juggler
juggler (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Flaşlar Hakkında Merak Ettikleriniz

Arkadaslar,

Flaslarla ilgili basladigim yaziyi tamamladim, belki ilginizi ceker...

Buraya tiklayin

Yorumlarinizi beklerim.

Melih

Tarih: 11 Şubat 2005, 09:41 - İp: yok
bresson
bresson (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

sevgili juggler yazını okudum emegine saygı duydum güzel bir konuya deginmişsin ama bir iki ekleme yaparsan daha iyi olur kanısındayım flash kullanırken flashmetre kullanmasını da bilmeli bence stüdyo fotografcılıgı yapan arkadaşlar direk ve endirek flash ölçümü ır tetikleyici çünkü her zaman makina flashı ile tetiklerseniz işler karışabilir direk ışık fotografta derinligi kaybeder vs bu gibi konuları da eklerseniz bence herkez daha başarılı fotograf çekecektir . slave flash kullananlar yada monoblock kullanan arkadaşlar ır yerine makinanın flashının önüne çok koyu kırmızı plastik tutturabilirler bu da ır triger işini görür küçük bir ip ucu .. saygılar bol fotograflı günler dilerimm...

Tarih: 13 Şubat 2006, 05:30 - İp: 85.***.**1.66
juggler
juggler (üye)

Tesekkurler bresson, ancak benim dokumanim amatorler icin, tahmin ediyorum ki studyo fotografcilarinin cok daha iyi kaynaklari vardir flasmetre kullanmak konusunda bilgi almak icin.

DIger bahsettiginiz konulari benim pek denemisligim yok, biraz arastirip oyle koyarim artik.

Tekrar tesekkurler.

Tarih: 13 Şubat 2006, 09:48 - İp: 213.***.**3.82
mucteba123
mucteba123 (üye)
Amasya / Stüdyo Fotoğrafçısı

tskler

Tarih: 8 Aralık 2006, 17:20 - İp: 88.***.**9.135
cemalim_07
cemalim_07 (üye)
Antalya / Firma

Emeğiniz ve fotoğraf severlere verdiğiniz değer için teşekkürler...

Tarih: 9 Aralık 2006, 19:20 - İp: 88.***.**6.191
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

çok iyi bilgiler teşekkürler de ben bu perde hızını anlayamadım şimdi bende 350d var 430ex flaş kullanıyorum perde hızı high ile 4000 e kadar çıkıyor ama 1000 de dahi fotolar karanlık daha önce sony r1 kullanmıştım sanki 1000 de flan dahi fotoda beyaz patlaması ıstedıgım gibi oluyordu ???

anlayamadım yksa hayal mi ediyorum ne...

Tarih: 21 Aralık 2006, 11:05 - İp: 81.***.**5.36
juggler
juggler (üye)

Selam mimarca,

Senin eski R1 elektronik perdeye sahip oldugu icin 1/1000 de de flas tam siddetiyle patlayabiliyor.. Benim sayfada "flas uyum hizi" basliginin altindaki flash animasyonu incele, bizim SlR makinalar 1/250 nin uzerinde (ya da senin makinanin flas uyum hizi her ne ise o hizda) kullanildiklarinda, perde sensorun tamamini tek seferde acamiyor, o yuzden de bizim flas 1/1000'de bir den fazla patlamak zorunda kaliyor, ve tabii ki gucu cok dusuyor. Nedeni bu, yani senin gozlemlerin dogru.

Selamlar,

Melih

Tarih: 21 Aralık 2006, 15:18 - İp: 212.***.**3.254
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

ama sayın melih bey ben canon la konustum dıyorki...

r1 in de esasen vercegı deger asıl deger bu 200 gibi yani aynı eş görüntü sunuyor bizlere diyor.

hakkaten bende r1 ile kaç ensttene ile cektıgımı hatırlamıyorum ama canon ıle de aynı larını yakalıyorum.

sunu sorucam yanı dslr kullananların r1 e karsı bır dezavantajlarımı oluyor acaba yani 1000 ile ceksem obje dahamı aydınlanır arka plan koyu oldugu ıcın ??

Tarih: 21 Aralık 2006, 17:07 - İp: 81.***.**5.36
juggler
juggler (üye)

Canondaki abilerin durumun farkinda oldugundan cok supheliyim.

Neden bahsettigimi anlamak icin once yukarida adresini verdigim sayfadan "Flas Uyum Hizi" basliginin altindakileri iyice bir okuyun, ve flas uyum hizinin (sizin makina icin 1/250) uzerine ciktiginizda flasin gucu neden duser o konuyu bir aydinliga kavusturun..

butun bu bilgilerin isiginda, R1'in durumuna gelirsek.. R1 de bir perde yoktur. Sensor'deki her minik pikselcik, kac saniye pozlanacaksa o kadar saniye isiga duyarli hale gelir ve sonra kapanir. yani evdeki odanin lambasini yakip sondurmek gibi. O yuzden ister 1/100 olsun, ister 1/10000 olsun, butun pikseller ayni anda acilip kapanacagi icin flasi her hizda tam gucuyle kullanabilirsiniz.

Oysa canon SLR makinalarinin durumunda, perde oldugu icin, 1/250 den sonra flas artik bir kac kere patlamak zorundadir. 1/5000'de flas gucunun 10da biri kadar gucle patlamak zorunda olaiblir, o yuzden de sanki cok zayif bir flas kullaniyormussunuz gibi olur. Bu nedenle de, R1 ile 1/1000'de flasiniz daha uzagi aydinlatirken, canon'da 1/1000 de flas R1 deki kadar uzagi aydinlatamaz.

Tarih: 21 Aralık 2006, 17:47 - İp: 212.***.**3.254
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

işte canon 350ddee nin bir artısı

melih bey yazınızı en az 5 kere okudum bastan sona hemde.

anladım elektronik ve perde olayının farkı bu anladım.

ewet r1 1,1000 de dah uzagı goruyor.

Tarih: 21 Aralık 2006, 18:14 - İp: 81.***.**5.36
maslan41
maslan41 (üye)
Kocaeli / Meraklı

melih hocam sağolasın güzel bir bilgilendirme.
sitenin müdavimlerinden biride benim.

Tarih: 22 Aralık 2006, 20:39 - İp: 88.***.**7.0