cap
cap (üye)
Amasya / Stüdyo Fotoğrafçısı

% 20 Zam !! Fotograf Makınalarına

4.2 milyar dijital fotoğrafa vergi gölgesiyle flulaşacak

Ceyhun KUBURLU

1 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe girecek olan dijital fotoğraf makinelerindeki özel tüketim vergisi (ÖTV) düzenlemesi fiyatları yüzde 20 artıracak. Yalçınlar Fotoğrafçılık Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Yalçın, "Yılda 4.2 milyar fotoğraf çekiyoruz. Pazar hergeçen gün büyüyordu. Yeni düzenleme ile resmi ithalat yüzde 30’a düşecek" dedi.

MALİYE Bakanlığı’nın yaptığı Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) düzenlemesi dijital fotoğraf makinelerinde kayıtdışılığı artıracak. 1 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe girecek olan düzenleme ile dijital fotoğraf makinelerinin fiyatları yüzde 20 artacak. Bu uygulama ile 200 milyon dolarlık fotoğraf makinesi pazarında kayıtdışılığın artacağını söyleyen Yalçınlar Fotoğrafçılık Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Yalçın, "Yılda 4.2 milyar fotoğraf çekiyoruz. Pazar hergeçen gün büyüyordu. Sektörde yüzde 30 olan kayıtdışı bu düzenleme ile yüzde 70’e yükselecek" diye konuştu.

750 bin ürün satılıyor

Türkiye’de yılda 750 bin adet fotoğraf makinesi satışı gerçekleştiğini belirten Hakan Yalçın sektör hakkında şu bilgileri verdi: "Yurt dışından getirilen ürünler sektörü zorluyordu. Ancak son dönemlerde fiyatlar birçok ülke ile neredeyse aynı seviyeye geldi. Resmi yollarla ithal edilen ürünlerin oranı yüzde 60 civarında. Ancak bu düzenleme ile bu oranların yüzde 30 düşeceği hesaplanıyor. Yapılan düzenlemeler ile belki ithalat düşürülmek isteniyor. Ancak bu uygulama kayıtdışılığı artıracaktır. Çünkü fotoğraf makineleri yurtdışından kolayca getirilebilecek bir ürün. Yurtdışına çıkan bavuluna koyup getiriyor."

Sektör yüzde 20 büyüyordu

Türkiye’deki dijital fotoğraf makinesi fiyatlarının avantajlı rakamlarla tüketiciye sunulduğunun altını çizen Hakan Yalçın şöyle konuştu: "Sektör her geçen gün büyüyordu. Satış rakamları düşüyor. Tüketicinin fotoğrafa olan ilgisi de artıyordu. sektördeki yıllık ortalama büyüme oranları yüzde 20 civarında seyrediyordu. Ancak yapılan düzenlemeler sektöre çok büyük zarar getirecektir. Çünkü bu fiyatların üzerine yüzde 20’lik bir ÖTV artışı ilgiyi düşürecek ve kayıtdışılığı artıracaktır. Yasal olmayan yollarla Türkiye’ye getirilen ürünlerin çoğu Amerika ve Dubai gibi ülkelerden geliyordu."

Dünya pazarı 31 milyar dolar

En çok Amerika’da satılan ürünlerin dünya pazarı 31 milyar dolara yaklaşıyor. Yılda 126 milyon adetlik satış rakamı bulunan dijital fotoğraf makineleri Amerika ve Dubai gibi yerlerde düşük fiyatlara satılıyor. Türkiye’de vergiler hariç dijital fotoğraf makinelerinin fiyatları gelişmiş ülkelerdeki fiyatlara yaklaşıyordu.

Yılda 4.2 milyar kare fotoğraf çekiyoruz

TÜRKİYE’deki fotoğraf çekimleri hakkında da bilgi veren Hakan Yalçın şu değerlendirmeyi yaptı: "Dijital fotoğraf makineleri ve görüntülü telefonlar çıktıktan sonra çekim adetleri en az 5 kat arttı. Bundan 5 yıl önce yıllık kişibaşı fotoğraf çekimi 12 adetti. Bu gün bu oran 60 adete çıktı. Yılda en az 4 milyar 250 bin adet fotoğraf çekiliyor. Bunların çoğu hafıza kartlarında saklanıyor. Bu çekim adedine göre fotoğraf baskı sayısı beş kat artmamış ama eski baskı adetlerini korumuştur. Çekilen fotoğrafların çoğu bilgisayar ortamında saklanmaktadır. Ancak müşterilerimiz arasında yaptığımız araştırmda özellikle yaşlılar ve bayanlar fotoğrafların bastırılmasını istiyor."

Rakamlar fotoğraf makinesi sektörü

Türkiye

Yılda 750 bin adet ürün satılıyor.

Pazarın büyüklüğü 200 milyon dolar.

İthalatın yüzde 60’ı resmi.

Yıllık büyüme oranı 20 civarında.

Dünyada

126 milyon satış gerçekleşti.

31 milyar dolarlık bir büyüklüğü bulunuyor.

Yıllık büyüme oranı yüzde 15

En çok Amerika’da satılıyor.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/9285775.asp

#cap' tarafından 27.06.2008 09:09:45 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Haziran 2008, 09:08 - İp: 88.***.**3.242
aattaa
aattaa (üye)
Ankara / Amatör

kendi vatandaşını soyan başlka devlet var mı dünyada bilmiyorum...insanı zorla fıhışa yeşvik ediyorlar....hırsız ol, kaçakçılık yap diyorlar işte....bunlar benim paramla biniyorlar lüks arabalara, ona benzin alıyorlar falan falan....ama sizin fotoğraf çekmeniz bile lüks!....bakın şimdi hep beraber susalım desek susmak için para alırlar bunlar bizden....terbiyesiz ahlaksız kişiliksiz karaktersiz çağ dışı insanlar bunlar....bunlar utanmazlar..ama ben utanıyorum bu salaklarla aynı yerde yaşamaktan....

Tarih: 27 Haziran 2008, 10:54 - İp: 88.***.**8.252
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Yaşasın yurt dışı ürün..
Yaşasın spot..
Yaşasın kaçak..

Devlet kendi kolunu kesiyor!

Tarih: 27 Haziran 2008, 14:43 - İp: 88.***.**3.109
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

üzücü bi haber
tabi spot aldığımız için beni pek bağlamıyor

Tarih: 27 Haziran 2008, 15:12 - İp: 81.***.**7.8
atakan
atakan (Objektif)
Bursa / Amatör

bu ne ki gider ayak herşeye geçirip intikam alıyorlar sanki...

olsun halkın bu kez %80 oy verir geri gelirler, gelmezler mi, gelirler gelirler...
unakıtan gibi maliye bakanı mı bulacak bu millet zor bulur...

Tarih: 27 Haziran 2008, 15:29 - İp: 81.***.**3.185
el-cezeri
el-cezeri (üye)
İstanbul / Meraklı

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 27 Haziran 2008, 15:37 - İp: 78.***.**7.119
atakan
atakan (Objektif)
Bursa / Amatör

valla hocam bu olanları da ben bu ülkeye yakıştıramıyorum ama yapacak birşey yok...

refah seviyesini en üst sıralarda olan kuzey ülkelerinde vekiller, devlet adamları işe bisikletle gidip gelirken bizde odacıda bile makam otosu saltanatı, çoluk cocuk bu saltanatta

ülkenin yarısı fakirlik, bununda yarısı açlık sınırında

kavganın gürültünün eksik olmadığı meclis bizde

şaibelerin bitmediği yöneticiler bizde

gemiler, gemicikler alabilen burslular bizde

kaza yapıp insan öldürüp suçsuz çıkanlar bizde

bunlar bize yakışıyormu peki...

#atakan' tarafından 27.06.2008 15:51:42 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Haziran 2008, 15:45 - İp: 81.***.**3.185
atakan
atakan (Objektif)
Bursa / Amatör

bu arada a.altay bey bu üst satırları son bir hatırlatma olarak yazdım, polemik, kalp kırmaktan başka işe yaramaz, herkes kendi fikrinde, görüşünde özgürdüm ben saygı duyarım...

Tarih: 27 Haziran 2008, 15:54 - İp: 81.***.**3.185
atakan
atakan (Objektif)
Bursa / Amatör

1.250 yıl ye abd den alabileceğim fakat nakit olması sorunu ile alamadığım set

CANON REBEL XTI - 400 D

CANON 18-55 KİT LENS

SİGMA 70-300 LENS

SİGMA MAKRO LENS

UV FİLTRE

BLUE FİLTRE

POLARİZE FİLTRE

MEMORY CARD

TRİPOD

TRİPOD MASA ÜZERİ

ÇANTA SIRT

ÇANTA EL

aynı paraya burda sadece body alabiliyorduk
artık onuda alamayız...
bize yakışır hocam....

Tarih: 27 Haziran 2008, 15:58 - İp: 81.***.**3.185
el-cezeri
el-cezeri (üye)
İstanbul / Meraklı

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 27 Haziran 2008, 16:10 - İp: 78.***.**7.119
atakan
atakan (Objektif)
Bursa / Amatör

o yüzden dedim ya altay hocam
herkes bir şeylere birilerine inanmış
iyisi mi bırak herkes bildiği doğruya inanmaya devam etsin.

(kazasız, kırgınlıksız bi şekilde biz bu konuyu kapatalım.)

Fevzi abi senden de özür dilerim, konu hafif yollu saptı belki.

Hepinize
Saygılarımla,

Tarih: 27 Haziran 2008, 16:15 - İp: 81.***.**3.185