aok
aok (üye)
Bursa / Amatör

Flaş Şartmı

Hiç harici flaş kullanmadım
Sizce makine önemli değilken(400d bendeki)
Kompakt makinelerde bazen flaş gerekirdu o zaman keşke deniyor
Harici bir flaş almak lüksemi girer yoksa her fotoğrafçı bir flaşa sahip olması gerekirmi?

Tarih: 27 Mayıs 2007, 02:04 - İp: 85.***.**3.54
tunj
tunj (üye)
İstanbul / Meraklı

eğer "fotoğrafçı" isen kesinlikle olmalı. hemde iyisinden olmalı. fakat amatör olarak fotoğrafla uğraşıyorsan ve gerekli görüyorsan alman çokta iyi olur. lükse falan girmez. neden dersen dahili flash gerçekten bekleneni veremiyor. açık alanlar dışında herzaman flasha ihtiyaç duyarsın neredeyse. buyüzden almalısın bence. ikinci el bulursan daha iyi olur. EX serisinden bulman gerek. kolay gelsin.

Tarih: 27 Mayıs 2007, 10:59 - İp: 86.***.**0.137
oerkara
oerkara (üye)
İzmir / Özel Gün Fotoğrafçısı

hayır kesinlilikle flash şart değil.
herkes fotoğrafçı olmuş her kafadan bir ses anlıyamıyorum...?
flash sadece kapalı yerde aydınlatma için lazım.doğa deniz manzara çekerken flası nasıl kullanacağımızı bir sormak lazım?
bursadan çekirgeye çıkar arkadaşı flası nasıl kullanacağını bir sor...
netice:flash (yıldırım:ışık)demektir sen ne çekçeksen ozaman ona göre ekipman gerekli..
daha fala ayrıntı yazarsan en doğru cevabı alırsın

Tarih: 1 Ekim 2007, 22:03 - İp: 85.***.**0.90
lenta
lenta (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

MADDİ AÇIDAN SORUNUN YOKSA FLAŞ ALMANI TAVSİYE EDERİM GÜNEŞLİ VE TERS IŞIKTA BİLE GÖLGELERİ SİLİP PARLAMAYI KESİYOR DOLGUNLUK VERİYOR ÖZELLİKLE PORTRELERDE MANZARA ÇEKİMLERİNDE GEREKSİZ KULLANMA ALANINA BAĞLI

Tarih: 1 Ekim 2007, 22:18 - İp: 85.***.**7.233
koç2513417
koç2513417 (üye)
Aydın / Özel Gün Fotoğrafçısı

makinenin üzerindeki flaşlar daha kalitelidir.manuel ayarda 30 esnantenede 5,6 diyaframlarda çekin ıso 1600 yapın az batarya harcar en az nıcon canonlarda 300 poz çekersin.flaş bu ayarda az çakar ama ısodan kazanır.

Tarih: 3 Ekim 2007, 11:58 - İp: 88.***.**6.139
lenta
lenta (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

merhaba adamlar kafa flaşı işe yaramasa çıkarmazdı herhalde düşük enstantene düşük diyafram düşük netlik demek yüksek asa grenli kumlu fotoğraf demek bence bu işle uğraşıp resim çekecekler kesinlikle kullanmalı derim.

Tarih: 4 Ekim 2007, 18:01 - İp: 85.***.**6.136
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

lükse kacmaz,ama mesela ben flaş kullanmıyorum ve ihtiyacta duymuyorum.acemi bir fotografcıysanız eger ve kafa flaşı yeterli oluyorsa almanıza gerek yok.
nasılki bır trıpoda 1000 lıra vermenıze gerek olmayacagı gıbı.

Tarih: 23 Kasım 2007, 04:26 - İp: 88.***.**5.57
yasaryarar
yasaryarar (üye)
Samsun / Stüdyo Fotoğrafçısı

Dış çekimlerde gündüzleri yansıtıcıyla işini halledebilirsin. Ancak gece profesyonel fotoğraflar çekeceğim dersen flaş jeneratörü ve flaşlarla işini görebilirsin ama bu da sana en az 10 bin ytl ye patlar. Flaşta marka isteren bana özelden yazarsan söylerim. Eğer amatör fotoğrafçıysan bunlara gerek yok.

Tarih: 27 Kasım 2007, 01:56 - İp: 88.***.**9.215
  • 1