r.oncul
r.oncul (üye)
Nevşehir / Amatör

Slr - Slr Like,, Bütçe 1200 Lira Civarı.

ben aslında canon 60d almak istiyorum ama bütçem müsade etmiyor.. ama artık kompakt makineden sıkıldım, tatmin etmiyor uzun bir süredir...

bütçem 1200 civarı sizce slr mi alayım yoksa slr like mı alayım? canon eos1100d(18-55 ile) yada fujifilm hs20 alabilirim ancak... (bu iki makine de beni kesmeyecek ama)

slr alınca uzun bir süre lens alamayacağım. onun için hs20 mi alsam.? niyetim para bulunca hemen 60d yada daha üst seviye makine almak. kafam çok karıştı ÜSTADLAR NE YAPMALIYIM SİZCE?

Tarih: 23 Ocak 2012, 00:47 - İp: 88.***.**3.178
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Bu konuda defalarca yazildi ama zamanla cok seyler degistide diyebiliriz.4/3 sistemindeki makinalar mesela cikali bayagi oldu ve ikinci elleri yada eski modelleri benim dandik olarak niteledigim pire sensorlu kompak makinalarin bazilari ile hemen hemen ayni fiyatlara geldi.Yani sana tavsiyem sensor buyuklugunu baz alarak bir tercihte bulunman ve gidip pire sensorlu makinalara para harcamamandir...

Tarih: 23 Ocak 2012, 09:58 - İp: 78.***.**2.88
k.etkisi
k.etkisi (üye)
İstanbul / Amatör

Sundan vazgecin bence...slt like alacaksanız slr like alın slr alacaksanız slr...ikisi farklı segment...slr like işinizi görüyorsa sizi fotograf kalitesi açısındna tatmin ediyorsa onu alın..ama slr oldugunda tüm degerler degisir..canon 1100 d en ucuz slr ama en pahalı slr like dan daha iyi fotograf ceker...bunu görün artık..tatmin etmeme yetmeme durumuna gelince...body ne kadar kabiliyetliolursa olsun hersey optikte biter...her işi o yapar...2500 TL - 3000 TL lik bir lensinin varsa veya soyle deyim yeni nano teknolojili bir lens...keskin keskin çekersiniz...gördüğümü çekeyim diyorsanız ayarla ugrasamam otomatik sahne çekimi bakar bakar çekerim diyorsasnız hs 20 alın...ama ondan slr performansı keskinlik felan beklemeyin...elma - ile artmus karsılastırılmaz...

Tarih: 23 Ocak 2012, 10:03 - İp: 88.***.**4.24
r.oncul
r.oncul (üye)
Nevşehir / Amatör

evet.ben de biliyorum slr ile slr farkını ama işte bütçe sıkıntı olunca kararsız kalıyor insan...

Tarih: 23 Ocak 2012, 10:08 - İp: 88.***.**1.221
appendix
appendix (üye)
Kırklareli / Meraklı

Olympus-PEN Lite E-PL1 + m.Zuiko Digital 14-42 Kit + Zuiko Digital 40-150 + MMF-2 Adaptör + Orjinal Çanta Hediyeli...
999 tl bulunuyor...site ismi vermedim,reklam olmasın

Tarih: 23 Ocak 2012, 11:38 - İp: 78.***.**7.120
k.etkisi
k.etkisi (üye)
İstanbul / Amatör

CANON 1100 D ALIN oyleyse...kesinlikle pişman olmazsınız...ha birde 80-100 TL ye polarize filtre...güzel güzel fotograf çekin...

Tarih: 23 Ocak 2012, 12:04 - İp: 88.***.**4.24
r.oncul
r.oncul (üye)
Nevşehir / Amatör

teşekkürler öyle yapayım artık... daha sonra satar üst model alırım..

Tarih: 24 Ocak 2012, 11:24 - İp: 85.***.**8.189
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

ben de sunu anlamıyorum. iyi fotograf cekmek için en iyi lenslere en iyi makinelere ihtiyacınız yok.
adam gibi fotografcılıgı ogrenmeye ihtiyacınız var. su anda piyasada olan en düşük seviyeli dslr bile, EN PROFESYONEL fotografcının ihtiyacını karsılayacak teknolojiye sahiptir.
cok afedersiniz yanlış anlamayın da; siz-biz kimiz ki beni kesmez bana yetmez havasına giriyoruz?

siz makineye yetebilecekmisiniz, dusunmeniz gereken bu.
cektiginiz fotograflar 1100d de nasılsa 60d de de oyle olacak. 7d de de oyle olacak.

fotografta onemli olan da kompozisyondur. cektiginiz fotograflar kit lens ile de aynı olacak 3000 lrialık lensle de aynı olacak. tek fark keskinlik+doygunluk olacak. fotografın ozu degil.
aksini düşünüyorsanız cook para harcarsınız. ve o parayı da boşa harcarsınız. 1100d alıp para bulunca 60d almaktansa 1100d alıp para bulunca kaliteli lens alın,enazından bir fark olur.
6ayda 1 senede bir degişen govdelerdense onyıllarca kullanılabilen lenslere para yatırmak daha akıl işi.

Tarih: 24 Ocak 2012, 12:50 - İp: 78.***.**7.226
r.oncul
r.oncul (üye)
Nevşehir / Amatör

gaijin bey öyle tabi ama,mesela ben şuan kompakt bir makine kullanıyorum ve istedikleimin bir çoğunu yapamıyorum...

1100d ile 60d arasındaki bazı farklar var onun için kesmeyecek dedim ben. yoksa dediğinize sonuna kadar katılıyorum...yorumlarınız ve öneriniz için teşekkür ediyorum.

#r.oncul' tarafından 24.01.2012 13:07:57 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Ocak 2012, 13:07 - İp: 85.***.**8.189
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

komapkt makinelerin boyle bir sıkıntısı var tabi, hs20 almanız size sadece fazladan zoom saglar , otesini degil. bu yuzden bir dslr almanız daha iyi.

60d 1100d arasındaki hangi farklardan bahsediyorsunuz ona gore yorum yapalım.

Tarih: 24 Ocak 2012, 13:11 - İp: 78.***.**7.226
r.oncul
r.oncul (üye)
Nevşehir / Amatör

mesela ben çift lcd istiyorum. diyafram-enstantene vs ayarlarını göstern küçük bir lcd ekran mevcut 60d de sonra hareketli ekrana sahip. en temelde bunlar var..

Tarih: 24 Ocak 2012, 13:14 - İp: 85.***.**8.189