anophasis
anophasis (üye)
İstanbul / Amatör

Sony A300 mü Pentax K200d Mi?

herkese iyi günler..uzunca bir araştırmadan sonra bu iki makina arasında kaldım...canon ve nikon tercih etmeme sebebim benim için olmazsa olmaz gövde üzerinde "is" görüntü sabitleme özelliği..malesef canon ve nikonda bunlar yok...
ilk dslr makinam olucak ve kesinlikle bu iki makina dışında bir makina düşünmüyorum..önerilerinizi sebepleriyle yazarsanız sevinirim ..teşekkürler...

#anophasis' tarafından 15.03.2009 17:40:38 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Mart 2009, 17:36 - İp: 85.***.**0.183
anophasis
anophasis (üye)
İstanbul / Amatör

#anophasis' tarafından 15.03.2009 17:40:54 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Mart 2009, 17:39 - İp: 85.***.**0.183
pirmes
pirmes (üye)
İzmir / Amatör

neden gövde üüzerinde İS olmazsa olmazlardan ben oarayı anlayamadım....

Tarih: 15 Mart 2009, 17:46 - İp: 78.***.**4.184
anophasis
anophasis (üye)
İstanbul / Amatör

çünkü is olan lensler o kadar çok para vermektense bu özelliğin kasa üzerinde olması ileride lens alırken is lenslere çok para vermemek açısından mantıklı gelio.

Tarih: 15 Mart 2009, 17:51 - İp: 85.***.**0.183
pirmes
pirmes (üye)
İzmir / Amatör

hadi pentaz bir yere kadar ama sony e ikici el lens bulmak için kırk takla atmak gerektiğini ve zoraki sıfıra yöneleceğinizi düşündünüz sanırım....

Tarih: 15 Mart 2009, 17:53 - İp: 78.***.**4.184
anophasis
anophasis (üye)
İstanbul / Amatör

şöle söyliyim.. illa sony marka lens almak gibi bi zorunluluğum yok.. yani tamron,sigma da hem sony hem pentax için lens üretiorlar..ayrıca 1975 de nberi pentax lensler pentaxla uyumlu..sony cephesine gelince sony minoltayı satın aldı ve tüm üretilmiş minolta lenslarde sony ile uyumlu..yani lens sıkıntısı olmayacak iki makina içinde..ben bunların dışında teknik anlamda tavsiyeleri bekliorum..ilginiz için teşekkürler...

Tarih: 15 Mart 2009, 17:58 - İp: 85.***.**0.183
pirmes
pirmes (üye)
İzmir / Amatör

'yani lens sıkıntısı olmayacak iki makina içinde'....umarım haklısınızdır....

Tarih: 15 Mart 2009, 18:03 - İp: 78.***.**4.184
anophasis
anophasis (üye)
İstanbul / Amatör

lens koleksiyonu yapmıcağım için evet sıkıntı olucağını düşünmüyorum..bir geniş açı bir zoom birde makro bnm için yeter 15 tane lens alma hevesinde değilim

Tarih: 15 Mart 2009, 18:07 - İp: 85.***.**0.183
pirmes
pirmes (üye)
İzmir / Amatör

bende D80 le beraber 18-55 yeter demiştim ama başıma ne işler geldi.. zaten bahsi geçen 3 lens de sizin için en uygununu bulmak için bir kaç kez deiştokuşa gideceksiniz...herneyse siz muhakkak ki bunları düşünmüşsünüzdür..iki cihaz arasında en güzel bilgiyi, her ikisinide kullanan arkadaşlar verecektir size...kolay gelsin ......

Tarih: 15 Mart 2009, 18:13 - İp: 78.***.**4.184
anophasis
anophasis (üye)
İstanbul / Amatör

çok teşekkür ederim ..iyi günler

Tarih: 15 Mart 2009, 18:17 - İp: 85.***.**0.183
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Merhaba, elbette bir Canon ya da Nikon gibi lens bolluğu olmaz ama her iki marka için de gerek ikinci el gerekse sıfır lens bulursunuz. Hayyam da her iki marka için de lenslere epey rastlıyorum, İstanbul da olduğunuza göre sıkıntı çekmezsiniz.

Her iki markanın da birbirine göre üstünlükleri var;
+Sony A300: Çok iyi bir liveview ve katlanabilir LCD (makro çekimler için iyi olur).
+Pentax K200D: Suya ve Toza karşı koruma, üst bilgi LCD, nispeten daha bol lens seçeneği

Her iki markanın da kit lensi çok iyidir ancak Sony lensin aralığı (18-70) daha iyi.

Bir de Sony de Pentax da eski lensleri kullanır ancak Sony'de eğer lensin gövde ile haberleşme şansı yoksa (çok eski lensler) titreşim önlemeyi kullanamıyorsunuz diye biliyorum ancak Pentax ta eğer lens gövde ile haberleşemiyorsa makina lensin fokal mesafesini sorar, siz de değeri girersiniz ve makina ona göre titreşim önlemeyi devreye alır. Dolayısıyla Pentax ta tüm lensler titreşim önlemelidir.

Ben bir Pentax kullanıcısıyım ve memnunum dolayısıyla tercihim Pentax olurdu ancak A300 çok satan bir Sony modeli ve kullanıcıları da hep memnun. Eğer özelliklerden yola çıkarak seçim yapamıyorsanız gövdeleri inceleyin ve hangisi hoşunuza giderse onu alın. Şimdiden hayırlı olsun.

Tarih: 15 Mart 2009, 19:12 - İp: 85.***.**1.86