yalcinaydi
yalcinaydi (üye)
İzmir / Amatör

Canon A1 Aldık Sıra Film Seçiminde

Dün
Canon A1
Canon 50mm f/1.4
Sigma 28mm f/2.8 Macro
Hanifax 80-200 f/4 Macro
2X Tele Converter
56-52 ring
56mm skylight filtre
Büyükçe bir çanta'yı 525 YTL'ye aldım.

Elimde Canon A95 var ve işimi görüyordu, niyetim Pentax K10 D almaktı ama 2100 YTL vermek zor geldi ve fiyat kaygısıyla analog SLR aldım. Makina ve lenslerim çok temiz, gayet memnunum ama film seçimi ve masrafları konusunda şuan için çok bilgili değilim. Buradaki konuları okumaya başladım.

S/B için Ilford ve bayat film (denemek lazım)
Dia için Fuji
tavsiye edilmiş.
1) Şimdilik dia'ya bulaşmayıp ucuz renkli filmlerle makinaya alışmaya niyetim var sizce mantıklı mıdır daha doğrusu ucuz bir fuji ile velvia arasında dağlar kadar fark var mıdır?
2) Yavaşta olsa dia ve negatif tarayabilen tarayıcım var, şuan için sadece İzmir'de güzel banyo yapan yere ihtiyacım var. Bilgisi, tavsiyesi olan?
3) Dijital karşısında şuan tek dezavantajı banyo+film masrafı. Karanlık oda konusunda bilgim yok ama yetenekli bir insanımdır Uzun ve kısa vadede filmlerimi benim banyo etmemim zorluğu ve maliyeti nedir? Dışarıda yaptırmaktan daha iyi bir seçim midir?

Tarih: 21 Haziran 2007, 12:22 - İp: 212.***.**7.130
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

yalcin bana filmden dijitale geçmek için çok iyi sebepler saymalısın.. benimde dijitale geçmem için çok iyi sebepler vermelisin..
örn: Sayısaldan 6'tıyı tutturmuşsundur ve topiğine yazdığım şaheser niteliğindeki mesajlar için banada bir kamyon parayı can-ı gönülden veriyor falan olmalısın..

dijitale geçmek için daha iyi bir neden düşenemiyorum

Tarih: 13 Kasım 2007, 11:11 - İp: 88.***.**3.222
yalcinaydi
yalcinaydi (üye)
İzmir / Amatör

Herkesin dünya görüşüne göre değişecek şeyler bunlar.
"Bana göre" neden anlog değil dersen bir iki birşey yazabilirim?
- Karanlık odan yoksa çok masraflı oluyor: 3-5 YTL film, 3 YTL banyo, 36'lık filmi dijitale (CD çekimi)aktarımı 7.5 YTL. Ben kaldıramadım bu masrafları.
- İşi bilen ve karanlık odası olan için analog hala vazgeçilemeyecek kalite sunuyor olabilir ama benim gibi yeni başlayan birisi için çekim sonuçlarını hemen görememek öğrenme sürecini uzatıyor.
- Bilgisayar Müh.yim Photoshop bilgim var, gerektiğinde bilgisayarda işleme yapabilmeyi isterim ki bu durumda dijital açık ara önde.
- Dijitalde uzun süreli gezilerde filmim yeter mi korkusu olmadan çekim yapabilme imkanı. Kart dolar dizüstüme atarım çekmeye devam ederim.

Buradan analog mu dijital mi olayına girmeyelim, bunlar benim kişisel görüşlerim. Şuan hiç makinam yok, haziranda Pentax K10D ya da K100D Super alacağım ama o zamana kadar alınacak model değişebilir, çok zaman var

Tarih: 13 Kasım 2007, 11:30 - İp: 212.***.**7.130
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Rokomet eline sağlık çok güzel açıklamışsın yani bilgilendirici oldu benim için.Aradaki bazı anlamadığım nüansları da bir fotoğrafçı kanka edinip kendime onu sömrürerekten öğrenmek istiyorum.

Bu arada yalcinaydi icin Pentax K10d nin iyi bir seçim olacağını düşünüyorum,zira doğada iken ben de Canon S2 ile yani dijital makinemle çekmeye decam edicem.

Kodak200 Gold 'da çok gren olmuyor mu acaba?

Tarih: 13 Kasım 2007, 16:51 - İp: 144.***.**0.227
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

karşımda kodak 200 ile çekilmiş minik oğlumun 2 adet fotoğrafı var
biri ters ışıkta
biride akşam güneşinde çekilmiş..
biri 15x20
diğeri 13x18

tek bir gren tanesi bulamıyorum.. acaba duygusal mı yaklaşıyorum dile lup ile inceliyorum ama ı-ıh yokki yok..
olsa şifa niyetine koyacam buraya bikaç gren ama yok..
ama illa ihtiyaç gidersin diye olmak zorundaysa poşotopta nois ile yapıvereyim kenarına köşesine

Tarih: 13 Kasım 2007, 18:42 - İp: 88.***.**8.105
koç2513417
koç2513417 (üye)
Aydın / Özel Gün Fotoğrafçısı

AH BE KARDEŞİM KONİCA FİLM OLSA FOTOĞRAF GÖR O MAKİNEDE.VALLA BEN DİJİTALDE OKADAR NETLİK GÖRMEDİM.O MAKİNA ÜSTELİK SERVİSE ASLA GİTMEZ.KIYMETİNİ BİL. LAKİN ORJİNAL FLAŞ KULLAN.FİLM ASLA SEÇMEZ. ÇOK KALİTE BİR MAKİNA.

Tarih: 14 Kasım 2007, 18:45 - İp: 88.***.**9.72
ressam_m
ressam_m (üye)
Bursa / Amatör

sımdı arkadaslar yanlıs anlamayın ama bende bu konuda sıze bırtakım seyler soylemek ıstıyorum....
simdi bende zenıt11 exatka 28-70 makro lensımle cesıtlı denemeler yaptım...bazı tecrubeler olustu bende...kafamda bellı dusuncelere yol actım...
bir kere ucuz dıye aldıgınız yada almaya calıstıgınız fılmlerrın yurt dısından geldıgını ve havaalanında x-ray ısınlarına maruz kaldıgını ve bunların kargo ve guvenlık gorevlılerı tarafından cesıtlı elektromanyetık aletlerle taranıp arandıklarını bılıyorsunuzdur...
hal boyle olunca elektomanyetık duyarlılıgı olan kımyasallar yanı fılmlerımız bozuluyor...bunu da bılıyorsunuz...ucuz dıye aldıgınız fılmler elınızde patlayabılır...benden soylemesı...
fılmlerde markaya gelınce.......
ben uzun bır zaman kodak gold 100 asa (3 ytl/ adet)kullandım...ıc mekanlarda basarısız olduguna ınanıyorum bu fılmın...dıs mekan cekımlerınde de fazla gun ısıgında ve ters ısık cekımlerınde ıstedıgım renk kontrast ve kalıteye ulasamadıgımı belırtmek ısterım...
Kodak Profoto (5 ytl/adet)ıse tamamen studyo cekımlerı ıcın tasarlanmıs...studyo kullananlar ve ıc mekan cekımı yapacak arkadaslara sıddetle tavsıye ederım...sonucları cok basarılı bence...ozellıkle renk doygunlugu ve kontrastı cok basarılı...profesyonellere hıtap eden bır fılm...
benım dagcı olan arkadasa tavsıyem ıse Konıca-mınolta 100 asa herturlu hava kosulunda kullanılabılınecek ve aynı zamanda zor sartlara dayanıklı bır fılm...renklerı ve kontrastını en cok begendıgım fılm dıyebılırım...uygun kosullarda kullanırsanız ıyı sonuclar alacagınızdan hıc suphem yok...ben -36 derece`de fotograf cekmeyı basardım bu fılm ıle...tabıı kı soguktan fotograf makınanızı elınızden geldıgınce korumak sartıyla...yoksa cok soguk havalarda fılmler sız de bılıyorsunuz kı kırılabılıyor makına ıcerısınde
yıkama banyo olayına geleyım hemen banyo 2-2.5 ytl arasında degısıyor...3 ytl fazla bence...
bence sureklı kullanacagınız bır fotografcı bulup anlasarak bu sıkıntıları ortadan kaldırabılırsınız...ben oyle yapıyorum...
tarama olayı ıse eger kı cok ozel yada nü fotograflar cekmeyeceksenız mekanık makınanızla bence eve kımyasal agrandızor vs almaya gerek yok..fotografcınızda yaptırabılırsınız...
sıyah beyaz fılmde ıse İlford hp+ 400 asa tavsıye olunur...
bolgren sevıyorsanız cok memnun kalacagınızı tahmın edıyorum...9 ytl gıbı bır fıyatı var....(kesınlıkle garantı kapsamında ve en ufak bır sorun yasamıyorsunuz)...yıne ilford 125 asa ve 50 asa fılmler de var...hepsı 9 ytl...bırde fortepan forte marka s&b fılmler var...fıyat olarak daha uygun...5 ytl...coklu alımlarla bır mıktar ındırım yapılabılıyor...10 makara alacaksanız tanesı 3 ytl`ye kadar ınebılıyor...ama bunları alırken sunu dusunmek gerek "BANYO"..siyah beyaz fılmlerın banyosu standart 5 ytl...ama ben sıze ilfort`un 400 asa c41 modelını tavsıye ederım...c41 nedır? sıyah beyaz fılmler bılındıgı gıbı renklıu fotograf banyosunda kullanılan standart bazı kımyasalları kullanmaz...c41`ler ıse normal bır fotografcıda ıyı bır sekılde banyo yaptırılabılır...tabıı bu fotografcı guvenılır olmak kaydıyla...c41`lerın banyosu 2.5 ytl tutuyor...baskı ucretlerı kımı yerde farklılık gosterebılıyor...o yuzden fıyat yazmıyorum...c41 baskı yaparsanız normal renklı fotograflara yakın bır baskı ucretı odersıznız...ama klasık yanı eskı duzen baskı yaptıracaksanız 2 gun sonraya elınızde hazır fotograflara bakabılırsınız...fıyatı bıraz pahalı olabılır ama cok kasmaz adamı...
dıger bır konu ıse dıa...
dıa en cok dıkat edılmesı gereken ve banyosu en zor olan fılm cesıdıdır ve cok dıkkatlı olunması gerekır...bu fılmde pek ucuza kacmayın derım...dagcı arkadasa tavsıyem ıse normal gunıcerısınde konıca-mınolta 100 asa sıyah beyazda ıse dag kosullarında parlak ısık altında 50 asa ılfort normal cekımlerde ıse s&b ıcın ılford 400 asa ıdeal...dıa konusu kısıden kısıye degısır..o konuda yorum yapmayayım...ama en ıyı fılmı sız kendınız deneyerek bulacaksınız...ama tecrube edılen seylerı de kulak arkası yapmayın derım...
bu arada sakın mek

Tarih: 21 Kasım 2007, 17:09 - İp: 88.***.**8.141
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Ressam_m verdiğin bilgiler çok güzel ve benm gibile riçin önemli.

Kodak Gold 100 kullandım fotoğraflar pek iç açıcı değil.Dediğiniz gibi kontrast-ışık ayarlarında problem var,çok tuhaf

http://forum.netfotograf.com/fotograf_makinesi.asp?msg_id=27884

İç mekan ve genel renkli çekimler için Minolta filmi
Siyah beyaz içinse Ilford 400 asayı öneriyorsun.

Ilford 125 ve 400 ü buldum ama Konica-Minolta filmi nerden bulacağım

Tarih: 21 Kasım 2007, 20:14 - İp: 144.***.**0.140
ressam_m
ressam_m (üye)
Bursa / Amatör

konıca-mınolta fılm borcok yerde var bulunması oyle zor degıl...
siyah beyaz da ılford ama ucuz yollu olarak fortepan forteyı dene derım ılk once..bıraz alıstır kendını..1-2 makara harcadıktan sonra ilford al...cunku ılford 9 ytl fortepan 5 ytl...bu arada c41 olayı onemlı bır soru ısaretı...klasık bır yontemle banyo yaptırıp bastırmayacaksanız ve cok fazla para harcamak ıstemıyorsanız fakat ılle de s&b calısacagım dıyorsanız ılford`un 400 asa c41 banyo yapılan fılmını alıp bı deneyın derım...

Tarih: 22 Kasım 2007, 00:37 - İp: 88.***.**5.112
bidakka
bidakka (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

İyi iş . Kadron gayet iyi. 50 asa fuji pozitifi öneririm . Vizörün açık olsun . [>:D

Tarih: 25 Kasım 2007, 01:24 - İp: 78.***.**2.90