kttekin
kttekin (üye)
İzmir / Amatör

Spot Canon 5d Mark 2 Alımı Hakkında

Merhaba arkadaşlar. Canon 5d mark 2+ 24-105mm f/4L IS USM kit lensi için 6000 tl bütçe ayırdım. Bu ürün TR(erkayalar) garantisiyle birlikte çeşitli mağaza ve sitelerde ortalama 10000TL civarına satılıyor. Ancak spot ürün satan çeşitli mağaza ve GG, sahibinden.com gibi sitelerde spot olarak sıfır, kapalı kutusunda haliyle 5500-6500 TL'ye satılıyor. Hatta İst. hayyam çarşısında spot olarak sattıkları ürünlere, kendi dükkan garantisini veren yerler bile varmış. Malesef izmirde ikamet ediyorrum ve burada, İstanbul'a kıyasla spot ürünler için pazarlığa dahi girişebileceğim büyük bir pazar yok malesef. Araştırmalarım sonucu İzmir'de bir dükkan ile, body+kit lensi (sıfır, kapalı kutusunda) için 3750 dolara anlaştık. Dükkan sorumlusunun söylediğine göre, ürünlerini USA ve Hong Kong'dan getirtiyorlarmış ve bana bu ürün için 1 aylık dükkan garantisi verebileceğini söyledi. Muhtemel olarak bu hafta ürünü alacağım ancak, öncelik olarak sizin değerli görüşlerinizi almak isterim. Sizce ne/nasıl olmalı? Beni bu konuda yönlendirirseniz çok sevinirim. Okuyan ve yorumlayan arkadaşlara şimdiden sonsuz teşekkürler.

#kttekin' tarafından 13.08.2009 13:59:36 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Ağustos 2009, 13:58 - İp: 78.***.**9.31
elturco
elturco (üye)
Ankara / Amatör

Çok para yahu. Ne yapacaksın o fotoğraf makinesiyle bir de onu söyleseydin

Tarih: 13 Ağustos 2009, 14:15 - İp: 212.***.**2.107
kttekin
kttekin (üye)
İzmir / Amatör

açık ve kapalı ortamlarda portre ve grup çekimleri için kullunucağım

Tarih: 13 Ağustos 2009, 14:24 - İp: 78.***.**9.31
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

neden bir 50d degilde 5 d mesela?
sonucta avatarınızın altında amator yazıyor.
21 megapiksellik tamamen profesyonel aaclara yonelik FF bir makinenin biraz abartılı bir harcama olacagını dusunuyorum..
yanlıs anlamayın lutfen ama dediginiz tarzda cekimler için 50d fazlasıyla iyi bir makine zaten.. ve cok daha ucuz.

Tarih: 13 Ağustos 2009, 16:04 - İp: 78.***.**5.164
kttekin
kttekin (üye)
İzmir / Amatör

gaijin son derece haklısınız, lakin ben eksik bilgi verdim. Öncelikle bu makineyi istememin nedeni ff olması, yüksek pixel adedi ve ayırdığım bütceye rahatlıkla alabileceğim (5d) daha eski teknolojiye sahip ff makinelerin aksine son derece kaliteli video çekimi. Dslr'ye yeni geçeceğim ve planlarım arasında bu makineyle kısa filmler oluşturmak, çok yüksek çözünürlükte canlı cansız, model ve ürün çekimleriyle ticari kazanç sağlamak da var (photo stock mevzusu). Sensor boyutu bu açıdan benim için önemli. Yaklaşık 8 ay kadar bu ürün için birikim yaptım ve bu süre içinde önerdiğiniz makinede dahil olmak üzere birçok body inceledim. Belki de bütün incelediğim modelleri, 5dm2 ile kıyaslamamdan dolayı incelediğim kasaların hiçbiri beklentilerimi karşılayamadı. Üniversitede okuduğum dönemlerde (güzel sanatlar fakültesi grafik bölümü mezunuyum) 2 yıl fotoğraf dersi aldım. Karanlık oda tecrübem oldu. Manuel ve Kompakt makineler kullandım/hala kullanıyorum. Dslr konusunda uygulamada tecrübem olmasa da teorik olarak yeterli bilgiye sahip olduğumu düşünüyoorum, en azından acemilik dönemini rahat atlatacak kadar. Uzun süredir sadece bu iş için para biriktiriyorum ve aldığım makinenin uzun soluklu olması benim için önemli. Makineyi aldıktan sonra, ilk işim yine bu kadar birikim yaparak 85mm f/1.2 lens almak olacak.

Tarih: 13 Ağustos 2009, 16:47 - İp: 78.***.**9.31
elturco
elturco (üye)
Ankara / Amatör

Vallahi çok para. Madem o kadar para ayırdın bu işe orta halli bir makine ve iyi bir lens al. Artan paraya TVIX HD M-6500A al bir tane evde hem fotoğraflarını 1080p full hd izlersin hemde mkv filmlerin zevkini çıkartırsın.

TVIX HD M-6500A
---------------------------------------------------
Store and playback high-definition video
Stream and transfer multimedia files via LAN
Enjoy video, music, and photos on your SD and HDTV
HDMI and Component HD 1080i/720p/1080p Video output
Connect additional hard disks, flash media, or digital camera via USB 2.0
Supports NTFS and FAT32

Format : wmv, avi, mpg, vob, mp4, asf, tp, trp, mkv
Codec : MPEG 1/2/4, DiVX, XVID, H.264
Output Resolution : Up to 1920x1080P

399.00$ Amerika fiyatı

Biraz ilgisiz oldu ama görüntü gerçekten harika.

Tarih: 13 Ağustos 2009, 16:49 - İp: 212.***.**2.107
elturco
elturco (üye)
Ankara / Amatör

Anlaşıldı hedefler büyük. Allah yolunu açık etsin.

Tarih: 13 Ağustos 2009, 16:51 - İp: 212.***.**2.107
kttekin
kttekin (üye)
İzmir / Amatör

ilginiz için teşekkür ederim arkadaşlar.

Tarih: 13 Ağustos 2009, 17:02 - İp: 78.***.**9.31
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

boyle anlatınca işin seyrı degişiyor tabi
yan maliyetleride dusundugunuzu varsayıyorum (flash, ısıklandırma elemanları, filtreler,reflektorler,triggerlar vs.)malum amaclar profesyonel olunca bi govde bir lens yeterli olmuyor.
umarım hersey dilediginiz gibi olur
acemilik donemini kısa surede atlatmanız dilegiyle..

Tarih: 13 Ağustos 2009, 17:29 - İp: 78.***.**5.164
kttekin
kttekin (üye)
İzmir / Amatör

gaijin çok haklısın tabi bu arada takıldığım nokta hakkında yorum yaparsan çok sevinirim. Bu kadar para verip spot mal almanın negatif yönleri neler olabilir? Ürün sıfır, kapalı kutuda ve dükkan yetkilisi 1 ay garanti vereceğini söylüyor. Eğer makinede bi problem varsa, bu ya fabrikasyon bir hatadır ya da TR'ye getirilirken bir hasar almıştır. En azından dükkanın bana verdiği 1 aylık garanti süresinde, makineyi a dan z ye inceleyip hasar tespiti edebilir ve eğer bir hasarla karşılaşırsam garanti kapsamın olduğu için, ekstra maliyet ödemem diye düşünüyorum. Sen olsan ne yapaddın?

Tarih: 13 Ağustos 2009, 18:32 - İp: 78.***.**9.31
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

ben (bukadar buyuk bir harcama degil tabiki ama) bir hafta once yurtdısından bir makine satın aldım..10 gun içinde arkadasım getirecek ve elimde olacak diye umuyorum..yan malzemeleride yurtdısından almayı dusunuyorum..

urun turkiyedeki garantili fiyatın tam 2.5 katı daha ucuz..
acıkcası,garantili alıp,sonrasında bu garanti kapsamında degil lafını duyacagıma, makine bozulursa ikincisini yine yurtdısından alırım diyorum ve hala karda olurum...
oda bozulursa, ikisi ben ultra sanssız degilsem aynı arızadan muzdarip olmayacagı için birini yedek parca için kullanırım diyorum
bu tabi işin şakası ama gercek bile olsa turkiyede 2.5 katı para odemekten cok daha mantıklı geliyor bana..

dusununce,turkiyede malesef oturmus bir garanti ve teknik servis sistemi yok..
sizin aldıgınız makinede yurtdısından getirilip burada dukkan karı eklenip satılan bir makine..buyuk ihtimalle uluslararası garantisi vardır..
(o uluslar arasına girmek için yılalrdır yırtınıyoruz ama nedense uluslararası garantiler burada gecmiyor,enteresan)
aldıgınız makine 5600 lira ediyor,erkayalarda 10000 lira diyorsunuz..
yazdıgım onca seyı tek cumlede ozetliyor bu..

Tarih: 13 Ağustos 2009, 19:00 - İp: 78.***.**5.164