pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Slr Lerde Titreşim Engelleme

Arkadaşlar slr lerde gerek varmı sizce titreşim engelleme sistemine.Mesela Nikon d70 200 asadan başlıyor.Benim s2 var.50 asadan başlıyor.Diyelimki 50 asada çikiyorum estantane hızı 1/50 bulanık çıkacak. Ama nikon d70 200 asada olacak yani ensatntane hızı 1/200 bulanık çıkmayacak.Benimki titreşim engelmeyei devreye sokup durumu kurtaracak.
Peki obje hareketli ise o zaman ne yapacağız.Bu durumda benim makinanın titreşem engellme sistemide işe yaramayacak. Ama d70 de çıkar 1600 asaya çek.Hemde benim 50 asa gibi.
Şimdi tekrar soruyorum.Gereklimi yada çok gereklimi.

Tarih: 30 Ekim 2005, 18:34 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selam pazarbeyi..
titresim engelleme sistemi olursa daha da iyi tabii..
titresim engelleme sisteminin gerekliligi kamera sarsintisini engelemek icindir.. oysaki yuksek iso hareketi dondurmaya yonelik..
neyse.. soyle dusunmek gerekir.. eger ki d70'in iso 1600'de 1/50 verirse ne yapardin? iste o zaman IS'e ihtiyacin olurdu degil mi?..
IS'in temel avantaji tripod kullanmadan elle cekim yapabilme rahatligidir..

Tarih: 30 Ekim 2005, 20:10 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sevgili Pazarbey,
Perde hızının artırılmasının görüntünün sarsıntıdan kaynaklanan bulanıklılığının yeteri kadar ışık ortamında faydası vardır.Ancak senin bahsettiğin 50 asa = 1/50 shutter hızı (obturatör ) arasında bir bağ kuramadım mümkünse açarsan sevinirim.
Obturatör hızını stroboskop gibi düşünebilirsin.hareket eden bir cismin hareket ediş hızı ile eşdeğer bir ışık hüzmesini sürekli çakarsan hareket eden cismi sanki hareket etmiyormuş gibi görürüsün.Örneğin otomobillerde yapılan avans ayarı bu şekildedir.
Ancak bu bahsettiğim ancak yeterli ışık koşullarında geçerlidir.yetersiz ışık koşullarında ise çeşitli seçenekler vardır. örneğin cayro sistemi sensör bir cayroya bağlıdır ve makine hareket ettikçe sensör de hareket eder.Yada otomatik imaj kontrol sistemi daha çok panasoniğin kullandığı bu yöntemde objektif içinde bulunan hareketli lens görüntünün titremesini absorbe ederek sensör üzerine düşürür.bazı makinelerde ise bu iş bir yazılımla yapılır bunlarda anti shake özelliği bu şekildedir yani flu olan görüntü sharpen seçeneği ile düzeltilir (örnek: picasa2 programı) ancak bu yöntem çok sağlıklı değildir.

Tarih: 30 Ekim 2005, 20:11 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

burkay, pazarbeyi orada mesela iso 50'de ve enstantane olarak da 1/50 demek istemis.. yoksa tabii ki ayni seyler degildir..
zaten oyle olmus olsaydi, iso1600'de de 1/1600 verirdi her zaman..
ne korkunc olurdu ama..

#dadanagast' tarafyndan 30.10.2005 20:30:50 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Ekim 2005, 20:29 - İp: yok
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Demek istediğim şu .Iso hassasiyeti arttıkça makina otamatık olarak enstantane hızını artırıyor.
mesela
50 asada 1/50 ise
200 asada 1/200 oluyor.Bunu demek istedim.

Tarih: 30 Ekim 2005, 21:20 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

pazarbey, dedigim gibi soyledin yani..
neyse ilk attigim mesaja bak yine.. orada da soyledim.. eger ki iso 1600'a almana ragmen 1/50 veriyorsa makine, ne yapacaksin?.. iste o zaman IS imdadina yetisir.. ama unutma, eger ki tripod kullanirsan zaten IS'e ihtiyacin yok... IS'in yarari, elle cekimlerde..
..
anladigim kadariyla konica kameralari da dusunuyorsun.. haklisin da.. gercekten cok onemli bir artilari bu.. her lens, otomatikman makineden dolayi IS'li gibiymis oluyor..
diger markalarin IS'li lensleri (canon ve nikon'un mesela..) cok pahali oluyor.. ama iste konica 5d alsan mesela, 18-70 objektifi ile beraber; sanki objektif IS'li gibi olacak..
..konica 5d, hic de fena degil aslinda pazarbeyi.. gercekten dusunulebilir..
ayrica minolta lensleri de cok kalitelidir diye biliyorum.. ama iste ek sorunu, fazla yerde bulunmuyorlar ve cesit yok.. ama tabii sigma ve tamron'dan da alabilirsin..

Tarih: 30 Ekim 2005, 21:43 - İp: yok
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

konicaminolta kullandım ve fotoğraf kalitesinden memnun kalmadım.canon ile aralarında dağlar kadar fark var.5d de öyledir diye korkuyom.Yoksa alınabilir.Zaten tamron 28-300 makro düşünüyom. hem makro hemde normal çekim için kullanıyabiliyormuş. 28-300 bence yeterli .öyle değilmi.
1-3 büyütmesi varmış.yeterlimi acaba. birde 1-1 büyütmesi olanlar var. acaba hangisi daha fazla büyütür.

Tarih: 30 Ekim 2005, 22:45 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sevgili pazarbey ,
ben bir dostum için üç makine üzerinde duruyorum :1-Samsung pro 815 ben bu makineyi kursta gördüm ve detaylı inceledim Samsung Sigma ortak üretimi ve 28-420 lens Bayramdan sonra piyasaya çıkacak satış fiyatını bilmiyorum .
Panasonic fz 30 satış fiyatının 1300 ytl gibi bir rakam olacağı planlanıyor ama kesin bilmiyorum zoom 38-420 ve fuji s 7000 arkadaşım samsungla panasonic arasında gidip geliyor bakalım hangisini seçecek panasonik mi yoksa samsung mu?

Tarih: 30 Ekim 2005, 23:03 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

tabii ki 1:1 olanlar pazarbey..
macro icin 1:1 olan bir lens almalisin pazarbey.. senin icin kesinlikle cok onemli bu.. sigma 105mm f/2.8 macro veya tamron 90mm f/2.8 macro olabilir mesela..
fiyatlari da daha makuller canon veya nikon objektiflere gore..
28-300 gibi bir lensin macrosu senin icin yeterli olmaz... gunluk kullanim icin bence 18-200 al.. ama herseyden once makineni alirken bir macro lensle birlikte alman.. daha sonra gunluk kullanim icin lens secersin kendine..
..optik kalitesi cok iyi olsun dersen, cuzdanin agzini birazcik acman gerekecek..

Tarih: 30 Ekim 2005, 23:06 - İp: yok
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Soyut konuşma somut konuş.Şu lens şu kadar, bu lens bu kadar diye.
Ben biliyorsun rahatımı düşkünüm.mesela 55-500 varmı.Yada buna yakın.

Tarih: 30 Ekim 2005, 23:56 - İp: yok
polaris
polaris (üye)
Yurtdışı / Meraklı

merhabalar ozellikle teleobjektiflerde titresim engelleme tam bir nimet. isin asli standart bir kit lensi araliklarinda titresim engellemeye gerek varmi bilmiyorum ama, 150 mm.den sonra titresim engelleme gercek bir kurtarici. normal gunduz cekim sartlarinda, bahsettigim direk gunes isigi olmayan sartlarda teleobjektiflerle 1/125 enstantene kullanabilecegimiz sartlarda bile titresime bagli netsizlik olusabiliyor.

/

Tarih: 31 Ekim 2005, 01:54 - İp: yok