hakibay
hakibay (üye)
Yurtdışı / Stüdyo Fotoğrafçısı

Canon Eos 300d Ü Canon 10d Yapma ?

Arkadaslar.
Biraz arastirdim. Bir Canon Rus yapimi bir Firmware
Piyasada geziyor. Sözde Canon 300D daha Pahali ve daha iyi olan Canon 10D olarak calisiyormus.
Sözde ic Aletleri ayniymis. 300D de bilincli olarak Programinda Software de sinirlamalar koymuslar.
Nasil yapilir nereden Bulunur daha aramaktayim.
Yazilar genelde ingilizce. oda bende zayif malesef.
Deneyimi olan varmi ?
Bildiginiz Paylasmak istediginiz varmi?
Saygilar.

Tarih: 5 Ocak 2005, 08:43 - İp: yok
fotoman
fotoman (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

İngilizce yazılara nasıl ulaşabilirim, okuduktan sonra konuşmak daha doğru olacak ama yine de bu mantıklı gelmiyor bana,
İki makina arasında sadece software farkı değil aynı zamanda fiziki farklılıklarda var.
Canon (ve her marka), ürettiği modelden en yüksek verimi almak için yazılımı da en üst düzeyde tutmak ister,

Makinanın fiziki özelliklerini (motor, LCD, Vizör, Sesör vs.) kaliteli üretip bunu daha düşük verimde kullanmak amacıyla software ile kısıtlamak ticari anlamda bir delilik olur.

Tarih: 5 Ocak 2005, 17:52 - İp: yok
crussor
crussor (üye)
İstanbul / Meraklı

Hakibay'ın dedikleri kısmen doğru. Firmware ile 300d de olmayan bazı özellikler yüklenebiliyor makinaya. Ama bunlar tamamen yazılım kontrolüyle oluşuyor. Yani tutupta crop faktörünü değiştiremezsin.
Şu siteye bir bakın arkadaşlar:
300D

Ama uyarıyorum: firmware sorumluluk ve cesaret isteyen bir iştir. Yanlış bir durumun oluşması sözkonusunda hem makinanızdan haftalarcaa uzak kalırsınız hem de hiç yoktan masrafa girmiş olursunuz.

Tarih: 5 Ocak 2005, 18:19 - İp: yok
hakibay
hakibay (üye)
Yurtdışı / Stüdyo Fotoğrafçısı

Yada burada
Tikla ve gör

bulamadiysan burda

Fikrini yaz ;-)

#hakibay' tarafından 06.01.2005 08:36:30 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Ocak 2005, 08:35 - İp: yok
juggler
juggler (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

ben o firmware'i yaklasik olarak 6 aydir filan kullaniyorum, cok memnunum.. 10 d gibi olmuyor makina tabii ki donanim farkli ancak yeni bir menu cikiyor, o menude de bazi secenekler calisiyor bazilari calisamiyor.

Getirdigi ekstra ozellikler sunlar:
ISO3200 (1600 den sonra H yaziyor)
Set dugmesine fotograf cekme modundayken degisik islevler yukleme (ornegin fotograf kalitesini degistirme ya da menuyu acma vs gibi)
Mirror Lock Up (macro ve uzun zoomlarla gece cekim yaptiginizda cok ise yarar)
Flash siddetini ayarlama (FEC diye gecen)
kart yokken deklansore basilmasini engelleme
Netleme modunu sadece "one shot" a cevirme

Uc bes tane daha vardi ama hatirlamiyorum simdi.. Sonucta sorun cikarmiyor.

Ancak makinanizin alakasiz bir yer b ozuldugunda Canon servisi 'bi dakka sen buna mudahale etmissin, garantisi gecersiz" diye camura yatar mi onu bilmem.. Disarda makinayi tamir ediyorlar, orijinal firmwarei yukleyip geri veriyorlar.

Tarih: 6 Ocak 2005, 16:37 - İp: yok
tembeleryk
tembeleryk (üye)
Samsun / Amatör

merhaba arkadaşlar yazıyı gördüm ve hemen yazmaya başlıyorum. şu anda bahsi geçen konu benim için çok önemli hele birde ben 10d ye hayranımki sormayın ingilizcem vasat düzeyde olduğu için siteleri dolaşamıyorum sizden bu konuyu birazdaha derinleştirmenizi istiyorum...

merhaba juggler sen sanırım makinende o frimwareyi kullanıyorsun, makinende neler değişti kayda değer fonksiyonlar varmı varsa neler var ayrıca benim şöyle bir korkum var korsan firimware yüklediğinde makinenin çektiği fotoğrafların kalitesinde değişme ( kötüleşme ) oldumu. makinede tutarsızlı veya nasıl söylim içine sinmeyen durumla karşılaştınmı? frimware yüklediğinde beğenmediğin zaman eski sürüme geri dönebiliyormusun.

Tarih: 6 Ocak 2005, 17:38 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sevgili juggler,
"Ancak makinanizin alakasiz bir yer b ozuldugunda Canon servisi 'bi dakka sen buna mudahale etmissin, garantisi gecersiz" diye camura yatar mi onu bilmem" ben bilirim ve yatarlar /.ım..(bu konuda defalarca uyarı yazdım..)
" Disarda makinayi tamir ediyorlar, orijinal firmwarei yukleyip geri veriyorlar." Senin bildiğin bir yer var mı? bana da söyler misin? ??

Tarih: 7 Ocak 2005, 03:39 - İp: yok
juggler
juggler (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

burkay,

Mesela makinanin flash'i sikismis, acilmiyor. ben de servise goturdum.. Simdi eger sen "bu makinaya kacak firmware yuklemissin" dersen gercekten "camura" yatmis olursun... Cunku sonucta o firmware de aslinda canon'un orijinal firmware'i, sadece gizli olan yanlar aciga cikarilmis.

"disari" dedigim 'yurt disi' olacak... Yurt disinda canon servisleri pek takmiyor firmware'in nasil olduguna. Ben 300d alan butun arkadaslarima direkman o firmwarei yukletiyorum cunku yuklememek hakkaten anlamsiz. bir suru yeni ozellik cikiyor makinada hic yoktan.

Firmware'in nasil bir etkisi olduguna gelince, fotograf kalitesine hicbir kotu etkisi yok, hosuma gitmeyen bir yan etkisiyle de karsilasmadim .

Melih

Tarih: 7 Ocak 2005, 09:54 - İp: yok
fotocek
fotocek (üye)
Osmaniye / Stüdyo Fotoğrafçısı

ben olaya farklı bakmak istiyorum. böyle yazılımlar var ise canon mühendisleri ne duruyor.geliştirsimlerde tüm canoncular faydalansa diyorum.
bide diyorum ki tüm canoncular olarak firmayı zorlasakta türkçe menü yazılımı isteseek olmaz mı? bu bizim en doğal hakkımız.bir arapdan neyimiz eksik.herkese saygılar

#fotocek' tarafından 08.01.2005 19:47:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Ocak 2005, 19:50 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sevgili Fotoçek,
Ben samsung markasının türkiye servisi olarak samsungun yeni modellerinin menülerini türkçeleştirdim.En son olarakda canon es 300d 'nin menüsünü türkçeleştirdim ...Şu sıralar canon olarak bazı makineleri türkçe menü ile piyasaya sürüldü.

Tarih: 9 Ocak 2005, 01:19 - İp: yok
ersen61
ersen61 (üye)
Trabzon / Stüdyo Fotoğrafçısı

ARKADASIM YARDIM
300 D YE YÜKLEDİM
FİRMWARE Yİ DEKLANJÖRE BASINCA
BEKLİYO VE SONRA CEKİYO YARDIM EDERSEN SEWİNİRİMAYARLA İLGİLİMİ

Tarih: 6 Şubat 2006, 09:22 - İp: 85.***.**9.201