fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Afyonda Fotografı Olanlar.

Merhabalar,
Elimdeki bilgide Afyonkarahisar, Hisar Höyük'te Seyit El Gazi türbesi diye bir yer var. Böyle bir yeri bilen, fotografını çeken varmı acaba ?
Bilgi biraz eski ama burası Eskişehir Setiygazi deki Battal Gazi Türbesi değil.
teşekkürler,
Fatih Demirhan

#mffoto' tarafından 08.03.2006 23:45:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Mart 2006, 23:39 - İp: yok
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Flassv,
Gravürün tarihi 1835-1840 arası olsa gerek.
Bu arada Afyon'da birkaç resim daha var çekeceğim.
Aslında bir cami daha var tam tanımlayamadığım, onun resminide biaz sonra yapıştırayım, galiba Afyon'un içinde bir cami.
Bahar sonuna doğru mutlaka uğrarım, kahveni içerim zevkle.
Sağol

Tarih: 9 Mart 2006, 15:31 - İp: 85.***.**1.156
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Bunun yer aldığı kitap 1838 de basılmış, birkaç yıl öncesinde yapılmış olmalı. Resmi yapan kişi l'Auteur

Minare şerefesi çok tipik, ancak yıkılıp tekrar yapılmış olabilir, ve şekli değişmiş olabilir, en belirleyici şey galiba minarenin geometrik kaidesi. Ayakta duruyor olması lazım.

#mffoto' tarafyndan 09.03.2006 15:47:59 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Mart 2006, 15:44 - İp: 85.***.**1.156
birol43
birol43 (üye)
Kütahya / Profesyonel Fotoğrafçı

YER ADLARI
Eskişehir Seyitgazi buradan daha büyük bir binalar topluluğu burası seyitgazi olamaz.
Ama afyonda Hisar ardı diye bir medrese, Şuhut ilçesinde Hisar deresi, Bolvadin ilçesinde Hisar Mahallesi,Barçınlu İlçesinde hisarcık diye bir yer ve sandıklı ilçesinde hisari mahallesi diye bir yer var.
Yine afyonda Şuhutta Seydi çayırı, Sincanlıda Seyidi kasabası afyon yakınlarında ise Seyyid ebul Vefa diye bir zaviye var.
Eskişehir de ise Seyit gazi kazası, nahiyesi,nefs ve tekkesi vardır.
KİŞİ ve CEMAAT ADLARI :
Afyon da Seydi ve Seyyid ebul Vefa isimli şahıslar yaşamıştır.
Eskişehir de Sadece Seyit gazi ve ona yakın isim olarak şeyh paşa, şeyh şamii şeyh rasül isimli kişiler yaşamıştır.
Şimdilik ulaşabildiğim bilgiler bu kadar daha iyisini afyon un eski fotoğrafcılarındaki arşivlerden bulabilirsiniz.

Tarih: 7 Haziran 2006, 01:05 - İp: 85.***.**8.46
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

İlgine çok teşekkür ederim Birol.
Bu Türbeyi ve Camiyi Afyon'da aradım. Sağolsun Ahmet (Flassv) çok yardımcı oldu, elinde Afyon'un eski fotografları var, ve çevreyi oldukça iyi tanıyor. Bulamadık maalesef. Belki Afyon müzesi yetkilileri yardımcı olabilir. Sevgili Ahmet fırsat bulduğu zaman sorgulayacak. Bu arada kahvesini içtim tabiiki )).

Tarih: 7 Haziran 2006, 01:42 - İp: 81.***.**4.87
flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

müze müdürüne fotoları teslim ettim. seyit elgazi türbesi için soğuk su içebilriz kendini hazırla abicim ama yinede müdürbey arşivden bakacak yıkılmış dahi olsa nerde olduğunu öğreniceğiz.

beraber fotğrafımız nerde istiyorum....

Tarih: 7 Haziran 2006, 09:46 - İp: 81.***.**6.136
birol43
birol43 (üye)

İstanbul da Türk Petrol Vakfı nın çıkarmış olduğu Kütahya lı Ressam Ahmet Yakupoğlu nun yağlı boya tablolarının bulunduğu Rengrenk Kütahya adlı kitabını almanızı öneririm. Kütahya ve ilçelerinde bulunan bir çok tarihi yerlerin resimleri ve bulundukları mevkiiler tarif edilmektedir.
Bende bazı tarihi mekanları fotoğrafladığım için eğer cevaplayabilirseniz size sorularım olacak.
Türkiye çapında ilgilendiğiniz diğer 250 yapının özellikleri nedir ? ve Hangi şehirlerde dir ?
Çekim yaperken tarihi binalarda ne gibi özellikler arıyorsunuz ?

Tarih: 7 Haziran 2006, 10:07 - İp: 85.***.**8.181
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Sevgili Ahmet, takibi sürdürdüğün için çok teşekkürler. Beraber fotografımızı Sadık çekmişti, ondan isteriz. Bu tur yüzünden galiba işlerini aksattı biraz, hele bir nefes alsın, sonra alırız çatır çutur. Camiden bir haber yok galiba ..
Sevgili Birol, daha çok eski kayıtları, fotografları belgeleri olan binaları arıyorum. Bugün ne haldeler, aldığımız mirası nasıl korumuşuz vs. Şöyle veya böyle tarihe geçmiş yapılar, mesela Atatürk'ün kongre yaptığı binalar, Eski kiliseler, saat kuleleri, kaleler, köprüler... Türkiyenin her bir yanına yayılmış. Bazıları yok olmuş, bazıları can çekişiyor, bazıları mükemmel durumda. 30 küsur yıldır fotograf çekiyorum, artık çiçek böcek yerine biraz daha, kendimce, işe yarar fotograflar olsun istiyorum.

Tarih: 7 Haziran 2006, 10:48 - İp: 81.***.**4.87
flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

camiyede devam merak etme müsbet yada menfi bir cevap alıcaz yanı ya ayakta yada yıkılmış.

bu adamlar ne yapıyor.

Tarih: 7 Haziran 2006, 12:02 - İp: 81.***.**6.136
birol43
birol43 (üye)

Kütahya merkezde iki kilise ve şapeller, Antik hamam, taşları saklanmış bir saat kulesi, Ceneviz kalesi kalıtıları, selçuklulardan kalma kale, 17 yüzyıldan kalma yada yenilenmiş 1 ev, bazı ilçelerde bolca köprü. mimar sinan ın çırağının yaptığı camii, iki kulliye, astronomi çalışmalarının yapıldığı bina v.s v.s gider. bir hafta sonu iş gezinizi yada fotoğraf topluluğunuzu buluşturabilirseniz. Kütahya da size bir gezi planı düzenleyebiliriz.

Tarih: 7 Haziran 2006, 12:41 - İp: 85.***.**8.181
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Bu adamlar ne mi yapıyor ? hımm, adamın elindeki kitapta karşıdakı tepenin resmi var galiba, herhalde dag taş fotografı çekiyorlar, bunlar deli olmalı .. Bir başkasıda onları fotograflıyor )))
Soldaki adamın yüz ifadesinden kahve içmek istediği anlaşılıyor.

Birol, umarım tekrar geçeriz Kütahyadan, ve dediğin yerlere gideriz.
Bu arada Afyon'u çok beğendim, esnaf fotografları için çok iyi mekanlar gösterdi Ahmet, demirciler, keçe yapanlar.. bir sürü unutulmaya başlayan zanaaat ve ustaları. Ayrıca enfes osmanlı yapıları var. Tabii ünlü ikbal lokantasını unutmayalım.

Tarih: 7 Haziran 2006, 12:52 - İp: 81.***.**4.87