eskn
eskn (üye)
Aydın / Amatör

Yeni Başlayacak Biri İçin Dslr Tavsiye

Yeni başlayacak biri için başlangıç tarzında bir DSLR Makine önerebilir misiniz?
Biliyorum sıkılmışsınızdır bu soruyu cevaplamaktan ama birçok foruma baktım ve cevaplar tatmin etmedi.Araştırdım ama sonradan pişman olmamak adına bir de burada danışmak istedim.İlginiz için teşekkür ederim şimdiden

#eskn' tarafından 16.05.2010 14:35:00 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Mayıs 2010, 14:22 - İp: 81.***.**6.159
baynikon
baynikon (üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

oncelikle merhaba...amator biri olarak cevaplandiracagim sorunuzu; uzak mesafe veya makro yakin cekim veya daha baska ozel cekimler yapacaksaniz DSLR bir makine alin derim, gunluk aktiviteler icin bence degmez DSLR almaya, cunku pahali. kompak bir makine yeterli bence ve resim kaliteside ayni, ancak kesin alacaksaniz, CANON iyi bi tercih olabilir, Sundan dolayi; ben Nikon D90 kullaniyorum, Makine cok guzel, kaliteli bi makine ama uzak cekimler yapmaya karar verdigim zaman veya makro yakin cekimler ; lens cesidi az, cok pahali yani alternatif lensleri yok ama Canon adeta lens cenneti cok alternatif var bu yuzden Canon diyorum, zaten DSLR demek lens demek, cunku makinayi aldiktan sonra yeni bir lens arayisina girebilirsin...kusura bakma uzun oldu biraz.

Tarih: 16 Mayıs 2010, 18:14 - İp: 174.***.**3.156
mete_
mete_ (üye)
Yurtdışı / Amatör

Lens konusunda Nikon af motoru faciası yaşatıyor kullanıcılara(her ne kadar artık lensleri buna göre üretiyor denilsede..), af motoru bulunmayan modellerin sadece af motorlu lensler kullanması zorunluluk oluyor, bir çeşit pazarlama taktiği.. Profesyonleller sıkıntı çekmez çünkü aradıkları lensi bir şekilde bulurlar ama amatör kullanıcılar için ucuz ve çeşit şart bu yönden arkadaşımızın yorumuna katılıyorum. Ayrıca Dslr konusu çok masraflı bir tercih, lens, flitre, tripod, çanta, .. .. .. Ama şu kadarını söyleyim elinize makinanızı aldıktan kısa bir süre sonra sıkılabileceğiniz gibi bir düşünce varsa yaptığınız masraf boşuna, bunun yanında epeydir uğraşıyorsanız ve artık dslr a geçmek istiyorsanız makina sizin arkadaşınız olacaktır Ben 1 hafta kadar önce Canon EOS 1000D aldım, Canon tamamen kendi tercihimdir, Nikonda çok kaliteli bir markadır. Yani Nikon ve Canon makinalar kendilerini kanıtlamış makinalardır, bunun yanında pentax önerebilirim, Sony bana sormayın pek ısınamadım sony'e lensleri oldukça kaliteli olmasının yanında oldukça zor bulunmakta bunun dışında canon ya da nikon kadar yerleri yok. Olympus da tercihler arasında yer alabilir, bu arada benim de çok fazla bilgim olduğunu söyleyemeyeceğim ama sıkı bir araştırmadan sonra danıştığım profesyonel kişiler sayesinde bir kaç makinayı tanıyor sayılırım.

Canon 450D güzel makina 1000D daha eski bir model ama 2008-2009 Best Product ödüllü makina. Şu anda 1000D kullanıcısıyım menü ve çekim yaparken kullanılışı oldukça rahat, kendime ait ilk dslr'ım daha önce bazı dslr lardan kısa dönemlerde faydalanma şansım oldu görüntü kalitesi tatmin edici, ki makinayı tam tanıdığımı söyleyemeyeceğım ısınma aşamasındayım.

Pentax K7 nin methini duydum, makinayı hiç elime almadım bilemeyeceğim kullanışı nasıl, menüsü kolaymı.. Ama yağmur altında bile çekim yapabileceğiniz bir makinadır, bu bilgiyi öğrendiğimde pentax arayışına girsemde bulamadım

Nikon D3000, nikon D5000 başlangıç dslr sınıfına girebilecek modellerdir, ama bu ikisi arasında Canon 450D vs 1000D den biraz daha sıkıntı çekebilirsiniz , 5000D yi önerebilirim ama dediğim gibi AF li lensler sıkıntı yaratabilir, yani eski model ve yeni çıkan af siz lensleri kullanamayacaksınız.

Olympusda model olarak elime aldığım 1-2 makina var 1 tanesi kayda değer Olympus Ep-1, ama fiyatına göre performansı 1000D ya da D3000 kadar tatmin edici olmayabilir. Tasarımı oldukça güzel, klasik makinaları seven kişiler için listenin başını süsleyebilir

Bunlar dışında Dslr-like sınıfındaki sabit lens modellerden yana tercih yapabilirim diyorsanız, Panasonic FZ-38 modelini önerebilirim, Dslr-like katagorisinin başlarındadır. Ama bir dslr tadını ve kalitesini asla bir like makinadan beklememelisiniz..

Bu arada fiyat aralığınızı bilmiyorum bu makinaları yazdım, başlangıç olarak kullanılabilecek makinalardır hepsi, lenslerle çok daha amacınıza uygun hal alacaklardır. Olay makina da değil ondan bakan gözlerdedir birazda..

Tarih: 16 Mayıs 2010, 19:00 - İp: 78.***.**1.107
eskn
eskn (üye)
Aydın / Amatör

Teşekkür ederim ilginiz için...Diğital makineler pek tatmin edici değil kullandım ama artık DSLR a geçme vakti geldi sanırım.Fiyat olarak 1200 - 2500 TL arası bir bütçem var.Benim dikkat ettiğim nokta makineyi alıp kullanmaya başladıktan sonra pişman olmamak yani "keşke şunu alsaydım" dememek..

Tarih: 16 Mayıs 2010, 23:00 - İp: 81.***.**6.159
mete_
mete_ (üye)
Yurtdışı / Amatör

Kullanıcı yorumlarından +puan almış bir makina alın sonra 1-2 ay içinde istediğiniz lens tipi belli olmaya başlar bütceniz lenside kaldıracak boyutta
Lens aldığınız kaliteyi en çok ilgilendiren etmenlerden olacak, modelleri belirlerseniz forumda daha profesyonel arkadaşlar daha net yardımlarda bulunabilirler

Tarih: 16 Mayıs 2010, 23:31 - İp: 78.***.**1.107
  • 1