş kolu biter.
tabi kaç kişi o sistemleri kurabilir oda tartışılır..

Tarih: 15 Şubat 2005, 17:18 - İp: yok
alibali
alibali (Üye)
Osmaniye / Meraklı

Herşeyden herşey çıkabilir...

Ara Güler'den foto muhabiri!
Elmadan kurt!
Reha Muhtar'dan televizyoncu!
Hakan Şükür'den futbolcu!
Çelik'ten ve Demir'den popçu!
Tereyağından kıl!
Dijital fotoğraftan sanat!

çıkabilir...

Tarih: 17 Şubat 2005, 22:36 - İp: yok
tungsten
tungsten (üye)
İstanbul / Meraklı

arkadaslar dijitallerde kalite megapixel ile olculdugu surece sanatin cikmasi cok zor.

bu forumda konuya gonul vermis insanlar, benim gibi amator insanlar bilgilerini ve dusuncelerini paylasiyorlar. ama zaman zaman konu ucuz makine ile kaliteli fotograf cekemezsin'de bitiyor. oysaki fotograflarin sanatsal degeri vs konulari hic tartisilmiyor bile.

uzun zaman once bir arkadas fonda yeralan bir fotografi cok ucuz bir kodak ile cektigini soyleyerek bu isin gonulde bittigini ozetlemisti.

tahminim ara beyde ayni noktadadir. yani bu ise gonul vermek ve devamli fotograf cekerek digitalden sanati cikarabiliriz. ama megapixel ile asla.....

Tarih: 22 Şubat 2005, 14:46 - İp: yok
cevat
cevat (üye)
Sakarya / Firma

#cevat' tarafından 22.03.2006 18:57:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Mart 2005, 12:32 - İp: yok
polyform
polyform (üye)
Kocaeli / Firma

Ara bey takdir ettiğim bir fotoğrafçıdır.

Ama değişime açık olmayan, bildiğinden şaşamayan bir kişi.
Ona 2-3 yıl işinde onlarca rakip çıkacak
Ayrıca fotoğrafları en az paylaşılan bir kişidir.....
Artık bizim çektiğimiz bir fotoğrafı iki dakika sonra dünyanın diğer tarafında birisi görüp beğenip methiye e -maili gönderiyor
çağı yaşayabilmesini arzu ederdim doğrusu
Misal aşağıda dileyen tıklasın....Hayırlı günler dilerim

www.digitalphotoccontest.com

Tarih: 28 Mart 2005, 18:51 - İp: yok
polyform
polyform (üye)
Kocaeli / Firma

YIL 1950,
Yazan ;........

Deli olmak işten değil ..neden çağı yaşayamıyorlar kuzum?
Adam hala cam üzerine dökülmüş gümüş nitrat kimyasalları ile hazırladığı kayıt tekniği ile fotoğraf çekmek en iyi yoldur ve şaşmam diyor.....her poz için 1,5 saat bekliyor .
Yıl olmuş 1950 Eastman kodak çıkarmış 64 asa renkli filmi
şık diye saniyede fotoğraf alıyorsun....
Bundan iyisi olmaz.....
Hiçte yenilikçi değiller...
Ara güler

Sayın Ara güler
Eğer bu tenkidi sen yapıyor olsa idin şimdi olan biteni eminim daha iyi algılardın....

Tarih: 28 Mart 2005, 19:13 - İp: yok