ersel
ersel (üye)
İstanbul / Amatör

Sonya100-k100arasında Kaldım Xtolga

arkadaşlar kusuruma bakmayın çok soru soruyorum ama sony 100 ile k100d arasında kaldım bir türlü çıkamıyorum işin içinden. sony 100 ile k100d arasında 100$ gibi bir fark var yani ikiside bütçeme uygun ikisinide seçimim doğrultusunda alabiliyırum. xtolga arkadaşıma emekleri için çok teşekkür ederim onun bilgilerini çok fazlasıyla okudum ve faydalandım (www.fotoseli.com)ama bir türlü karar veremiyorum.bana yardımcı olursanız sevinirim. yapacağınız yorumlar vereceğiniz bilgiler için şimdiden çok çok teşekkürler ederim.

[>:D

Tarih: 30 Nisan 2007, 21:54 - İp: 88.***.**2.87
ersel
ersel (üye)
İstanbul / Amatör

levent kardeş bende ilk defa Dslr sahibi olacağım ama artık Dslr-like makineler kesinlikle ilgimi çekmiyor zevk vermiyor. çünkü canon S2 de kullandım fuji S6500fd de ama Dslr de yapılanları gördükçe ve resim kalitelerini gördükçe Dslr-like la boşuna uğraşmışım bunca zaman dedim kendime artık dslr ye geçme zamanı. bence sakın h9 alayım deme çünkü h5 in süslenmiş halive sonuçta bir Dslr like makine. Benim elimde şuan Canon ixus 800İs var. gömlekmcebinde taşına biliyor ve videoya ihtiyacım olursa onu taşımayı düşünüyorum çantamda. sonuç olarak artık hiç bir dslr-like ile ilgilenmem ne olursa olsun. Bence Artık Dslr zamanı benim için.

Tarih: 3 Mayıs 2007, 10:00 - İp: 88.***.**0.46
levobjk
levobjk (üye)
İzmir / Meraklı

tolga bey,

forumda bir değil birkaç başlıkta, K100d ile özellikle gökyüzü olan fotoğraflar çekilirken makinenin beyaz ayarını eksik yaptığı, dolayısıyla WB +1 yapılması önerilmişti. Birkaç yerde okuduğumu hatırlıyorum. Bitpire yazmış olabilir, genelde en çok o yazdı K100d ile ilgili. Hatta bu sorunun K10d de olmadığı da yazıldı. Belki firware ile çözülebileceği de yazıldı.

gene forumda bir arkadaş fotoğraf çekerken makineden bir ses geldiğini, makinesinin arızalı olmasındna şüphelendiğini yazmıştı. Daha sonra diğer K100d kullananlar bu sesin normal olduğunu, IS kapatıldığında sesin kaybolduğunu söylediler. K10d ve A100 de IS açıkken böyle bir ses yok diye yazıldığını hatırlıyorum.

AF ye gelince, az fark vardır çok fark vardır siz daha iyi bilirsiniz ama genelde söylenen K100d nin K10d ve A100 e göre daha yavaş focusladığı.

Bunları okuduğumu çok net hatırlıyorum. Ama hafif kafayı yemişde olabilirim, nitekim VR plakalı arabalar gördüğümde aklıma hemen vibration reduction geliyor bu aralar

Tarih: 3 Mayıs 2007, 10:26 - İp: 213.***.**8.2
levobjk
levobjk (üye)
İzmir / Meraklı

tolga bey,

forumda bir değil birkaç başlıkta, K100d ile özellikle gökyüzü olan fotoğraflar çekilirken makinenin beyaz ayarını eksik yaptığı, dolayısıyla WB +1 yapılması önerilmişti. Birkaç yerde okuduğumu hatırlıyorum. Bitpire yazmış olabilir, genelde en çok o yazdı K100d ile ilgili. Hatta bu sorunun K10d de olmadığı da yazıldı. Belki firware ile çözülebileceği de yazıldı.

gene forumda bir arkadaş fotoğraf çekerken makineden bir ses geldiğini, makinesinin arızalı olmasındna şüphelendiğini yazmıştı. Daha sonra diğer K100d kullananlar bu sesin normal olduğunu, IS kapatıldığında sesin kaybolduğunu söylediler. K10d ve A100 de IS açıkken böyle bir ses yok diye yazıldığını hatırlıyorum.

AF ye gelince, az fark vardır çok fark vardır siz daha iyi bilirsiniz ama genelde söylenen K100d nin K10d ve A100 e göre daha yavaş focusladığı.

Bunları okuduğumu çok net hatırlıyorum. Ama hafif kafayı yemişde olabilirim, nitekim VR plakalı arabalar gördüğümde aklıma hemen vibration reduction geliyor bu aralar

Tarih: 3 Mayıs 2007, 10:26 - İp: 213.***.**8.2
ersel
ersel (üye)
İstanbul / Amatör

arkadaşlar makineyi tedarik eden arkadaşımın cep telefonunu veriyorum. Makineleri Amerikadan getirtiyor. Kesinlikle güvenilir çünkü benimde dostum.fiyatları arayın bir sorun bütün detaylarıyla öğrenin eğer size güvenilir gelmezse almassınız. ama kesinlikle tavsiye ederim çünkü en kötü alacağınız makine ile türkiye fiyatları arasında 300ytl fark var. eğer bu fark benim için önemli değil diyenler kendileri bilir.
cep :05055381704
benim tel:05394311790

Tarih: 3 Mayıs 2007, 10:42 - İp: 88.***.**0.46
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

levobjk, Gökyüzü fotoğraflarında eksik kalan beyaz ayarı değildir. Yanılmıyorsam pozlama olabilir. Eğer P modunda çekerseniz bazı durumlarda cihaz pozlamayı az yapabiliyor. Pozlama telafisini +1 yapmakta fayda var demiş olabilir arkadaşlar. Ama her durum için geçerli değil.

SR nin sesli çalışmasına gelince, bu konuda yorum yapan arkadaşımız DSLR makine ilkkez kullanıyordu. ona höre sesli çalışıyordu. Çok çeşitli DSLR makineyi inceledim ve hala idda ediyorum. SR de bir sorun yok. Sony A100 de Pentax K100D de de SR başarılı ve sorunsuz çalışıyor.

Sony A100 ile K100D nin Af hızları birbirine yakın ama K10D açık ara önde, bu bir gerçek.

Tarih: 3 Mayıs 2007, 10:50 - İp: 212.***.**0.50
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

levobjk;

Auto white balance sadece tungsten yani bildiğimiz sarı ampulle aydınlatılan ortamlarda doğru ayarı yapamıyor. Bunu bildiğim için o ortamlarda white balance'ı auto'dan çıkarıp tungsten işaretine getiriyorum. Topu topu iki tuşa basacaksın yani. SR sistemi de evet uzun pozlamalarda kulağını makineye dayarsan bir ses duyuyorsun. Bunun ne zararı var. Patlar falan diye mi korkuyorsun? AF hızı konusunda da sigma 70-300 gibi yavaş bir lensle çektiğim moto gp fotoğraflarını referans alabilirsin.

Tarih: 3 Mayıs 2007, 11:06 - İp: 213.***.**5.242
levobjk
levobjk (üye)
İzmir / Meraklı

bitpire,

bunlar bunlar olduğu için bu makine kötüdür demedimki ben. benim bildiğim negatif yönleri dedim sadece. sesi duyan arkadaş normal fotoğraf çekerken duymuştu, hatırlıyorum. Patlar diye değil ama normal fotoğraf çekerken rahatsız edici bir ses demişti. Kulağını dayadığını sanmıyorum.

anlamadığım şey K100d'nin A100'den madem hiç eksiği yok, neden herkes A100 alın diyor diğer başlıklarda ?

Tarih: 3 Mayıs 2007, 11:15 - İp: 213.***.**8.2
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

K100D ile A100 ün hiç farkı yok demedik. Sadece iki cihazda SR ve AF aynı performansı sergiliyor. Farklarını ise defalarca yazdım bu forum sayfalarında.

Tarih: 3 Mayıs 2007, 11:23 - İp: 212.***.**0.50
hisli
hisli (üye)
Yurtdışı / Amatör

alim asamasinda iki secenegim vardi, k100d ve a100. ikisi de yeni cikmisti ve aralarinda 300 euro fark vardi. bu yuzden k100d aldim. eger su anki gibi aralarinda onemsiz bir fiyat farki olsaydi karari mi vermeden once sanirim oldukca uzun bir sure karasiz kalirdim. A100, k100d`den daha ustun bir makina. Hani pentax nikon gibi bir pazarlama taktigi uygulasaydi k100d ile k10d arasina a100 gibi bir urun cikartir, pentax kullananlari deli ederdi.

Su anda bildigim tek sey iki tercihte dogru tercihlerdir. cok fazla dusunmeden hosunuza gideni alin ve arkaya cok fazla bakip kukumav kusu gibi dertlenmeden fotograf cekmeye baslayin. boyle detayli, onu satarim bunu alirim gibi planlar kurmayin derim. teknolojik aletler de bu tip planlar kuranlarin sonu pek mutlu olmuyor.

edit: objektif`te bu tip planlar kurabilirsiniz, iyi cama verilen para cogu zaman bosa gitmez (ha olurda AF teknolojisi gibi bir degisim olur ancak o zaman).

#hisli' tarafından 03.05.2007 11:50:44 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Mayıs 2007, 11:47 - İp: 195.***.**8.198
ersel
ersel (üye)
İstanbul / Amatör

uygun makine alacak olan arkadaşlar telefın veriyorum açın tüm sorularınızı sorun. Sizin için çok iyi olacak duyacağınız fiyatlar.tel:05055381704

Tarih: 3 Mayıs 2007, 12:48 - İp: 88.***.**0.46