g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

Sony A55 Mi, Canon 550d Mi?

Merhabalar.
Daha önce de bunun gibi bir ikilemde kalmıştım.
Ayın 18inde almanyadan akrabam 550D i de alıp gelecek olmasına rağmen A55 ilgimi çekti.
A55 'in videolardaki Muhteşem AF performansı oldukça ilgimi çekti, tam da kısa flim merakım artmışken.
Fotoğraf kalitesi olarak da aralarında karşılaştırma yapmadan "550D daha iyi " diyebilecek kadar bir fark göremiyorum.Hatta ardarda çekimlerde A55 10fps hıza ulaşırken 550D 3.7 fps.Ardarda çekimler benim için büyük bir kriter olmasa da A55 in 7D i bile 2 fps geçen performansı ilgimi çekiyor.
Bu kadar şeyi saydıktan sonra nie A55 i almayasın ki die düşüneblirsiniz ancak soru işareti büyük olan tek soru Sony uyumlu lensler.
Lenslerin çoğu Canon,Nikon ve Sigma'nın ürettiği lenslerde de kendi makinelerine uygun.
Sony için ise 1-2 tane telefoto lensler mevcut veya ben göremedim.
18-135 IS kit ile başlamayı düşünüyorum.
Daha sonra lens değiştirmeyi düşündüğümde sorun yaşar mıyım?
Çünkü fotoğraf makinesini uzun süre kullanmak üzere alacağım.

A55 videolar:
http://www.vimeo.com/14066500
http://www.vimeo.com/14376901
http://www.vimeo.com/14618082

550D videolar:
Bulamadım şimdi ama www.vimeo.com dan aratırsanız sevinirim

Şimdiden teşekkürler

Tarih: 11 Ocak 2011, 14:21 - İp: 78.***.**0.47
rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

550D piyasasını biliyorum da a55'i bilmiyorum
a55'i kaça bulabiliyorsun?

Tarih: 14 Ocak 2011, 09:24 - İp: 85.***.**0.32
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

Teşekkürler paperman önerilerin için ama amacım a55 i savunan birini bulmak değil farklı görüşleri almaktı.
Evet buffer 55 saniyede boşalıyor diye okudum ben de ama yazmayı unutmuşum eksilerine
Elektronik vizorun seri çekimlerde böyle bir dezavantaj yarattığını ise bilmiyordum.
Bir diğer sorum da eğer A55 i alırsam kullanım rahatlığı bakımından, elime oturması için al kısmına ek bir yer yapabilme imkanım varmı? Böyle bir talebim olcağını hiç düşünmezdim ama serçe parmak dışarda kalıyor ve makine tam kavranamıyor malesef

Nikon modellere ise hiç bakmadım diyebilirim.
Nikon için bu seviyede ve fiyat farkı çok olmazsa hemen gidip alabileceğim, ikilemde kalmayacağım bir model önerebilirmisiniz lütfen
Ve unutmadan oto fokus hızı bizimkileri tatmin edecek şekilde olan bir makine..

@rockhound

A55 18-55 IS AF kit lens ile Electro World'de 2159 lira
550D 18-55 IS kit lens ile " " 2229 lira

Tabi electro world fiyatını sadece fiyat farkı bakımından kafamda tutuyorum Hayyam veya altın han gibi biryerden alış-veriş yapacağım için. Aynı fiyat denilebilir yani.

Tarih: 14 Ocak 2011, 16:00 - İp: 78.***.**4.59
rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

a55 sony shop'ta 1950TL bilginiz olsun
a580 de aynı fiyat bu arada

Tarih: 15 Ocak 2011, 10:26 - İp: 85.***.**6.243
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Burak SOnyde su var,Canonda bu var deme olayini,Canon ile Sonyi kiyaslaman hatadir bir kere.Ileride bir lens cikar ucuza Tamron veya Sigmadan,melim melim bakarsiniz Sonyninki ne zaman gelecek diye.Olay budur iste bitti gitti.Al Canon kafan agrimasin.Sony yeni makina,zengin isi riski sevenlere hos olabilir ama saglam is yapmak isteyenlere hic tavsiye etmeyecegim Hyundai tipli bir makinadir...(Model ustune model cikartir moral bozar)

Tarih: 15 Ocak 2011, 15:18 - İp: 221.***.**6.23
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

ozansan önerin için teşekkür ederim ama oalya bu kadar basit bakmamak gerekiyor bence.

Sony mi Canon mu die sorsalar Canon derim ama burda modelleri karşılaştırıyoruz.
Yani Ferrari mi yoksa BMC kamyon mu hızlı deseler Ferrari dersin tabi.Ancak ferrarinin ilk arabası, BMC nin çoğu kamyonunu geçemez dimi. Sonuç olarak sadece marka üzerinden bakılırsa olaya, modellerin anlamı kalmaz.

Sony kendini tam olarak kanıtlayabilmiş değil ancak A55 A33 gibi modeller oldukça ileri seviye duruyor önceki çıkardığı makinalara göre.

Tarih: 15 Ocak 2011, 19:05 - İp: 78.***.**1.51
ozansan
ozansan (üye)

Beni dinlemiyorsun bari Paperman amcanin teknik bilgilerine kulak ver biraz.Yani ne diyeyim A55 al ozaman super bir makina ...A56 cikincada uzulme sakin.Hyundai ornegimide bunun icin verdim ama sen Ferrari ile BMC ye gitmissin olay kopmus.Alirsin Ford olursun Zort deyip bitireyim bu mevzuyu...

#ozansan' tarafından 17.01.2011 02:24:30 tarihinde düzenlendi.

#ozansan' tarafından 17.01.2011 02:29:22 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Ocak 2011, 02:22 - İp: 221.***.**6.23
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

" ... bari Paperman amcanin ... "

Ben en iyisi şu gri saçlı fotoğrafımı değiştireyim

Tarih: 17 Ocak 2011, 02:46 - İp: 96.***.**4.180
ozansan
ozansan (üye)

Biz sizi boyle sevdik sakin degistirmeyin...

Tarih: 17 Ocak 2011, 03:03 - İp: 221.***.**6.23
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

Hayır teşekkür ettim yorumunuz için ama ben sadece markalarına bakarak üstün körü bi seçim yapmak istemiyorum.

Bugun electro worlde a33 inceledm.A55den pek bi farkı olmadığı için onu kaynak aldım. A55 modeli yoktu malesf

Seri çekim modundan sonra buffer yenileme süresi 50-55 saniye die geçiyor heryerde.Açıkcası ben de öyle biliyordum. Test ettim, seri çekimden sonra önbellek temizleme süresini hissetmiyorsunuz bile. yaklaşık 50 kare çektikten sonra 2 saniye beklemem gerekti. Bu da gayet iyi bir süre bence. Bu 55 saniye gibi rakamlar fotoğraf önbellekten hafıza kartına aktarılırken hafıza kartının yazma hızının düşüklüğünden kaynaklı olabileceğini düşünüyorum. Fokus olayı da zevk weriyor açıkcası bi oyuncakla oynarmış gibi saçma saçma oto fokus yaptırıp durdum makineye

550D modelini de tam olmasa da azbuçuk karşılaştırma fırsatım oldu.Bende şans olsa zaten test edeceğim makinaya bakmak için bi anda sıraya giren 3 kişi çıkmazdı 550D de gayet güzel. Yarın kendi hafıza kartımı almayı unutmadan gidip bolca fotoğraf ve 1-2 video çekimi yapıcam ve kararımı vereceğim. 18-55 ve 55-200 ile beraber veya 18-135 ile almayı düşünüyorum.

550D veya A55 modellerinden birini alacağım umarım. Yorumlarınız için çok teşekkürler

Tarih: 17 Ocak 2011, 17:23 - İp: 78.***.**4.87
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

" Seri çekim modundan sonra buffer yenileme süresi 50-55 saniye die geçiyor heryerde.Açıkcası ben de öyle biliyordum. Test ettim, seri çekimden sonra önbellek temizleme süresini hissetmiyorsunuz bile. yaklaşık 50 kare çektikten sonra 2 saniye beklemem gerekti. Bu da gayet iyi bir süre bence "

Buffer dolduktan 2-3 saniye sonra kısmen temizlenip fotoğraf çekmenize izin verir ama çok daha yavaş ( 20 kareyi 50 saniyede temizliyorsa , 2.5 saniyede 1 kare için yer açılıyor demek ki )

Speclerde belirtilen 50 saniye süre , makinanın normal hızına dönebilmesi için gereken süre ( saniyede 5-10 kare çekebilmek için )

JPEG olması , seçilen kalite ve boy da farkeder .

Tarih: 17 Ocak 2011, 20:03 - İp: 96.***.**4.180