pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

Evde Lıghtbox Yapımı (deneme)

Arkadaslar fikir vermesi açısından size evde denediğim bir lightbox denemesini paylaşmak istiyorum.

Bugün Yolda yürürken seyyar satıcının birinde bir kirli çamaşır sepeti gördüm. daha görür görmez şekil itibari ile bundan iyi ligthbox olur dememe kalmadan adamdan aldım 3 (üç) YTL
Aynı reflektör gibi katlanabilir bir yapısı var. katladıgınızda nerdeyse bir CD ölçülerine geliyor.
dış kısmı file şekinde. daha sonra oraya uygun naylon bir bez veya uygun bir bez kesip filemsi yapının üzerine yapıştırıcam.

bu katlanmış hali

bu ilk açıldıgı an alıdıgı şekil

bu tam olarak açıldığı zamanki hali.
ebatlarını anlamanız açısından CD ile fotografladım.

yandan görünüşü

Tabii kirli çamaşır sepetini aldıktan sonra solugu en yakın YAPI MARKETTE aldım hemen uygun ışık, reflektör, kablo, fiş vs arayışlarına girdim.
yapı markette epeyce bir arastırmamdan sonra su malzemeleri alıp çıktım
sadece filenin yerine kaplayacagım uygun malzemeyi (bezi) bulamadım.
şimdilik çarşafla idare edicem sanırım

1- kirli çamaşır sepeti 3,00 YTL
2- 3 adet spot reflektör 3 x 6.25 YTL = 18,75 YTL
3- 3 adet tasarruflu ampul 3 x 6.50 YTL = 19,50 YTL
(beyaz ısık 6500clv)
4- kablo, anahtar, fiş, bant 8.00 YTL

aldıgım spot reflekörü

tasarruflu ampul

veeee birazcık gelişi güzel acele ile yapılmışta olsa teçhizatın son durumu imdadıma beyaz çarşaf ve tripotum yetişti
daha sonra ışıklar için hareket edebilen başlık ve ayak ve çarşaf yerine daha uygun bir malzemeyi temin edip uygulamayı daha soınra yeniden buraya ekleyecegim

biraz özensizde olsa ilk deneme fotografım.
fotograf PENTAX K100D SUPER ve PENTAX 50mm SMC-M f 1.4 İLE CEKİLDİ.

Tarih: 16 Şubat 2008, 20:21 - İp: 85.***.**8.39
ilinsor
ilinsor (üye)
Ankara / Amatör

epeydir düşünüyorum bu tip bir mekanizma üzerine, piyadaki lightboxlar yetersiz, sizinki çok başarılı olmuş, şimdi atölyesi olan bir arkadaşla demonte bir mekanizma üzerinde çalışıyoruz söküldüğünde tripod çantasına sığabilecek ve 2 dakikada monte edilebilecek bir mekanizma, öncelikle kendi özelim için başladık üzerinde çalışmaya ama maliyet hesabına göre baktığımızda ucuda açık gözüküyor ortaya çıkmaya başlayan mekanizma için yani oldukca hesaplı, zira üretim yarım günde tamamlanabilecek gibi, şimdilik deneme yanılma yöntemiyle geliştiriyoruz, sonuçları paylaşacağım..
İşin aydınlatma kısmına geldik çubuk florasanlar nasıl performans verir fikri bilgisi ya da deneyimi olan varsa bilgi vebilirmi acaba?? ve bu tip naylon bazlı kumaşlar ne tip dükkanlarda bulunabilir, aklıma ilk gelen çantacılar, gerçi bir araştırma yapacağım ama bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim

Tarih: 20 Şubat 2008, 20:35 - İp: 81.***.**1.45