yalcinaydi
yalcinaydi (üye)
İzmir / Amatör

Canon A1 Aldık Sıra Film Seçiminde

Dün
Canon A1
Canon 50mm f/1.4
Sigma 28mm f/2.8 Macro
Hanifax 80-200 f/4 Macro
2X Tele Converter
56-52 ring
56mm skylight filtre
Büyükçe bir çanta'yı 525 YTL'ye aldım.

Elimde Canon A95 var ve işimi görüyordu, niyetim Pentax K10 D almaktı ama 2100 YTL vermek zor geldi ve fiyat kaygısıyla analog SLR aldım. Makina ve lenslerim çok temiz, gayet memnunum ama film seçimi ve masrafları konusunda şuan için çok bilgili değilim. Buradaki konuları okumaya başladım.

S/B için Ilford ve bayat film (denemek lazım)
Dia için Fuji
tavsiye edilmiş.
1) Şimdilik dia'ya bulaşmayıp ucuz renkli filmlerle makinaya alışmaya niyetim var sizce mantıklı mıdır daha doğrusu ucuz bir fuji ile velvia arasında dağlar kadar fark var mıdır?
2) Yavaşta olsa dia ve negatif tarayabilen tarayıcım var, şuan için sadece İzmir'de güzel banyo yapan yere ihtiyacım var. Bilgisi, tavsiyesi olan?
3) Dijital karşısında şuan tek dezavantajı banyo+film masrafı. Karanlık oda konusunda bilgim yok ama yetenekli bir insanımdır Uzun ve kısa vadede filmlerimi benim banyo etmemim zorluğu ve maliyeti nedir? Dışarıda yaptırmaktan daha iyi bir seçim midir?

Tarih: 21 Haziran 2007, 12:22 - İp: 212.***.**7.130
ermanmen
ermanmen (üye)
İzmir / Amatör

evet asagidaki vicdansizlar 7.5 ytl istiyorlar.. ben gaziemirde 3ytl ye yaptiriyorum ve kalite gayet guzel. bugun sordugum bir fotografci,profotonun insanlari kandirmak icin oldugunu,gold un daha guzel oldugunu soyledi..

Tarih: 5 Temmuz 2007, 00:02 - İp: 85.***.**1.54
fotoasli
fotoasli (üye)
Aydın / Stüdyo Fotoğrafçısı

merhaba ,naçizane bir iki konuya değineyim,filmler lider adı verilen bir taşıyıcıyla banyo makinesinin içinden geçirilir gerek siz bir kare çektikten sonra filmi sararken fotoğraf makinesinin yüzeyine sürtünmekten yada liderle banyo makinesinde taşınırken,banyo edildikten sonra da eğer rulo halinde sarıldıysa ve en son olarak da baskı makinesinin tarayıcısında taranırken filminiz çizilir.bu çizikleri en aza indirmek için filminizi basan laboratuvara taranan görüntüleri cd ye istiyorum derseniz en doğrusunu yapmış olursunuz.Muhtemelen profesyonel bir tarayıcınız yoksa toz ve çizikleri yok sayan bir yazılım da olmayacağından kendi taradığınız filmler dahada çizikli olacaktır çümkü şaseye takarken siz de filminizi çizeceksiniz,üzülerek söyleyeyim ki genel olarak zaten taze film bulma şansınız da olmayacak bunu agfa ve konica markalarının piyasadan çekilmeleriyle de anlayabiliriz,dia banyosu için de İstanbulda chorama copy adında bir firma vardır kodağın Q lablarından dır deneyin pişman olmazsınız çünkü diaların çok iyi banyo edilmesi şarttır,saygılar

Tarih: 9 Temmuz 2007, 14:03 - İp: 88.***.**5.214
ermanmen
ermanmen (üye)
İzmir / Amatör

tamam guzel ancak,negatifleri 10-15 ebatlarina uygun tariyorlar yetersiz kaliyor bilgisayarda bakmak icin,dialari tarayamiyorlar benim kotu cektigimi o yuzden taramanin kotu oldugunu soyledi biri tarayici alicam pazartesi kismetse,izmir de bildiginiz bir yer varsa soyleyin valla

Tarih: 12 Temmuz 2007, 19:19 - İp: 85.***.**9.64
yalcinaydi
yalcinaydi (üye)
İzmir / Amatör

Negatif ve Dia tarayacaksan masaüstü tarayıcı olarak kesinlikle Epson al, HP alma(2 yılda çok büyük yol kaydettilerse bilemem).

Hepsiburda.com,
izmir'de vatan bilgisayar ve tekmar'a bakabilirsin, internetten de satış yapıyorlar.

Tarih: 13 Temmuz 2007, 09:05 - İp: 212.***.**7.130
ermanmen
ermanmen (üye)
İzmir / Amatör

canon un cok cılgın bir modelini buldum ve siparis ettim bile... lutfen super falan de aklima takilmasin..
canon 4400f modeli,ve taratilan fotolari da gordum cokkk guzel

Tarih: 13 Temmuz 2007, 18:20 - İp: 85.***.**0.33
yalcinaydi
yalcinaydi (üye)
İzmir / Amatör

Bilgi sahibi olmadığım konuda konuşmam
Epson bulamadığım için zamanında aldığım HP yi kulandığım için biliyorum.
Epson hakkında da çok iyi şeyler okuduğumdan bilgi sahibiyim.
Ama Canon lar nasıldır bilemeyeceğim. ALmışsın zaten bu saatten sonra ne dense boş, sen kullanmana bak

Tarih: 13 Temmuz 2007, 21:26 - İp: 85.***.**2.245
ermanmen
ermanmen (üye)
İzmir / Amatör

http://www.fotokritik.com/587248

http://www.fotokritik.com/538197

ornek olarak bu fotograflar 4400f canoscan ile taranmis... bence oldukca guzeller-160ytl oldugu dusunulurse

Tarih: 14 Temmuz 2007, 12:29 - İp: 85.***.**2.111
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Ben analoga geçiş yapmak üzere olan bir cahilim ve sormak istedim:

Filmi taktım 36 pozu da bitirdim ve sonra?

Siz taratmaktan filan bahsediyorsunuz bu hangi işlemleri yaptıktan sonra mümkündür ?

Tarih: 13 Kasım 2007, 01:32 - İp: 144.***.**0.225
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

kabaca bende bir iki kelam edeyim..
hem eski bir filmli fotoğrafçı olarak.. hemde çoktandır tarayıcı kullanan biri olarak..
pek çok markanın "fılatbet" diye tabir edilen masa üstü scannerlerinin kapaklarına aparat yardımıyla takılıp taranan dia veya negatif görüntüsünden kalite beklemeyin.

eğer sizin için fotoğraftaki renklerin doğruluğu hayati önem arzetmiyorsa özellikle acemi yada deneme çekimleri için kodakın 200 lük gold'unu kullanın..

gerçi konu çok eski, soran ve yorumlayan arkadaşlar bu meseleleri çözmüştür.

mavi izci için yol haritası...
1- Analog makinanın objektif, ayna ve lens temizliği tozlardan sakınarak yapılır. (büyük ihtimalle uzun zamandır el değmemiştir )
2- 3'ü 9,90'na 200 lük kodak film alınır.
3- Makinaya film törensel bir havayla takılır, eğer makine otomatik olarak tanımıyorsa iso ayarı yapılır.
4- ilk kare gökyüzüne doğru çekilir. (pislikler film elde edilince görülmesi için)
5 - geri kalan 36 poz gayet cimri bir şekilde çekilir.
6- film makinadan çıkartılıp en yakın minilab'ı olan bir fotocuya götürülür.
7- "parlak karta baskı istiyorum" denir. (mat kartlardan tarama sorun olabiliyor)
8- "cd ye kayıt yapıp yapmadığı sorulur yapıyorsa film bırakılır (yapıvemiyosaa başka yapıveren yerler vaaaa)
9- 36 sınında basılması rica edilir (aralardan 3-5 tanesini bulanık yada yanmış diye basmamazlık edebilirler halbuki onlar sizin en şahane fotoğraf denemenizdir)
10 - takriben kaç para tutacağı sorulur (12-15 ytl den bahsederlerse normaldir. ünlü büyük bir fotoğraf mağazası 20 liraya yapıyor, parlak kart yok diyor üstüne birde CD için extra ücret talep ediyor. Y ile başlayan mağazadan uzak durun)
11 - fotoğrafları almaya gideceğiniz zaman iple çekilir..
12 - ücreti ödemeden büyük bir heyecanla ve telaşla tüm fotolar gözden geçirilir.
13 - banyo-tarama-tab (baskı) hataları aranır.. renk saçmalaması yada ciddi çizik var ise filmle karşılaştırılarak kontrol edilir. eğer sorun film banyosunda yada baskıda yada basılan kartta ise bi güzel fırça çekilir.. beş para ödenmeden çıkıp gidilir.. bozuk fotoya para isteyen olursa harcadığınız zaman için servetini istersiniz.. fotolarda sorun yok ise FİLMLER, TABLAR (KARTLAR) VE CD ile dükkandan çıkmadan ücret ödenir. hayırlı işler dilenir yada ellerine sağlık denir.
14 - eve gelip pc ye taktığınız cd deki fotoların çözünürlüğü küçük gelirse PARLAK KARTA bastırılmış fotodan masa üstü scanner ile taranır.. çünkü filmden taramak iş değil.. masa üstü scannerin çözünürlüğü döt kadar filmi taramaya yetmez. yok illa filmden tarayacam diye takıntı yapılırsa paraya kıyılır 4000 dpi optik tarama yapabilen bir film tarayıcı almak gerekir.
15 - yoruldum başka bir sorunuz varsa sonra yazayım onuda..
16- kalın sağlıcakla

Tarih: 13 Kasım 2007, 04:39 - İp: 88.***.**3.222
yalcinaydi
yalcinaydi (üye)
İzmir / Amatör

Soran arkadaş analog makinasını 3 makara çektikten sonra sattı bile

Tarih: 13 Kasım 2007, 09:15 - İp: 212.***.**7.130