pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Slr Lerde Titreşim Engelleme

Arkadaşlar slr lerde gerek varmı sizce titreşim engelleme sistemine.Mesela Nikon d70 200 asadan başlıyor.Benim s2 var.50 asadan başlıyor.Diyelimki 50 asada çikiyorum estantane hızı 1/50 bulanık çıkacak. Ama nikon d70 200 asada olacak yani ensatntane hızı 1/200 bulanık çıkmayacak.Benimki titreşim engelmeyei devreye sokup durumu kurtaracak.
Peki obje hareketli ise o zaman ne yapacağız.Bu durumda benim makinanın titreşem engellme sistemide işe yaramayacak. Ama d70 de çıkar 1600 asaya çek.Hemde benim 50 asa gibi.
Şimdi tekrar soruyorum.Gereklimi yada çok gereklimi.

Tarih: 30 Ekim 2005, 18:34 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

pazarbey, sigma 50-500 var mesela.. cok da kaliteli bir lensmis..
ama ben senin yerinde olsaydim sigma 80-400 IS icin parami biriktirirdim... yani birkac hafta bekleyiver..
ilk alacagin lens tamron 90 veya sigma 105.. baska hicbir lensi dusunme bile bence... yani ilk planda.. once sen makineni bu lenslerden biriyle al ve macrolarini cekmeye basla..
sonraki hedefin ise bence standart lens almak olmali.. canon alacaksan 17-85 IS mesela.. bir de uzerine sigma 80-400 aldin mi artik yeme de yaninda yat boyle guzel setin.. ne diyeyim daha baska..
...
polaris merhaba.. IS tabii ki her acida onemli..
sarsinti olusmamasi icin 1/2xodak uzunlugu seklinde shutter secmek gerekiyor..
genis acili bir lens ile; ki mesela 17-85mm ele alirsak, shutter speed en fazla 1/170 olmak zorunda.. (yani 1/200..) ama tabii bir 200mm'lik objektifle 1/400 gerekecek..
neyse soylemeye calistigim, her acida IS'e ihtiyac oldugu.. isik seviyesine gore IS yardimina kosacak bir unsur..
ama tabii ki istedigi kadar uzun odak uzunlugunda olsun, eger ki tripod kullaniyorsan IS'e gerek yok..
..

Tarih: 31 Ekim 2005, 17:55 - İp: yok
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Arkadaşlar sigma sd 10 nasıl bir maakina .Fiyatı 550 euro. 10 mp miş.Ama fotoğrafları daha küçük.Sanırım ceko kullanıyor bu makinayı. Bİlenler yardım etsin.
Arkadaşlar zaten makinayı yaza alırım.Tabi önce s2 y satmam gerek.
dadanagast dediğin objektifler ne kadar

Tarih: 31 Ekim 2005, 18:59 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

benim bildigim kadariyla iyi degil pazarbey.. ama en kesin ceko konusur bu konuda..
..sigma 50-500, bir 350D parasi gibi.. hatta biraz daha fazla..
80-400 ile 100-400 ise 20d parasi gibi.. hatta 100-400 biraz daha fazla..
..eee, dslr olayi pahalidir pazarbey..
hala almak istiyor musun?..

Tarih: 1 Kasım 2005, 13:10 - İp: yok
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

abi o zaman en iyisi tamron 28-300.
320 dolar
ayrıca makrosuna bakarım beni tatmin etmezse birde 90 mm tamron tamam işte.
Aslında bakma daadanagast ben zengin bir türkiyeliyim.Ama biliyorsun bunu alabilmek için çeşitli taklaları atmam gerekiyor. s2 alırken bile ne yalanlar söyledim. yarı fiyatını söyledim.
şuna bakya parayı kazanan benim istediğim gibi harcayamıyorum.
neyse d5 veya d50 28-300 2 gb sd kart hepsi yaklaşım 1000 euroyu bulur bana.Bu sefer amerikadan güvenilir birisine getirteceğim.

Tarih: 1 Kasım 2005, 17:00 - İp: yok
ceko
ceko (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

En iyisi fiyat kalite değerlendirmesidir Pazarbey. araştırmalarına göre göre D50'den sonraki en ucuz makineymiş. O zaman o fiyata alınacak en iyi makine demektir bunu unutma. daha önce söylediğim gibi makine iyi ama her makinenin kendine göre eksileri artıları vardır. Bu makine daha çok Profesyonel kullanıma yöneliktir. En basitinden Nikon ve Canonun üst modellerinde olduğu gibi bu makineninde dahili bir flaşı yoktur. Bu yüzden amatörler bu makineden uzak durur. tepe flaşı ile kullanabilirsin. sadece Raw çeker ama bence bu bir dezavantaj değildir artık. Çünkü gelecek RAw'a doğru kayıyor. ama dediğim gibi sen en iyisi kendine daha basit bir şeyler bak 350d veya D50 gibi. SD 10 ile uğraşman gerekir

Tarih: 1 Kasım 2005, 17:19 - İp: yok
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Teşekkür ederim ceko.Bu kadar objektif olduğun için.Dediğin gibi bende zaten 5d ve 50 d arasında kaldım. Aralarında 150 euro fark var.ama 5d de ıs makinada sabit.
Tabi tüm bunlar s2 imi satabilmem halinde geçerli olacak.yoksa s2 ye devam.

Tarih: 1 Kasım 2005, 19:03 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

yahu pazarbey birak her ikisini de!!!!.. alacaksan d200 al!!!! bir kerede al kurtul.. sonra ah keskem deme.. bak dersin ona gore..
ustune de bir tane 18-200 VR lensinden al.. degme keyfine sonra..
valla ben bile dusunmeye basladim aslinda..

Tarih: 1 Kasım 2005, 20:35 - İp: yok
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

kaça bu d 200

Tarih: 1 Kasım 2005, 22:04 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

valla tabii ki d50'den tuzlu olacak.. ama yapariz abime birseyler..

Tarih: 1 Kasım 2005, 22:37 - İp: yok
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Tarih: 1 Kasım 2005, 22:39 - İp: yok