blerifa
blerifa (üye)
İstanbul / Amatör

Yeni Başlayanlara Makina Seçimi??

merhaba
ben bir ay dır makina araştırması içindeyim ve epey kişiyle konuştum yeni başlıyacağımı ve dslr bir makinadan başlıycağımı söyledim ve hepside farklı şeyler söyledi
şuan için canon 400d 350d d70 gibi makinalar arasında kaldım makinaya verebilceğim max. fiyat 2.000 ytl ve makinayı daha çok manzara çekiminde kullanmak istiyorum
tavsiyelerinizi bekliyorum

bu makinaların ağırlığı ve pixel i çok şey değiştirirmi

Tarih: 15 Nisan 2007, 13:59 - İp: 88.***.**6.38
mehmetklyr
mehmetklyr (üye)
İstanbul / Amatör

2000 verebiliyosan kaçmaz. Pentax K10D...

Bir makinenin ağırlığı çok şey demek değildir. Aslında ağırlık hem avantaj hemde dezavantajdır. Şöyle düşün plastik toplamı daha iyi şut ekersin yoksa bir futbol topuylamı. Tabiki futbol topuyla. Ağırlığı sebebiyle rüzgardan plastik top gibi yön değiştirmez. İşte ağır makineyide daha rahat kontrol edersin. Gelgelelim dezavantajına. Ağır bir şeyi çoğu zaman taşımak işkenceye dönüşebiliyor. Ama günümüz makinelerin ağılıkları ort 600-800 gr civarı değişiyor. tabi bunda objektifinde ağırlığı etkili. 1200mmlik bir obşektif alırsan ağırlık 12-13 kg olur

Mp denilen şey başlıbaşına bir aldatmaca aslında. Özellikle fotoğraflarını çıktı almayanlar için. sen 30 mp bir makineyle yaptığın çekimle 8 mp çekim yaptığın fotoğraf arasında monitörden baktığında hiç bir fark göremezsin. Mpin yüksek olmasının avantajı dediğim gibi çıktı alacaksan daha büyük çıktılar almandır. Bir diğer avantajı ise PS ile çalışacaksan yüksek mp ile çok daha ince çalışabilirsin..

Artık söz üstadların...

#mehmetklyr' tarafından 15.04.2007 14:36:28 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Nisan 2007, 14:29 - İp: 88.***.**2.24
blerifa
blerifa (üye)
İstanbul / Amatör

hiç aklımda yoktu valla teşekkürler araştırcam

Tarih: 15 Nisan 2007, 14:35 - İp: 88.***.**6.38
mehmetklyr
mehmetklyr (üye)
İstanbul / Amatör

Bir makinenin ağırlığı çok şey demek değildir. Aslında ağırlık hem avantaj hemde dezavantajdır. Şöyle düşün plastik toplamı daha iyi şut ekersin yoksa bir futbol topuylamı. Tabiki futbol topuyla. Ağırlığı sebebiyle rüzgardan plastik top gibi yön değiştirmez. İşte ağır makineyide daha rahat kontrol edersin. Gelgelelim dezavantajına. Ağır bir şeyi çoğu zaman taşımak işkenceye dönüşebiliyor. Ama günümüz makinelerin ağılıkları ort 600-800 gr civarı değişiyor. tabi bunda objektifinde ağırlığı etkili. 1200mmlik bir obşektif alırsan ağırlık 12-13 kg olur

Mp denilen şey başlıbaşına bir aldatmaca aslında. Özellikle fotoğraflarını çıktı almayanlar için. sen 30 mp bir makineyle yaptığın çekimle 8 mp çekim yaptığın fotoğraf arasında monitörden baktığında hiç bir fark göremezsin. Mpin yüksek olmasının avantajı dediğim gibi çıktı alacaksan daha büyük çıktılar almandır. Bir diğer avantajı ise PS ile çalışacaksan yüksek mp ile çok daha ince çalışabilirsin..

Artık söz üstadların...

Tarih: 15 Nisan 2007, 14:37 - İp: 88.***.**2.24
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

2000ytl iyi bir rakam.Çift lensli set yada
k10d+sigma 17-70mm sana uzun yıllar gider.Fazla lens değişmesin.Bügün yetişebiliyorsam fuara koş gör

İlerde 70-300,60-250 gibi zoom lens ile yakınlaştırma elde edersin.

Mazarada yüksek kalite içinsede 16-45 Pentax lensi tercih edebilirsin,ama şehir içinde ve portrede 45mm az gelecektir

Tarih: 15 Nisan 2007, 14:55 - İp: 85.***.**2.181
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

hiç kusura bakmayın nikon ve canon dan şaşmam dslr olacaksa...

istediğiniz kadar geri kafa deyin.

bide sony olabilir oda yeni dslr çeşitleri ile tabi...

ama hala da canon nikon gece işim varsa canon iç mekanda anlık çekecek sem yoksa nikon

Tarih: 15 Nisan 2007, 16:22 - İp: 81.***.**8.28
blerifa
blerifa (üye)
İstanbul / Amatör

mimarca son cümleni anlamadım nikon iç mekan canon gece görüşü için mi daha iyi?
birde canon un lenslere pahalı deniyor ya
ben onu amerikadan alsam yinemi pahalı olur yoksa bu türkiyeye mahsus bir durum mu? tabi bu makina içinde geçerli amerikayla türkiye arasında çok büyük fiyat farkı varmı
çünkü bugün bi akraba bi kaç hafta içinde dönmek üzere amerikaya gidicekte ondan istemenin mantığı varmı?
şimdiden teşekkürler

Tarih: 15 Nisan 2007, 17:25 - İp: 88.***.**6.38
cancanamca
cancanamca (üye)
İstanbul / Amatör

2000YTL/1.38=1,450usd
canon 400D body+sigma 17-70+70-300apo dg+2 filtre+çanta+enaz 2GB cf card+Temizlik seti=yaklaşık 1600 usd
eksi 150 usd için ya 350D yada D70s almak lazım
K10D iyi bir body ama sırf body+18-55 1100 euro tutuyor diğerlerine para kalıyormu?
Madem manzara çekeceksiniz crop yaptığınıda daha iyi sonuç alabilmek için yüksek MP daha iyi olur diye düşünüyorum.

Tarih: 15 Nisan 2007, 19:26 - İp: 88.***.**2.54
blerifa
blerifa (üye)
İstanbul / Amatör

kısacası benim aklımda 400d 350d d70 yada a100(belki) var yeni başlıyorum ve daha çok gün batımı türünde manzara fotoğrafı çekmek istiyorum ve hobi amaçlı en mantıklısı hangisi bunların arasında yada o seviyede başka bişey varmı
teşekkürler

Tarih: 15 Nisan 2007, 19:31 - İp: 88.***.**6.38
shn58
shn58 (üye)
İstanbul / Amatör

bende yeni başladım k10d aldım.eğer 2000 ytl bütçen varsa düşük bi makina alman mantıklı olmaz bence.düşük derken k10d den düşük bi makina.
genel düşünce k10d nin senin söylediğin makinalardan daha iyi olduğu yönünde.bi incele istersen

Tarih: 15 Nisan 2007, 21:48 - İp: 88.***.**2.24
fahrettinfugo
fahrettinfugo (üye)
Manisa / Meraklı

canon 400D, 50 mm F1.8 lens, sigma 17-70 mm DG lens, birkaç filtre, 1 gb CF kart ve hoş bi çantayla çık yola, hiç ama hiç başka makineler nasıl diye düşünmez, hayatının tadına bakarsın .insanların zevkle izleyeceği fotoğraflar çeker, mutlu olursun , bence canon'un tecrübesini dikkate al. kd10 incelememiş biri olarak ve görece işbu makinenin kullanıcı sayısındaki azlığı göz önünde tutarak sana söyliyeceğim budur, ben 14 nisanda canon aldım acayip mutluyum vesselam..
tavsiyem fazla düşünme...
çokları gibi ben de bu hususta kafayı yemek üzereydim , şimdiden hayırlı olsun en kısa zamanda çekeceğim fotoğrafları sizlerle paylaşırım

Tarih: 16 Nisan 2007, 01:41 - İp: 88.***.**9.204