izmire
izmire (üye)
Sakarya / Meraklı

Sony A100 Noise Azaltma

Sony a100 ün en büyük problemi noise heralde.Sony nin diğer biçok makinasında bulunan bir problem bu.
Acaba Sony detaydan kaybetmemek için düşük noise reduction mı uyguluyor?
A100 ile gece çekimlerinde hareketli bir objeyi çekmek için, yüksek iso dadüşük çözünürlük kullanarak " 2896 x 1936 (M) 1920 x 1280 (S)" k100d seviyesinde bir noise ile çekim yapmak mümkün mü?
Noise ninja nekadar işe yarar?Detay kaybı nedir?Bilgisayar ortamında noise reduction uygulamak fotoğraf makinasında uygulamaktan daha doğru sonuç verir mi?

Tarih: 7 Ağustos 2007, 02:20 - İp: 88.***.**9.161
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Sony nin ürettiği CCD yi kullanan tüm makinelerde (pentax,nikon ve diğerleri) noise canon un cmosundan daha fazla oluşur.
Yani k100d,k10d ya da başka bir makineyi 1600asada temiz foto veriyor diye alırsanız çok ciddi hayal kırıklığına uğrarsınız. hatta bu makinelerde pozlama değerlerine göre az ya da çok iso 400 den sonra noise oluşur.

Ama bu sensörün bir sürü avantajı da var.Burada yazmaya gerek yok.

------------------------
A100 ün 1600 asası zaman zaman kötü zaman zaman iyi sonuç veriyor. Benin tecrübem bu yönde.
Ortamdaki ışığa da bağlı bir durum bu....

Ama her durumda a100 k100d den daha fazla noise üretir ki bu normal. pentax 6mp lik bir sensöre sahipken a100 10mp lik d200 sensörü kullanır.

Ben daha fazla çözünürlük mü yoksa daha az noise mi ikileminde daha fazla çözünürlüğü seçtim. Bu seçimin isabetli olduğunu her çektiğim karede görüyorum. bir kere 4mp lik fark söylendiği gibi önemsiz bir şey değil, aksine çok çok önemli bir ayrıntı. Müthiş bir detay var çünkü ve bu detay özellikle manzara fotoğraflarında ortaya çıkıyor.
Diğer yandan 1600asa değerine çok sık ihtiyaç duymayız, çektiğimiz 100 fotonun belki 2-3 tanesinde işimize yarar.

A100 ü şimdiye dek düşük çözünürlükte hiç kullanmadım, bu sorunuzu yanıtlayamayacağım.

Noise ninja elbette işe yarıyor. Ama detay kaybı yarattığı da ortada.

Eğer yüksek isoya çok sık ihtiyaç duyarım diyorsanız a100 ün size göre olmadığını belirteyim...800-1600 arasında özellikle tele kullanımında ciddi kirlenme olabiliyor....

Tarih: 7 Ağustos 2007, 03:33 - İp: 88.***.**1.4
izmire
izmire (üye)
Sakarya / Meraklı

Cevap için teşekkürler buffalo.
Dediğin gibi d200 k10d de aynı sensörü kullanan 10 mp makinalar ama onlarda yüksek isoda daha az noise var.a100 ün renklerinde sarıya yeşile kırmızı kayma yok, beyaz dengesi doğru ,bunlar kendi sensörünü kullanmasında gelen bi avantaj sanırım

Konserlere ve festivaller gitmeyi severim.En son Zeytinli rock festivalindeydim.Elimde minton marka bir maikana vardı.Ve konserler hava karardıktan sonra başladı gece 3 4 lerde bitti sahne oldukça karanlık genelde mor ve kırmızı ışıklandırma vardı.Çektiğim fotoğraflar ise hayal kırıklığında ibaretti.Yoksa yüksek iso bunun haricinde çok da lazım değil.
k100d ile karşılaştırdığımda a100 noise hariç çok cazip geliyor.Karanlık ortamlarda yapılan çekimlerde düşük çözünürlükte fotoğraf çekersek noise daha mı az olur acaba ,merakım bundan.

Tarih: 7 Ağustos 2007, 13:43 - İp: 88.***.**3.117
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

akşam deneme çekimleri yaparım eve gidince. dediğim gibi, hiç denemedim a100 ü düşük çözünürlükte kullanmayı. yine de düşük çözünürlükte kullansak bile a100 ün 1600 iso da k100d gibi temzi fotoğraf vermesi bana uzak bir ihtimalmiş gibi gözüküyor.

Tarih: 7 Ağustos 2007, 15:18 - İp: 81.***.**7.49
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Düşük çözünürlükte çekmenin noise miktarına bir etkisi olmaz. Hangi çözünürlük seçilirse seçilsin, fotoğraf sensörün maksimum çözünürlüğünde çekilir, çekildikten sonra seçilen çözünürlüğe küçültülür. Bu nedenledir ki RAW çekimlerde sensörün maksimum çözünürlüğünden daha küçük bir boyut seçilemez.

Tarih: 7 Ağustos 2007, 16:08 - İp: 88.***.**0.251
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

A100 ü elime para geçse tak diye alamamamın tek nedeni bu olay

Tripodsuz çektiğimiz fotoğraflarda yüksek iso başarımı çok işe yarayacaktır.Benim istediğim de budur tripod hem çok göze batıyor hem de özgürlük kısıtlayıcı

Tarih: 9 Ağustos 2007, 23:57 - İp: 88.***.**1.244
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

tripod ne ben hiç kullanmıyorum , kullanmak gerek aslında ama A100 tirpoda pek gerek bırakmayan makine. 200mm de 1/10sn ile net keskin foto.

Tarih: 10 Ağustos 2007, 00:09 - İp: 81.***.**8.105
nemru_t
nemru_t (üye)
Ankara / Meraklı

hakan tripd nemi dedin...allahhhh bu yazıyı dijitalfokusa ilkere göndercem bittin sen kardeşim.10 sayfa tripod okuttursun sanada ne oldugunu nasıl gerek olmadıgını anla bakem

Tarih: 10 Ağustos 2007, 10:34 - İp: 85.***.**9.24
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

İlker önce kendi alsın tripod

Tarih: 10 Ağustos 2007, 11:33 - İp: 81.***.**7.49
izmire
izmire (üye)
Sakarya / Meraklı

Compact makinaları araştırıken fuji f30 gördüm. 1/1.6 super ccd sensörü var müthiş.d40 ile falan kyaslamışlar.
Compactlar slrlere yaklaşıyor.Slr ler video çekemiyor.
Bir de bunun su altı kılıfı var ki, dalgıçlık ilgi alanım.İnsanın aklını iyice çeliyorlar.Bazen nabıcan slr yi bana çok özellikli bir makina lazım demiyor da değilim.

Tarih: 10 Ağustos 2007, 22:29 - İp: 88.***.**1.174
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

f30 bir kompakt unutmamak lazım. ben dslr aldıktan sonra kompaktlarla bir şey çekemiyorum. his yok bir kere.

Tarih: 10 Ağustos 2007, 23:59 - İp: 81.***.**8.105