tunadam
tunadam (üye)
Kocaeli / Amatör

Üstadlardan Fikir Bekliyorum..

Merhaba.
Ben 3-5 yıldır elimin altındaki Fujifilm A100 marka sıradan bir dijital fotograf makinesi ile (gelişi güzel çekiyorum demeyeyim) yakaladığım güzel anların ve objelerin itina ile fotografını çekiyorum (gerek makro, gerek manzara). Çevremdekilerden çekimlerimle ilgili güzel reaksiyonlar aldıkça artık şu uzun zamandır düşündüğüm "bir DSLR almak lazım" fikrini hayata geçirmeye karar verdim Yapacağım çekimler de yine daha çok doğa, makro, açık alan ve bazen de hızlı objeler olacak diye düşünüyorum. Tabi bir çok insan gibi loş ışıkta güzel bir şeyler çekmeyi de istiyorum
Bütçemin yetiştiği bir kaç model var. Bunlar için üstadlardan yorum isteyeceğim, iyi yanları, kötü yanları, memnuniyet ve şikayetler nedir merak ediyorum.

- Canon Eos 1100D 18-55mm DC + EF 75-300MM F/4-5.6 III Objektif (Objektif hediyeli olduğu için dikkatimi çekti açıkçası)
- Nikon D3100 18-55mm VR Kit
- Canon Eos 600D 18-55mm IS II (Bu da bütçemin en son yetişeceği türden)

Sevgili üstadlar. İşte bu 3 makine ile ilgili değerli eleştirilerinizi merakla bekliyorum. Tabi ki bunlardan farklı olan tavsiyelerinizi de..

Sevgiler..

#tunadam' tarafından 01.07.2013 13:21:53 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Temmuz 2013, 13:13 - İp: 78.***.**0.167
gibson
gibson (üye)
Kocaeli / Amatör

Üstad değilim ama genede bir öneride bulunabilirim, d3100 veya 600d kesinlikle işinizi görecektir, hangisi elinize uyuyorsa alın gitsin, birinin yapıp diğerinin yapamadığı bir şey yok ya da temiz bir 2.el yada yeni 550d+18-55+55-250 lensler ile iyi bir setiniz olur, bütçenizede uyabilir.

Tarih: 1 Temmuz 2013, 13:31 - İp: 82.***.**3.45
tunadam
tunadam (üye)
Kocaeli / Amatör

Bu alternatifler arasında 1100D'den uzak dur diyorsunuz yani. Bunu mutlaka dikkate alacağım. Fakat şöyle de bir gerçek var ki bunlardan birini aldıktan sonra uzuca bir süre üzerinde gelen kit lensle devam etmek zorunda kalabilirim. İlk DSLR deneyimi için sizce bu 18-55'ler kafi midir?

Tarih: 1 Temmuz 2013, 13:36 - İp: 78.***.**0.167
avanguardist
avanguardist (üye)
Aydın / Meraklı

Bence bir süre 18-55 kullanmalısınız. Kit lens kullanırken hangi alana ağırlık vereceğinize karar vermek daha kolay olacaktır. Gönül ister ki elimizde her çeşit ekipman olsun ama mümkün değil maalesef. Sizin de yanlış alana yatırım yapmak istemeyeceğinizi düşünüyorum. Genelde açık alan, doğa, hızlı objeler demişsiniz bu durumda kit lens (hızlı objeler dışında) size sorun çıkarmayacaktır. Hızlı objeler ve loş ışıkta çekeceğiniz kareye göre sizi üzebilir kit lens diyafram değerinden dolayı. Ancak eğer Canon bir DSLR alırsanız 200-250 liraya alacağınız bir 50mm f/1.8 sizin için hayat kurtarıcı nitelikte olacaktır. Eğer kit lens sizi zoom açısından korkutuyorsa bunun iyi yanlarından faydalanmaya çalışın. Zoomun yetmediği durumlara kadrajınızı değiştirmek zorunda kalacak ve yeni kadraj arayışlarına gireceksiniz ki bu da tekniğinizin ve bakış açınızın gelişmesinde büyük rol oynayacaktır. Genelde bu prime lensler için söylenir ama kit lens içinde geçerlidir diye düşünüyorum. Umarım yararlı olabilmişimdir. Yanlışım var ise daha tecrübeli arkadaşlar uyarsın lütfen.

Tarih: 1 Temmuz 2013, 14:06 - İp: 95.***.**5.161
tunadam
tunadam (üye)
Kocaeli / Amatör

Evet, ben de bir kaç gündür şu 50mm f/1.8 ile ilgili araştırıyorum da, gayet başarılı ifadeler görüyorum. Bu arada bir merak ettiğim konu da 50mm f/1.8 araştırırken farkettim, Canon'da genel olarak plastik malzeme kullanılmasından dolayı bir şikayet var. Hatta sırf 50mm f/1.8 lensini makinenin üzerinden çıkaramayanlar, çıkarırken kıranlar falan da var. Nikon ise duyduğuma göre bunun aksine body kasalarını ve lenslerini sağlam alaşımlardan üretiyormuş. Kimisi sırf sağlamlığından ve ele oturabilirliğinden dolayı Nikon seçilebileceğini savunuyor. Ben ikisini de kullanmadığım için kullananlara soruyorum. Canon'un body ve lenslerinin ağırlıklı olarak plastik olması kullanımda ve makinenin ömründe gerçek anlamda bir olumsuzluk yaratıyor mu?

Tarih: 1 Temmuz 2013, 14:19 - İp: 78.***.**7.174
avanguardist
avanguardist (üye)
Aydın / Meraklı

Makinanın ömrü tamamen sizin kulanımınıza bağlı. Sonuçta siz ne kadar özen gösterirseniz o kadar uzun ömürlü olacaktır. Düşme gibi durumlarda plastik olması sorun yaratacaktır elbet ama diğer durumlarda pek sorun çıkaracağını düşünmüyorum. Çıkaramama çıkarırken kırma gibi durumlar istisnalardır diye düşünüyorum. Sonuçta bu sorunla sürekli karşılaşılsaydı bu kadar çok önerilmezdi diye düşünüyorum

Tarih: 1 Temmuz 2013, 15:27 - İp: 95.***.**5.161
vendorr
vendorr (üye)
İstanbul / Amatör

600d iyi seçim

Tarih: 1 Temmuz 2013, 19:33 - İp: 176.***.**4.147
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Eğer Nikon düşünürseniz Nikon D90
Şimdilerde fiyatı uygun. İkinci eli çok kuvvetli.
Nikon D3100 giriş seviyesi makinalardan. İkinci eli yoktur.

Tarih: 1 Temmuz 2013, 22:55 - İp: 151.***.**1.176
iirrffaann
iirrffaann (üye)
İstanbul / Amatör

75-300'e hiç girme derim. 70-300 yada 55-250 al onun yerine.

Tarih: 1 Temmuz 2013, 23:52 - İp: 94.***.**3.60
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Nikon 3100'ü gövde üzerinde titreşim önleme (VR) ve af olmadığı için önermiyorum. Bu durumda alacağınız tüm lenslerin af-s ve VR olması gerekecektir ki (yada her daim tripod kullanacaksınız bu da imkansız)bu özellikleri taşıyan tüm nikkor lensler ateş pahası. Ama önerilen D90 bunlardan istisnadır. Mesela D90 + 18-105 vr ikilisi (nerede ve kaça bulursunuz bilemiyorum) nikonun günümüz makinelerinden daha iyi performans gösterecektir ve birçok genel amaçlı çekim için yeterlidir. 1100D ile 600D arasında mutlaka fark vardır. 600D sizi daha mutlu eder. Fakat 550D ile 600D arasında muazzam fark yoktur. 600D ye vereceğiniz para ile daha ucuza 550D bulup aradaki fiyat farkı ile kit lens dışında başka bir objektif alınabilir. Mesela 50mm f1,8

Tarih: 2 Temmuz 2013, 00:12 - İp: 88.***.**6.4
tunadam
tunadam (üye)
Kocaeli / Amatör

Öncelikle çok değerli fikirleriniz için teşekkürler. Kafamda az çok bir şeyler oluştu.
Son olarak Sony SLT-A37K 16.1MP 18-55mm Kit için fikirlerinizi alabilir miyim?

Tarih: 5 Temmuz 2013, 21:39 - İp: 78.***.**0.159