adopro
adopro (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Kaliteli Flaslar

BENCE HERTÜRLÜ FLAŞLARLA CEKİM YAPILABİLİR YA SİZCE

Tarih: 17 Mayıs 2005, 18:30 - İp: yok
bornred
bornred (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

her turlu isik kaynagi ve her turlu flashla cekim yapilabilir tabiki her turlu fotograf makinesiyle de cekim yapilabilecegi gibi.sonucta flashda bir isik kaynagi.nasil fotograf makinesinin ozellikleri degisiyorsa flashlarinda gucleri ve ozellikleri fstop cakim hizi vs degisiyor.portre vs gibi dusuk enstantene 1/30 60 125 gibi ile son olmaz fakat yuksek enstantene calismak icin cok guclu,yuksek cakim hizi olan bir paraflash a ihtiyac var.olmuyorsa cok guclu biir surekli isik daylight,tungsten ,florasan vs la ancak 1/2000 gibi enstantenede cekilebilcegi kanisindayim.bilgisi olan baska arkadaslarda usenmeyip yazararsa sevinirim

Tarih: 18 Mayıs 2005, 13:06 - İp: yok
adopro
adopro (üye)

önemli olan kaliteyi yakalamak arkadaşım flaşlarım kelvin ışık değerleri vardır bu flaşların 4 yıllıksa kelvin kullanmana bağlı ışık değerleri düşük gelai
çekeceğin kkonuya galen ışık değeri seni yanıltabilir
reng cümbüşüne giremessin ve kötü renk yoğunluğu doğurabilir. o yüzden kullanacağın flaşların kelvin ışık değerlerini ölçtürmen lazım.

Tarih: 18 Mayıs 2005, 15:52 - İp: yok
ugur photo
ugur photo (üye)
Ankara / Firma

katılıyorum..!
önemli olan, doğru enstantaneyi ve diyaframı yakalamak..!
ama şuda bir gerçek ki piyasada biçok marka var gerçek kelvin i vrmeyen özellikle ard arda çekimlerde...
saygılar...

Tarih: 18 Mayıs 2005, 19:35 - İp: yok
adopro
adopro (üye)

saygılar uğur photo teşekkür ederim arkadaşım.

Tarih: 18 Mayıs 2005, 21:16 - İp: yok
bornred
bornred (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

tabiki dogru kelvin derecelerinde cakmasi lazim dogru renkleri yansitmasi icin. buraya tiklayarak enstantene hizi en fazla forumunda yazdiklarima da bakabilirsiniz. kompakt makine de fotograf ceker orta format makinede.sizin cekim isteginiz,butcenizle alakali.flashlarin da oyle oldugu kanisindayim.her turlu flashla cekim yapilabilir i ben bu manada soyledim.tabiki yapilir.ama sonuc ne kadar tatmin edici olur bilmem.zaten siz de kendi soylediginizle celisiyorsunuz.baslik kaliteli flashlar ama her turlu flashla cekim yapilabilir diyorsunuz.bu soyledigim baglamda yapilir tabi.makinenizin built-on flashiylada (eger varsa) studyoda vs moda cekimi yapabilirsiniz ama ne kadar basarili olur tartisilir.cekeceginiz konuya gore flashlarda degisiyor dedim.makro icin makro flash,normal flashlar icin misal ttl olcum gibi ozellikleri,moda cekimleri icin vs ring flash,ve studyo,reklam vs outdoor icin paraflash vs hepsinin ozellikleri isisi cakim hizi,gucu degisiyor.ne kadar kaliteli fotograf istediginize bagli sonucta,anlatmak istedigim buydu.saygilar

Tarih: 19 Mayıs 2005, 13:57 - İp: yok
adopro
adopro (üye)

teşekkürederim arkadaşım sana her türlü mtlaşlarla tabiiki çekim yapabilirsin. anma önemli olan flaşlarını iyi ve doğru pozlamada kullanmam onun için flaşların da iyisi ve kötüsü var ben bu çelişkiyi sizlerle paylaşmak istedim.
saygılar. konu çok önemli

Tarih: 19 Mayıs 2005, 14:15 - İp: yok
adopro
adopro (üye)

çelişkiler her zaman kafa yorar söyladiklerimi iyi analayan anlar saygılar.

Tarih: 21 Mayıs 2005, 14:29 - İp: yok
ozgurane
ozgurane (üye)
Aksaray / Amatör

selam adopro.ben almanyada yasamaktayim.buraya bir arkadasla ortak stüdyo acmayi düsünüyoruz.ama isiklarin gücü ne olmali,semsiyemi yoksa soft box mu almaliyim.eger box alacaksam bunun ebatlari ne olmali.ayni ebattaki ile hem boyda ve hem vesikalikta netice alabilirmiyim.bir soruda kac isik gerekiyor stüdyoya? 2 paraflas,tepe lambasi
ve hangi isik olmali(marka)ben aksarayliyim.oradaki fotografcilar boy ve vesikalik icin kullandiklari objektiflerde 24-85 1/4 bu objektifi önerirmisin.vesikalik,boy ve cocuk cekimleri icin?sonucta bunlar pahali malzemeler almisken bir kere alayim diyorum.sizin ve diger üstadlarin görüsünü almak istedim.sitede fotografci cok ama isi bilen az.eger gelip gördüyseniz almanyadaki (alman) stüdyolarini,adamlar isiklarla harikalar yaratiyor.rötüsa filan gerek yok harika resimler.ama bizim türkler ayni (müsteriler) resim beyaz olsun yüzünde sivilce olmasin yeter yazarsaniz sevinirim.tesekkur ederim

Tarih: 19 Kasım 2005, 02:17 - İp: yok
afrikalı
afrikalı (üye)
Yurtdışı / Amatör

Ah ozgurane kardeşim ah!! Geçenlerde tv.de bir programa rastladım. Yaşar Atankazanır, Ersin Alok gibi birkaç kişilerdi. Almanyada bir fotoğrafçıdan söz ettiler. Bir fotoğrafı 100 binlerce euro'ya evet böyle astronomik rakamlara satıyormuş. dediler ki:" Her iyi fotoğrafçı onun çektiklerini çekebilir. Pazarlama önemli." Birde müşteri istekleri tabii. Bizim fotoğrafçılarımız en az Almanlar kadar işi bilir. Söz gelimi Laetetia Casta'nın portreleri çok mu üstün teknik içeriyor? Hayır. National georfaıc dergisine girecek fotoğraf binlerce fotoğraf arasından seçiliyor. Demek ki çok film yakıyorlar ve seçiyorlar. Soft filtresi olmayan amatör kardeşim ne yapmış biliyormusun, objektifine bayan çorabı giydirmiş ve soft yapmış. Fotoğrafı görkemli ışıklar değil ışığı iyi kullananlar güzel çeker. Tabii siz istediğiniz kadar ekipman alabilir ve daha geniş denemeler yapabilirsiniz. hoşca kalın.

Tarih: 19 Kasım 2005, 13:32 - İp: yok
tamam
tamam (üye)
İstanbul / Amatör

afrikalı çok doğru söylemiş.benim öyle arkadaşlarım varki ne atraksiyonlar yapıyorlar kısıtlı imkanlarla ( camın üzerine vazelin sürüp orta kısmında temiz bir daire bırakıp o boşluktan fotograf çekiyorlar vs vs...)önemli olan işi bilmek.
durup dururken böyle bir konu niye açılmış onada mana veremedim.herhalde adapronun canı sıkılmış.

Tarih: 19 Kasım 2005, 19:15 - İp: 85.***.**4.59