pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

Evde Lıghtbox Yapımı (deneme)

Arkadaslar fikir vermesi açısından size evde denediğim bir lightbox denemesini paylaşmak istiyorum.

Bugün Yolda yürürken seyyar satıcının birinde bir kirli çamaşır sepeti gördüm. daha görür görmez şekil itibari ile bundan iyi ligthbox olur dememe kalmadan adamdan aldım 3 (üç) YTL
Aynı reflektör gibi katlanabilir bir yapısı var. katladıgınızda nerdeyse bir CD ölçülerine geliyor.
dış kısmı file şekinde. daha sonra oraya uygun naylon bir bez veya uygun bir bez kesip filemsi yapının üzerine yapıştırıcam.

bu katlanmış hali

bu ilk açıldıgı an alıdıgı şekil

bu tam olarak açıldığı zamanki hali.
ebatlarını anlamanız açısından CD ile fotografladım.

yandan görünüşü

Tabii kirli çamaşır sepetini aldıktan sonra solugu en yakın YAPI MARKETTE aldım hemen uygun ışık, reflektör, kablo, fiş vs arayışlarına girdim.
yapı markette epeyce bir arastırmamdan sonra su malzemeleri alıp çıktım
sadece filenin yerine kaplayacagım uygun malzemeyi (bezi) bulamadım.
şimdilik çarşafla idare edicem sanırım

1- kirli çamaşır sepeti 3,00 YTL
2- 3 adet spot reflektör 3 x 6.25 YTL = 18,75 YTL
3- 3 adet tasarruflu ampul 3 x 6.50 YTL = 19,50 YTL
(beyaz ısık 6500clv)
4- kablo, anahtar, fiş, bant 8.00 YTL

aldıgım spot reflekörü

tasarruflu ampul

veeee birazcık gelişi güzel acele ile yapılmışta olsa teçhizatın son durumu imdadıma beyaz çarşaf ve tripotum yetişti
daha sonra ışıklar için hareket edebilen başlık ve ayak ve çarşaf yerine daha uygun bir malzemeyi temin edip uygulamayı daha soınra yeniden buraya ekleyecegim

biraz özensizde olsa ilk deneme fotografım.
fotograf PENTAX K100D SUPER ve PENTAX 50mm SMC-M f 1.4 İLE CEKİLDİ.

Tarih: 16 Şubat 2008, 20:21 - İp: 85.***.**8.39
ilinsor
ilinsor (üye)
Ankara / Amatör

Hocam yansımalı yüzeylerle deneme paylaşabilirmisiniz, cilalı ahşap ve ya metal yüzey gibi, çok hoş bir paylaşım elleriniz dert görmesin

Tarih: 17 Şubat 2008, 16:36 - İp: 78.***.**7.32
sercan-mtb
sercan-mtb (üye)
İstanbul / Meraklı

Elleriniz dert görmesin! Mükemmel bir çalışma olmuş, tabi zamanla daha iyi olacağına eminim (dış kısım için uygun malzeme buldunduğunda...), ancak bu haliyle bile oldukça iyi.

Ben de merak ettim, yansıma yapan malzemelerde nasıl sonuç vereceğini. Bir de arkaya beyaz fon koyup, bir iki deneme yapabilir misiniz?

Şimdiden teşekkür ederim. Güle güle kullanın.

Tarih: 17 Şubat 2008, 17:32 - İp: 85.***.**9.93
pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

arkadaşlar msjınzı şimdi gördüm. dedigim gibi henüz kaplayacak malzemeyi bulamadım. ama bu aksam yine can sıkıntısından 3-5 biblo vs cekmiştim. arada birde bira şişesi var sanırım az çok sorununuza yanıt olur. ama dediğim gibi şu box'ı kaplayacak malzemeyi bulayım o zaman daha iyi sonuclar alacagıma inanıyorum
sizin dedikleriniz gibi değişik fonlarda da cekim yapacagım.

özensizce cekilmiş birkaç örnek daha.
hepsi orjinal kadrajdır.
pentax k100d super + pentax smc-m 50 mm f 1/4

#stahl' tarafından 17.02.2008 19:58:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Şubat 2008, 19:54 - İp: 88.***.**5.196
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

beyaz bir karton veya A3 boyda beyaz kağıt alıp, kat yeri yapmadan, hafifçe kıvırarak arka plana yerleştirin. Boyutsuz beyaz bir fon elde edersiniz. Koyu nesnelerde iyi netice alırsınız.
Madem 6500K ışık kullanıyorsunuz, makinenizide manuel 6500K renk ısısına getirin.
Bulabileceğiniz en iyi kaplama malzemesi, paraşüt kumaşı gibi, beyaz naylon bazlı ince bir kumaş olur.

Tarih: 17 Şubat 2008, 21:47 - İp: 85.***.**5.180
pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

fdemirhan
tavsiyeleriniz için tşk ederim.
evet dediğiniz özellikle kumaş tam aradıgım özellikte sanırım. bende soft şemsiyelerde kullanılan kumşaı düşünmüştüm.
sadece nerden temin edebileceğimi bilmiyorum. bide tabii astarı yüzünden pahalı olmasın anlayısı işe hareket ediyoruz amaç en ucuza en iyi kaliyeti yakalamak
sanırım yarın bi İMÇ yapıcam

Tarih: 17 Şubat 2008, 22:05 - İp: 88.***.**5.196
pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

evet sepeti kaplayacak çok uzaklarda degil evin balkonunda buldum
eski masaüstü bilgisayarımın kutularını karıstırırken buldum, alırken vermişlerdi koruyucu naylon kılıfları
tamda aradıgım gibi soft ve naylon bir malzeme.
ve ne kesmeye gerek var ne biçmeye. monitöre ait olan koruyucu naylon kılıfı hemen sepetimin üzerine geçirdim
sepetin arkasındaki mavi kısmıda kestim.
ayrıca fon için bir çok renkte karton aldım

bu akşam bir kaç kare daha itina göstererek cekerim artık
işte malzeme bu arkadaşlar.

Tarih: 18 Şubat 2008, 16:42 - İp: 85.***.**1.104
pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

evet arkadaslar ısık kutumu kaplayacak malzemeyi bulduktan sonra az önce değişik renklerde aldıgım kartonlardan birkaç değişik fon yaparak bir kaç fotograf cektim.

fotografların hepsi PENTAX K100D SUPER - 18-55 KIT LENS İLE cekilmiştir. sadece 2 fotografta objektife ilave olarak macro close up kullandım. hepsi orj kadraj. umarım becermişimdir

öncelikle tesisat budur

yeni aldıgım son zamanlardaki favori lensim

benim güzel zenitim

bunda macro closeup kullanıldı

adım çelik oldugundan bunuda kullanmak istedim bunda da macro closeuo kullanıldı.

macro closeupla cekildi.

Tarih: 18 Şubat 2008, 20:20 - İp: 85.***.**7.198
sercan-mtb
sercan-mtb (üye)
İstanbul / Meraklı

Sonuçlar tatmin edici. Bilgisayarın koruma kılıfı hızır gibi yetişmiş imdadınıza. Benim bilgisayarımın kılıfları gümüş renkte, reflektör gibi...

Ama ben ışık çadırından vazgeçtim, still-life masası yapacağım!

Bu arada, Zenit'iniz ne kadar temizmiş öyle, yeni gibi. Bi de Çelik... Sarhoş gibi duruyor.

Tarih: 19 Şubat 2008, 22:47 - İp: 85.***.**1.222
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

keyifli bir uğraş kesinlikle. ben de uzun süredir düşünüyorum böyle bir şey. özellikle zenit güzel olmuş.

Tarih: 20 Şubat 2008, 07:29 - İp: 88.***.**1.159
pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

tşkler arkadaşlar.
özelikle zenitime gözüm gibi bakıyorum

Tarih: 20 Şubat 2008, 09:32 - İp: 85.***.**9.213